کلینیک تخصصی پوست و مو

تاثیر بی خوابی بر سلامت پوست

1402/02/12
بدون نظر

تاثیر بی خوابی بر پوست

تاثیر بی خوابی بر پوست : همه ما این را می دانیم که استراحت کردن به مدت ۸ ساعت در طول روز برای سلامتی بدن هر فرد بسیار پر اهمیت است. کار کردن با تلفن های همراه در زمان خواب سبب بی خوابی می شود. بی خوابی می تواند باعث بیماری هایی مانند دیابت، بیماری های قلبی، عروقی و بعضی دیگر از بیماری های جدی می شود افزون بر آن بی خوابی تاثیرات خیلی منفی برای سلامت پوست و مو نیز دارد.

ارتباط بین خواب و سلامت پوست

۱. پوست شما در اثر استرس رنج می برد و سبب ایجاد آکنه و جوش می شود.
در مواقع اضطرابی و استرس هورمون کورتیزل در بدن فرد ترشح می شودکه بر سلامت جسم و پوست فرد تاثیر می گذارد. سطح کورتیزول موجود در حالی که بدن در حالت خواب و استراحت است، کم می شود. سطح کورتیزول کم می تواند باعث شود که پوست فرد ترمیم  و از خود مراقبت کند.اگر سطح کورتیزول شما بالاتر از حد نرمال باشد که یکی از دلایل آن می تواند کم خوابی باشد ، پوست سریع نمی تواند خود را بازسازی کند و دچار جوش و آکنه بیشتری می گردد.

۲. یک خواب آرام و خوب می تواند شما را جوان تر از آنچه هستید کند.

همان طور که در بالا اشاره شد کم خوابی باعث افزایش کورتیزل در بدن فرد می گردد. کورتیزل بالا باعث از بین رفتن کلاژن مفید پوست می شود. این امر باعث پیری زود رس و نازک تر شدن پوست می شود . در نتیجه خطوط و چین و چروک های ریز در پوست شما زودتر ایجاد می شوند.

۳. تضعیف سیستم ایمنی بدن:

در زمان خواب بدن شما آنتی اکسیدان های حفاظتی را که می توان از میوه ها و سبزیجات دریافت کند را تجدید می کند. آنتی اکسیدان ها پوست فرد را از اثرات مضر تابش اشعه ماوراء بنفش حفاظت می کند.

۴. بیداری در زمان شب سبب کم آبی پوست می گردد.

بی خوابی می تواند سبب خشک شدن پوست شما بشود. جهت جلوگیری از خشکی پوست صورت و مدن باید خواب کافی داشته باشید و همیشه از مرطوب کننده ها و آبرسان های استاندارد هم استفاده کنید.

۵. شما نمی توانید پوستی فوق العاده بدون داشتن خواب کافی و آرام داشته باشید.

زمانی که خواب کافی نداشته باشید، چهره شما کاملا خسته می باشد. گودی ها و تیرگی های زیر حلقه چشم شما افزایش می یابد. در کل بدون داشتن خوابی کافی و با کیفیت نمی توان پوستی فوق العاده و صاف داشت. این مطلب را فراموش نکنید که قبل از رفتن به رختخواب صورت و آرایش خود را بشویید .

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

مشاوره حضوری رایگان

دیدگاه شما

بر روی (من ربات نیستم) تیک بزنید

مشاوره حضوری رایگان

مشاوره حضوری رایگان

سوالی دارین ؟ ما آماده پاسخگویی هستیم 🙂پشتیبان آنلاین است.