کلینیک تخصصی پوست و مو

تزریق ژل و بوتاکس چیست؟

1398/02/21
بدون نظر

امروزه در سراسر دنیا تزریق ژل و بوتاکس با آگاهی کامل افراد متقاضی انجام می‌شود. تزریق ژل و بوتاکس از جمله روش‌های نوین علم پزشکی برای کاربردهای بسیاری است. همه انسان‌ها تمایل به زیبایی و جوانی دارند. هرکس به طور غریزی ترجیح می‌دهد تا خصوصیت زیبایی و جوانی را در خود افزایش دهد.

زیباتر شدن، جوان ماندن و یا از بین بردن علائم پیری دغدغه همه افراد است. روش‌های مختلفی در علم پزشکی برای زیبایی بیشتر، تغییر حالات چهره، رفع نشانه‌های بالا رفتن سن و … وجود دارد. از جمله این روش‌ها می‌توان به تزریق ژل و بوتاکس، جراحی‌های زیبایی، لیفت با نخ و … اشاره کرد. در دنیای پیشرفته امروزی تمامی امور به سمت سرعت پیدا کردن در انجام آن‌ها و ساده کردن کارها پیش می‌رود.

تزریق ژل و بوتاکس در علم پزشکی نیز یکی از روش‌های پیشرفته است که در زمان اندک و تنها با یک جلسه تزریق ساده و راحت نتیجه کار قابل مشاهده خواهد شد. امروزه تزریق ژل و بوتاکس، زیبایی‌ها و نتایج درخشان زیادی را برای افراد متقاضی و مراجعه‌کنندگان به مراکز زیبایی به ارمغان آورده است.

هزینه‌های کم تزریق ژل و بوتاکس نسبت به جراحی‌های زیبایی و متدهای دیگر سخت برای تغییر چهره و سایر بخش‌های بدن، باعث شده تا این روش طرفداران بسیاری در سراسر دنیا داشته باشد.

تمام بازیگران، خواننده‌ها، سیاستمداران، افراد مشهور و … برای تغییرات آنی و راحت و همچنین با هزینه‌های مقرون‌به‌صرفه به سراغ تزریق ژل و بوتاکس در نواحی مختلف بدن می‌روند. در کشور ایران اطلاعات کمی برای این روش  وجود دارد و افراد بدون آگاهی و تخصص در مورد این متد پزشکی کار انجام می‌دهند. در این مطلب سعی بر آن است تا آگاهی لازم در مورد تزریق ژل و بوتاکس ارائه شود.

مطالب مرتبط: ژل خط خنده | بهترین روش برای از بین بردن چروک خط خنده

 

تزریق ژل و بوتاکس

کاربردهای تزریق ژل و بوتاکس

تزریق ژل و بوتاکس برای رفع خطوط افقی پیشانی از سوی پزشک توصیه می‌شود. برای جلوگیری از پیشرفت خطوط و رفع آن‌ها این روش توصیه می‌شود. خطوط عمیق موجود از طریق تزریق ژل و برای افرادی که هنوز شیار و چین و چروک روی پیشانی ندارند یا خطوط عادی هستند بوتاکس توصیه می‌شود.

کاهش حرکت عضلانی از بیشتر شدن چین‌ها جلوگیری کرده و با متوقف نمودن حرکات ماهیچه‌ها و ثابت نگه داشتن آن‌ها خطوط قبلی نیز به مرور زمان باز و صاف می‌گردند.

از بین بردن خطوط اخم توسط تزریق ژل و بوتاکس امکان‌پذیر است. بوتاکس از جنس پروتئین خالص طبیعی بوده که با دوز بسیار پایین به محل مورد نظر تزریق شده و باعث رفع خطوط اخم می‌گردند. چروک‌های کم در خط اخم توسط بوتاکس رفع شده و خطوط عمیق نیاز به تزریق ژل یا تزریق فیلر دارند. از دیگر روش های زیبایی بدون عمل میتوان به لیفت صورت با نخ نیز اشاره کرد.

رفع خطوط خنده یا چین نازوبیال به وسیله این روش  انجام می‌گیرد. با این روش خنده زیبا و بدون چروک به افراد هدیه می‌شود. لبخند زیبا یکی از بالاترین تأثیرات جذب مخاطبین در چهره  افراد است.

با تزریق ژل و بوتاکس می‌توان چروک‌ها و خطوط ریز دور چشم و نواحی آن را محو کرد. خطوط پنجه کلاغی دور چشم به راحتی توسط این روش رفع شده و حالت چشم‌ها را جوان و زیبا می‌کند.

تغییر فرم لب ها:

تغییر فرم لب و حجیم کردن لب‌ها با این روش امکان‌پذیر است. این روش یکی از پرطرفدارترین متدها برای زیبایی بیشتر در افراد مختلف است. امروزه با روی کار آمدن نسل جدید ژل‌های موقت و دائم با جنس‌های مختلف سازگار با بدن حجم دادن لب‌ها کاری سهل  و آسان است که توسط متخصصین انجام می‌گیرد.

میزان حجیم کردن لب‌ها و نوع فرم آن‌ها باید توسط پزشک زیبایی تشخیص داده شود تا برقراری تناسب بین اجزای دیگر صورت نیز حاصل شود. این روش در این حالت برگشت‌پذیر بوده و در صورتی که فرد از فرم جدید لب‌های خود راضی نباشد پزشک می‌تواند فرم قبلی لب‌ها را با استفاده از حلال این نوع مواد یا خارج نمودن ژل از لب به فرد بازگرداند.

چاره افرادی که از داشتن صورت‌های لاغر رنج می‌برند این روش است تا بتوانند گونه‌های حجیم‌تر و متناسب با چهره خود داشته باشند. برجسته کردن و حجم دادن به گونه با استفاده از این روش به تخصص پزشک زیبایی نیاز دارد. عمق تزریق، نوع فرم دادن و حفظ حالت طبیعی صورت در این روش بسیار اهمیت دارد.

مقدار تزریق ژل و بوتاکس در تزریق ژل گونه باید به میزانی باشد تا با سایر اجزای صورت هماهنگی و تناسب داشته و با فرم کلی صورت توازن برقرار کند.

رفع لاغری دست‌ها به وسیله این روش انجام می‌شود.

درمان گودی زیر چشم نیز با این روش انجام می‌گیرد..

از بین بردن قوز بینی، رفع افتادگی بینی و از بین بردن نواقص کم و نامحسوس بینی نیز در برخی موارد با این روش طبق تشخیص پزشک انجام می‌شود.

افزایش حجم چانه برای کسانی که غبغب کاذب دارند و یا فرم چانه آن‌ها با سایر اجزای صورت تناسب ندارد با این روش صورت می‌گیرد. برای کسب اطلاعات بیشتر تنها در 3 دقیقه مقاله تزریق ژل چانه را مطالعه بفرمایید تا شرایط این تزریق را بدانید.

از بین بردن فرورفتگی‌هایی مثل سالک نیز با این روش انجام می‌شود.

در برخی تجویزهای پزشکی این روش برای رفع سردردهای میگرنی نیز انجام می‌شود.

برخی افراد که تمایل به بالا کشیدن ابروهای خود را دارند و یا تغییر حالت ابرو را از پزشک درخواست می‌کنند با این روش این نیاز نیز مرتفع می‌شود.

در برخی اسپاسم‌های عضلانی پزشک می‌تواند با تشخیص خود این روش را تجویز نماید.

در برخی موارد برای کم کردن تعریق زیر بغل یا کف دست (در موارد خاص بسیار زیاد) از تزریق ژل و بوتاکس هم استفاده می‌شود.

به طور کلی تزریق ژل و بوتاکس را می‌توان در دو گروه جداگانه تقسیم‌بندی و بررسی نمود:

  • ترکیبات فلج‌کننده در تزریق ژل و بوتاکس

لغت بوتاکس برگرفته از سم بوتولیسم است. تزریق بوتاکس باعث فلج شدن ماهیچه‌های قسمت مورد نظر بوده و اسپاسم آن ناحیه را رفع می‌کند. با تزریق این ماده فعالیت ماهیچه‌ها کم شده و شیارها و خطوطی که در اثر حرکت ماهیچه‌ها به وجود می‌آیند رفع می‌شود.

بسیاری از افرادی که عادت غلط تغییر چهره را در هنگام صحبت کردن، خندیدن، تعجب و بسیاری دیگر از واکنش‌های بدن دارند، قبل از نمایان شدن خطوط و چین‌وچروک‌ها با تزریق بوتاکس می‌توانند پوست خود را شاداب، صاف و جوان نگاه دارند. تزریق بوتاکس روشی بدون جراحی، تقریباً غیرتهاجمی و با سرعت زیاد است که نتیجه مثبت آن در چهره نمایان خواهد شد.

  • ترکیبات پرکننده در این روش

این گروه از ترکیبات با پر کردن شیارها ، خطوط عمیق، فرورفتگی‌های ناموزون و … می‌توانند هر عضوی که تحت انجام این روش بوده است را به حالت طبیعی درآورند. ترکیبات پرکننده از این مواد را می‌توان به دو گروه جداگانه تقسیم نمود.

این ترکیبات در دو بخش جداگانه موقت و دائم قرار می‌گیرند. ترکیبات و مواد دائم طبق تحقیقات و مطالعات انجام شده در کشورهای سراسر دنیا طی سی سال گذشته هیچ‌گونه مسمومیت، سرطان‌زایی، حساسیت و غیره نداشته‌اند و در بدن قابل جذب و تجزیه نیستند. این‌گونه ترکیبات دائمی از انواع تزریق ژل و بوتاکس با بافت بدن یکنواختی داشته و تطابق کامل در هر بخشی از بدن انسان دارند.

ژل‌های موقت مثل هیالورونیک اسید یا کلاژن بوده و بین 6 ماه تا یک سال و نیم ماندگار هستند. ژل‌های دائمی به طور مادام‌العمر هستند اما با توجه به اینکه به مرور زمان بافت‌های بدن تحلیل می‌روند این ژل‌ها نیز به تبعیت از بافت‌های بدن کوچک‌تر شده و می‌توان ماندگاری در سایز اولیه و با حالت ابتدایی آن‌ها را با توجه به آناتومی بدن افراد بین پنج تا ده سال دانست. از بین بردن غبغب نیز در زیبایی صورت تاثیر بسیاری دارد.

ژل و بوتاکس

عوارض تزریق ژل و بوتاکس

به طور کلی این روش را می‌توان از روش‌های کم تهاجم و حتی غیرتهاجمی برای بدن نام برد. اما عارضه‌های که واکنش طبیعی بدن به تغییرات (هرچند کم تهاجم) هستند را در تزریق ژل و بوتاکس هم نمی‌توان چشم‌پوشی نمود. سوزن‌های تزریق ژل و بوتاکس بسیار ظریف بوده و در نواحی وارد شده درد غیر قابل تحمل یا شدیدی را به جای نمی‌گذارند.

التهاب، قرمزی، تورم ، احساس سنگینی در محل این روش، خارش، درد جزئی در محل ورود سوزن،  مورمور یا سوزن شدن را می‌توان جزو عوارض تزریق ژل و بوتاکس دانست. مطمئناً عوارض تزریق ژل و بوتاکس برای افرادی که پوست‌های حساسی دارند بیشتر نمایان خواهد شد.

برای از بین بردن این نوع عوارض ناشی از این روش می‌توان قبل از انجام این کار از پمادهای بی‌حسی موضعی استفاده نمود.

بعد از تزریق ژل و بوتاکس برای رفع عوارض آن از کمپرس سرد بر روی محل مورد نظر باید استفاده کرد.

به طور کلی برای تزریق ژل و بوتاکس باید ابتدا مرکز معتبری برای این کار انتخاب کرد که از مواد مورد تائید وزارت بهداشت با تاریخ انقضای کافی استفاده می‌کنند.

توجه کنید:

این روش باید توسط متخصص زیبایی انجام شود تا عارضه‌هایی مثل افتادن پلک و ابر و … را در اثر نابجا وارد کردن سوزن و تزریق در محل نامناسب به همراه نداشته باشد. متخصص زیبایی به بافت‌ها و عمق هر لایه از پوست آگاهی داشته و از میزان تزریق ژل و بوتاکس برای هر ناحیه  اطلاعات کامل دارد.

برای یافتن چنین کلینیکی با متخصصین ماهر حتماً باید از افرادی که در این مجموعه‌ها این روش داشته و رضایت خود را اعلام می‌کنند پرسش و پاسخ کرد. استفاده از مواد نامعتبر و ارزان برای تزریق ژل و بوتاکس در برخی کلینیک‌های زیبایی بدون توجه به عواقب آن انجام می‌شود بنابراین توجه به بسته‌بندی ترکیبات و برند تولیدکننده آن‌ها بسیار اهمیت دارد. برای استفاده از خدمات لیفت با نخ به لینک قبل مراجعه کنید.

برای تزریق ژل و بوتاکس از مصرف نوشیدنی‌های الکلی یک هفته قبل و تا دو هفته بعد از تزریق باید خودداری نمود.

امروزه تزریق ژل و بوتاکس در برخی مراکز آرایشگاه‌های زیبایی توسط افراد عادی با هزینه‌های کمتر انجام می‌گیرد. از تزریق ژل و بوتاکس توسط این افراد جدا خودداری نمایید تا از مشاهده عواقب بسیار وحشتناک آن در امان باشید.

تزریق ژل و بوتاکس تأثیری در رانندگی افراد نمی‌گذارد و مراجعه‌کننده به تنهایی بعد از انجام این روش می‌تواند رانندگی کرده و به منزل یا محل کار خود برود.

مهم‌ترین توصیه‌ها برای تزریق ژل و بوتاکس

بوتاکس بعد از 90 دقیقه به ماهیچه‌ها وصل می‌شود و برخی پزشکان زیبایی توصیه می‌کنند در این 90 دقیقه بنشینید یا بایستید و خم نشوید.

بعد از تزریق ژل و بوتاکس تا 4 ساعت نباید دراز بکشید.

از فشار، مالش و دست‌کاری محل این روش تا 24 ساعت خودداری نمایید.

بعد از تزریق ژل و بوتاکس توصیه می‌شود تا 3 روز از انجام ورزش‌های سنگین و حرکات یوگا خودداری شود.

اگر تزریق ژل و بوتاکس در نواحی صورت و گردن باشد تا 48 ساعت نباید بر روی سروصورت خوابید و باید خوابیدن به طور صاف بوده و بالشت زیر سر کاملاً بالا باشد تا سر، بالاتر از بدن قرار بگیرد.

بعد از تزریق ژل و بوتاکس تا 48 ساعت نباید سر را پایین گرفت تا مواد جای خود را حفظ نمایند.

یک هفته بعد از تزریق زل و بوتاکس به میزان بیشتر از معمول نیاز بدن خود باید آب بنوشید.

معمولاً به مراجعه‌کنندگان توصیه می‌شود تا 48 ساعت بعد از این روش از پرواز خودداری نمایند. تغییرات فشار هوا می‌تواند این مواد و ترکیبات را به نواحی دیگر بدن سوق بدهد.

تا یک هفته بعد از این روش می‌بایست از انجام لیزرهای پوستی خودداری نمود.

ماساژ دادن صورت، فیشال، میکرو درمی و … این‌گونه درمان‌های زیبایی نیز تا یک هفته بعد از انجام این روش توصیه نمی‌شود.

تمیز کردن پوست و استفاده از مرطوب‌کننده 24 ساعت بعد از تزریق ژل و بوتاکس مانعی ندارد.

برای اطلاع از خدمات لیفت ابرو به لینک قبل مراجعه کنید.

زمان تأثیر تزریق ژل و بوتاکس

بعد از تزریق ژل و بوتاکس در طول هفت روز نتیجه کامل مشاهده خواهد شد.

تزریق ژل

ماندگاری تزریق ژل و بوتاکس

در انواع این روش با توجه به نوع ترکیبات استفاده شده و آناتومی بدن افراد، زمان متفاوتی برای از بین رفتن تأثیرات تزریق وجود دارد. با تزریق ژل و بوتاکس در فواصل زمانی که پزشک متخصص تعیین می‌کند به مرور زمان این فاصله‌ها بیشتر شده و دوام تزریق ژل و بوتاکس بالا می‌رود. در معرض آفتاب قرار داشتن و استعمال دخانیات می‌تواند دوام و ماندگاری این روش را کاهش داده و یا تأثیرات آن را خراب کرده و از بین ببرد.

تزریق ژل و بوتاکس برای چه افرادی مناسب نمی‌باشد؟

خانم‌های باردار از این روش باید خودداری نمایند.

تزریق ژل و بوتاکس به افراد زیر 18 سال هم توصیه نمی‌شود و به طور کلی این روش برای افراد بالای 25 سال بهتر است انجام شود.

بیماران سیستم‌های عصبی مثل ام‌اس نیز نباید تزریق ژل و بوتاکس داشته باشند.

افرادی که از داروهای آسپرین و رقیق‌کننده خون و از دسته خانواده این داروها  استفاده می‌کند نیز برای این روش حتماً با پزشک خود مشورت نمایند و در صورت تشخیص پزشک این کار را انجام دهند.

تزریق ژل و بوتاکس برای خانم‌ها و آقایان انجام می‌شود و در هیچ کدام محدودیتی ندارد.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

مشاوره حضوری رایگان

دیدگاه شما

بر روی (من ربات نیستم) تیک بزنید

مشاوره حضوری رایگان

مشاوره حضوری رایگان

سوالی دارین ؟ ما آماده پاسخگویی هستیم 🙂پشتیبان آنلاین است.