کلینیک تخصصی پوست و مو

درمان جوش چرکی

1399/03/10
بدون نظر

یکی از ناراحتی ها و دغدغه های زیبایی، ظاهر شدن جوش های چرکی روی صورته . چون که این جوش ها کاملا معلوم هستن و زیبایی رو تحت تاثیر قرار میدن. به خاطر همین خیلی از افراد دنبال راه هایی برای درمان جوش چرکی هستن. بعضی ها به اشتباه فکر میکنن، با ترکاندن و یا دست کاری این جوش ها میتونن اونها رو از بین ببرن.

اما این کار باعث بزرگ تر شدن، قرمز شدن و یا حتی پخش شدن عفونت این جوش ها روی صورت میشه. استفاده از دارو و درمان های پزشکی برای از بین بردن این جوش ها، قطعا هزینه بره. به همین خاطر در ادامه قصد داریم شما رو با روش های خونگی و کم هزینه برای درمان جوش چرکی، بیشتر آشنا کنیم.

دلایل ایجاد و درمان جوش چرکی

جوش های چرکی معمولا به دلیل آلودگی های محیطی و یا عفونت های بدن به وجود میان. از دلیل های مهم به وجود اومدن این جوش های چرکی، بسته شدن منافذ پوستیه. اما از دلایل دیگه به وجود اومدن این جوش ها میتونیم به موارد زیر هم اشاره کنیم.

دلایل ایجاد و درمان جوش چرکی
 • تغییرات هورمونی که در دوران قاعدگی و یا دوران بارداری و یا زمان زایمان به وجود میاد.
 • وجود روغن و چربی اضافی روی پوست صورت
 • ممکنه این جوش ها ژنتیکی باشن
 • استفاده زیاد از لوازم های آرایشی هم میتونه باعث به وجود اومدن این جوش ها بشه
 • استفاده کردن از قرص های ضد بارداری هم در ایجاد این جوش ها بی تاثیر نیستن
 • رطوبت بالا در بدن و یا در محیط
 • زیاد عرق کردن

درمان خانگی جوش چرکی

یکی از بدترین و دردناک ترین جوش های پوستی، جوش های چرکی هستن. به همین خاطر به محض ظاهر شدن اونها، افراد به دنبال روش هایی سریع برای درمان جوش چرکی میگردن. به همین خاطره که در ادامه میخواییم، روش های خانگی برای درمان جوش چرکی رو با شما به اشتراک بزاریم. همچنین به شما پیشنهاد میکنیم مطالبی در مورد رفع جای جوش هم بخوانید.

 1. استفاده از جو دوسر

برای درمان جوش چرکی میتونید به دو روش از جو دو سر استفاده کنین. اول اینکه میتونین، آرد جو رو با ماست مخلوط کنین. مقداری آب لیمو و عسل هم بهش اضافه کنین. بعد از اینکه ترکیب اون آماده شد. یک حوله خیس و تمیز بردارین و با اون صورتتون رو مرطوب کنین. بعد خمیری که آماده کردین رو روی جوش بزنین.

اجازه بدین 20 دقیقه روی صورتتون بمونه تا خشک شه. بعد از اون، خمیر رو با استفاده از آب ولرم بشورین. از این ماسک میتونین هفته ای 2 بار استفاده کنین.

یکی دیگه از روش های استفاده از جو دو سر برای درمان جوش چرکی، ترکیب کردن اون با آبه. از این ترکیب خمیری به دست میاد که، اون رو به صورتتون بزنین. بعد از 10 دقیقه مثل اسکراب روی صورتتون ماساژ بدین.

اینکار باعث میشه سلول های مرده پوستتون از بین بره. استفاده از این ماسک هفته ای دو بار میتونه آلودگی و چربی رو از روی پوست شما پاک کنه.

 • ماسک تخم مرغ و عسل

برای استفاده از این درمان جوش چرکی، میتونین ماست و بادام با سفیده تخم مرغ و عسل گرم ترکیب کنین. بعد یک لایه نازک از اون رو روی صورتتون بزنین. بعد اجازه بدین در برابر هوا خشک بشه. بعد از اون صورتتون رو با آب ولرم بشورین.

 • استفاده از جوش شیرین

برای استفاده از این روش درمان جوش چرکی، میتونین مقداری جوش شیرین رو با کمی آب قاطی کنین. وقتی حالت خمیری پیدا کرد. اون رو روی محل جوش بزنین. بعد از چند دقیقه آب رو از روی جوش پاک کنین.

 • توت فرنگی

توت فرنگی له شده رو با مقداری عسل ترکیب کنین. و اون رو روی صورتتون به مدت 15 دقیقه ماساژ بدید. این کار یکی از روش های درمان جوش چرکی محسوب میشه.

 • تاثیر سرکه سیب

برای استفاده از سرکه سیب برای درمان جوش چرکی میتونین به دو روش اقدام کنین. اول اینکه میتونین به سرکه سیب آب اضافه کنین. بعد با استفاده از اسفنج اون رو روی صورتتون بزنید. بعد از اینکه یک ربع روی صورت شما موند، اون رو با آب گرم بشورین. اگر هر روز اینکار رو انجام بدید. میتونید از به وجود اومدن جوش های چرکی هم جلوگیری کنین.

یک روش دیگه استفاده از سرکه سیب هم ترکیب اون با آرد جوی سفیده. که به نسبت هر سه واحد آرد باید یک واحد سرکه اضافه کنین. بعد از ترکیب اون، ماسک رو روی صورتتون بزنین. بعد از 20 دقیقه اون رو با یه حوله تمیز که با آب ولرم خیس شده پاک کنین.

استفاده از نعناع
 • استفاده از نعناع

چند برگ نعنا رو با دقت بشورین و آب اون رو بگیرین. بعد 5 دقیقه اون رو در یخچال قرار بدید. بعد از خنک شدن، از اون برای درمان جوش چرکی استفاده کنین. به این صورت که مایع اون رو روی جوش قرار داده و بعد از 15 دقیقه با آب خنک بشورین.

 • شکر

  برای تهیه این ماسک مقداری شکر رو با عسل و چند قطره آب لیمو ترکیب کنین. بعد آروم اون رو روی صورتتون ماساژ بدین. بعد از 15 دقیقه، با حوله ای که خیس شده اون رو از روی پوستتون پاک کنین. میتونین هفته ای دو بار از این ماسک استفاده کنین.

 • روغن درخت چای

یک اسفنج تمیز بردارین، چند قطره روغن درخت چای روی اون بریزید. روی قسمتی که جوش هست ماساژ بدین. بعد از نیم ساعت صورتتون رو با آب سرد بشورین و با حوله خشک کنین. اینکار برای درمان جوش چرکی بسیار موثره.

 • سیب زمینی

برای درمان جوش چرکی با استفاده از سیب زمینی، باید آب اون رو بگیرین. بعد آب سیب زمینی رو روی جوش بزنین و بزارین در معرض هوا خشک بشه. بعد از اون با آب ولرم صورتتون رو بشورین.

 • عسل

به منظور استفاده از این روش برای درمان جوش چرکی، کمی عسل خام رو روی پوست صورتتون ماساژ بدید. بعد از 15 دقیقه ماساژ اون رو با آب گرم بشورید و با یه حوله تمیز صورتتون رو خشک کنید.

 • استفاده از گلاب

مقداری گلاب رو با چند قطره آب لیمو ترکیب کنید. بعد با استفاده از اسفنج اون رو روی صورتتون بمالید. بعد از 15 دقیقه صورتتون رو اول با آب گرم بشورید. بعد هم با آب خنک دوباره بشورید. همچنین میتونین برای درمان جوش چرکی مقداری گلاب رو با خمیر روغن صندل مخلوط کنین. خمیری به دست میاد که باید اون رو برای درمان جوش چرکی، روی جوش قرار بدید. بعد از یک ربع هم اون رو با آب بشورید.

 • استفاده از آب لیمو

یکی از ساده ترین روش های درمان جوش چرکی استفاده از آب لیمو ست. برای اینکار مقداری آب لیمو رو روی اسفنج بریزید و روی پوستتون بمالید. بعد از 20 دقیقه هم با استفاده از آب خنک صورتتون رو بشورید. همچنین اگر لیموی تازه در دسترستون هست. میتونین لیمو ترش رو برش بزنین. بعد مقداری شکر روی اون بریزید و روی پوستتون بمالید.

 • استفاده از دارچین

برای استفاده از این روش درمان جوش چرکی باید مقداری دارچین رو با آرد و آب مخلوط کنین. بعد خمیر به دست اومده رو روی پوست صورتتون بزنید و بزارید خشک بشه. بعد از 15 دقیقه اون رو با استفاده از آب خنک از روی پوستتون بشورید. همچنین میتونین مقداری ژل آلوئه ورا رو با مقداری دارچین ترکیب کنین. کمی هم عسل به اون اضافه کنین. و اون رو روی صورتتون بزارید. بعد از 15 دقیقه با آب خنک پوست صورتتون رو بشورید.

 • تاثیر خمیر دندان

برای استفاده از خمیر دندان به عنوان روشی برای درمان جوش چرکی، باید آن رو روی محل جوش بمالید. بعد از خشک شدن اون، با استفاده از یک حوله اول اون رو از روی پوستتون پاک کنین. بعد هم با استفاده از آب خنک پوستتون رو بشورید.

 • بخور دادن پوست

یکی از ساده ترین راه های درمان جوش چرکی، استفاده از بخور صورته. برای اینکار میتونین یه کتری رو بزارید جوش بیاد. بعد یک حوله روی سرتون بندازید و سرتان رو روی بخار کتری نگه دارید. بعد از 15 دقیقه صورتتون رو با استفاده از یک حوله تمیز خشک کنین.

همچنین میتونین یک حوله رو توی تشت آب بندازید. بعد آب حوله رو کاملا بگیرید و اون رو روی صورتتون قرار بدید. چند دقیقه در همون حالت بمونین. بعد از چند دقیقه حوله رو از روی صورتتون بردارین.

 • تنظیم رژیم غذایی

یکی از دلایل ایجاد جوش های چرکی کمبود بیوتین در بدن انسانه. به خاطر همین اگر میخوایین به درمان جوش چرکی و جلوگیری از به وجود اومدن مجددش، جلوگیری کنین. بهتر است از مواد خوراکی که منبع بیوتین هستن، مثل جوانه گندم استفاده کنین.

درمان جوش چرکی روی لب

درمان جوش چرکی روی لب

 یکی از ناراحت کننده ترین و دردناک ترین جوش های چرکی، جوش هاییه که روی لب و یا اطراف لب میزنه. از طرفی دست کاری کردن این جوش ها میتونه باعث تحریک اونها و بیشتر شدن التهاب جوش بشه. به همین خاطر میخواییم شما رو با چند نکته مهم بعد از ایجاد جوش ها و به منظور کمک به درمان جوش چرکی، آشنا کنیم.

 • یکی از مهم ترین نکات در کمک به درمان جوش چرکی، لمس نکردن جوش های چرکه. چون که دست زدن به این جوش ها و یا فشار دادن اونها باعث زخم شدن جای جوش ها و یا بزرگ تر شدن اونها میشه.
 • یک سری از داروها در بازار وجود دارن، مثل اسید سالیسیلیک. این داروها ضد باکتری و قارچ هستن. به همین خاطر میتونن در صورتی که جوش های شما به دلیل باکتری ایجاد شده باشن. به درمان جوش چرکی کمک کنن. برای این که بدانید چطور درمان جوش صورت با دارو ممکن است مقاله مخصوص به آن را بخوانید.
 • از پاک کننده های لب استفاده کنین. اینکار باعث میشه آلودگی های لب و اطراف لب شما از بین بره. برای همین میتونه به درمان جوش چرکی روی لب و یا اطراف لب شما کمک کنه.
 • لایه برداری یکی از روش های معمول برای درمان جوش چرکیه. با استفاده هفتگی از لایه بردارهای خونگی و طبیعی میتونین این جوش ها رو از بین ببرید و از به وجود اومدن دوباره اونها جلوگیری کنین.
 • یکی از سریع ترین روش های درمان جوش چرکی، استفاده از یخه. کافیه یک قالب یخ کوچیک رو روی جوش قرار بدید. این کار باعث کم شدن درد جوش میشه. از طرفی میتونه اون رو از بین ببره.
 • در مدت زمانی که روی لبتون جوش چرکی به وجود اومده. از هیچ لوازم آرایشی لب استفاده نکنین. این لوازم مواد شیمیایی دارن. به خاطر همین میتونن جوش ها رو تحریک کنن. و باعث بزرگ تر شدن اونها شن.
 • بدر بعضی زمان ها هم این جوش ها به دلیل تغییرات هورمونی به وجود میان. در این جور مواقع دست کاری نکردن جوش بهترین روش درمان اونه. چون این جوش ها بعد از چند روز خود به خود از بین میرن. اما اگر اونها رو دست کاری کنین. ممکنه جای اونها زخم بشه و خوب شدنش چندین روز زمان ببره.
نحوه ترکاندن جوش چرکی

نحوه ترکاندن جوش چرکی

یکی از وسوسه ها در برابر جوش های چرکی و دردناک فشار دادن و ترکاندن اونهاست. چون همه فکر میکنن با فشار دادن جوش، درد اون از بین میره. اما بهترین کار زمانی که جوش چرکی ایجاد میشه، دست نزدن به اونه. بهتره برای درمان جوش چرکی از روش های خانگی که در بالا به برخی از اونها اشاره کردیم استفاده کنین.

فشار دادن جوش شاید یه درمان آنی باشه. اما باعث میشه لایه زیرین پوست شما بترکه و التهاب در سطح  بزرگ تری پخش شه. اما اگر جوش ها خیلی دردناک بودن و یا اینکه ظاهر شما رو ناراحت کننده کرده بودن.  میتونین با استفاده از روش های زیر آنها رو بترکانین.

کمپرس سرد و گرم رو از دست ندید!

روش اول استفاده از کمپرس سرد و گرمه. برای اینکار باید کمپرس سرد را روی جوش قرار بدید و پس از چند دقیقه اون رو بردارین. بعد کمپرس گرم رو روی جوش بزارید. اینکار رو پشت سر هم و چندین بار تکرار کنین. اینکار باید میشه سر جوش به طور خود به خودی باز شه و مواد ملتهب اون خارج بشه.

یکی دیگه از روش های درمان جوش چرکی به وسیله ترکاندن اون، استفاده از سوزنه. برای اینکار سوزنی رو داخل الکل قرار بدید. بعد اون رو کاملا موازی با پوست صورت روی جوش بکشید. اگر جوش درد گرفت یعنی زمان تخلیه اون نیست. اما اگر درد نگرفت، سر جوش باز میشه و مواد ملتهب خارج میشه.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

مشاوره حضوری رایگان

دیدگاه شما

بر روی (من ربات نیستم) تیک بزنید

مشاوره حضوری رایگان

مشاوره حضوری رایگان

سوالی دارین ؟ ما آماده پاسخگویی هستیم 🙂پشتیبان آنلاین است.