مشاوره حضوری رایگان

مشاوره حضوری رایگان

کلینیک تخصصی پوست و مو

لیزر فرکشنال

لیزر فرکشنال یکی از پیشرفته ترین انواع دستگاه لیزره که برای بازسازی و احیاء مجدد پوست مورد استفاده قرار میگیرد. از آنجا که اثر درمانی فرکشنال قویه و عوارض جانبی آن کم است، به یکی از روشهای برتر برای درمانهای پوستی تبدیل شده. لیزر فرکشنال یکی از روشهای موثریه که در معالجه آکنه و زخم، چروک، افتادگی و خطوط صورت بکار میره.

لیزر فرکشنال یک درمان شگفت انگیزه چون این قابلیت رو دارد که بسیاری از مشکلات پوستی رو مورد درمان قرار دهد. تکنیک فرکشنال برای بازسازی پوست مورد تایید FDA هست و به جوانسازی پوست کمک میکنه و پوستی نرم، شاداب تر، جوانتر بدون لکه های قهوه ای رو وعده میدهد.

مزایای کاربرد روش لیزر فرکشنال چیست؟

مزایای کاربرد روش لیزر فرکشنال چیست؟

لیزر فرکشنال برای درمان موارد زیر کاربرد دارد.

  • جوان سازی پوست (درمان چین و چروک )
  • درمان زخم های آکنه
  • درمان استریا یا جای اثر زخم
  • درمان زخم ها
  • درمان لکه های پوستی

مکانیسم عمل لیزر فرکشنال برای کک و مک چیست؟

لیزر فرکشنال بر هر دو لایه های فوقانی و تحتانی پوست تاثیر میگذارد. در سیستم های فرکشنال، پرتوهای لیزر تونل های بسیار ریز رو در پوست ایجاد میکنند و بنابراین سنتز کلاژن بیشتر میشود. مزیت این روش اینه که کمترین آسیب رو به نواحی سالم پوست وارد میکنه. بنابراین، بهبود پوست سریعتره و عوارض جانبی احتمالی پرتوهای فرکشنال به حداقل میرسد.

درمان با لیزر فرکشنال برای کک و مک چگونه انجام میشود؟

لیزر فرکشنال از پرتوهای بسیار متمرکز انرژی استفاده میکنه تا رنگ، بافت و ظاهر پوست رو بهبود بخشد.

چند جلسه لازم است؟ آیا بیماران احساس درد میکنند؟

در لیزر فرکشنال، درمان در جلسات متعدد انجام میشود. این عمل به طور متوسط ​​در هر جلسه 15 تا 30 دقیقه طول میکشد. با توجه به نوع اقدام، درمان میتونه حداقل برای 3-5 جلسه در فواصل 3 تا 8 هفته انجام شود. در طول انجام لیزر فرکشنال، برخی از بیماران ممکنه احساس درد کنند. اما درد از طریق کرم بی حسی موضعی یا مایع خنک کننده به راحتی کاهش مییابد.

این عمل در چه مراحلی انجام می شود؟

این روش به شرح زیر انجام خواهد شد: بی حسی موضعی (کرم بی حس کردن) اعمال خواهد شد و تقریباً یک ساعت پماد بی حس کننده روی پوست میماند. بی حسی موضعی بلافاصله قبل از عمل باید شستشو داده شود. چشمان شما پوشانده خواهد شد تا از آنها در برابر پرتو لیزر محافظت شود.

وقتی لیزر فرکشنال روی پوست شما تابانده شد​​، صدها پالس کوچک انرژی رو روی پوست تخلیه میشود. استفاده از هوای سرد بر روی پوست باعث به حداقل رساندن ناراحتی و درد خواهد شد. بسته به اندازه و مكان منطقه درمان، فرکشنال بين 15 تا 30 دقيقه طول خواهد كشيد.

چگونه فرکشنال باعث بهبود پوست میشود؟

لیزر فرکشنال به صورت های مختلف ظاهر پوست رو بهتر میکنه:

  • خطوط ریز یا چین و چروک رو به حداقل میرساند
  • لکه های قهوه ای، قرمزی یا تغییر رنگ پوست رو درمان میکنه
  • پوست رو محکم کرده و تولید کلاژن رو تحریک میکنه
  • جوش های آکنه یا جراحی رو از بین میبرد
  • موهای ناخواسته صورت یا بدن رو از بین میبرد

روش های از بین بردن کک و مک 

کک و مک یا ملاسما یک اختلال پوستی بسیار شایعه که با لکه های قهوه ای رنگ روی صورت مشخص میشود. عواملی که به ملاسما کمک میکنند شامل قرار گرفتن در معرض آفتاب و میزان استروژن و پروژسترون است.

هورمون هایی که به طور طبیعی در بدن وجود دارند و در داروهای ضد بارداری خوراکی و هورمون جایگزین درمانی هم مورد استفاده قرار میگیرند. برای درمان این بیماری علاوه بر اینکه نباید در معرض آفتاب قرار گیرید موارد زیر به درمان کمک میکنه. 

 فرکشنال خطوط و چین و چروک ها، کک و مک ناشی از آسیب آفتاب رو درمان میکنه. این لیزر به ما این امکان رو میدهد تا به صورت اساسی سطح پوست رو از رنگدانه ها بهبود ببخشیم (لکه های آفتاب و ملاسما) و همچنین با هدف قرار دادن بافت پوست، بازسازی پوست رو برای اصلاح خطوط عمیق و جای زخم آکنه امکان پذیر میسازد.

از این گذشته، با بازسازی کلاژن در طی چند ماه بعد از لیزر فرکشنال، ظاهر پوست روز به روز بهتر و بهتر میشود.

فقط همین یک راه برای احیای پوست وجود داره؟

فقط همین یک راه برای احیای پوست وجود داره؟

روشهای جراحی و روشهای غیر جراحی مانند لیزر درمانی، لایه برداری شیمیایی و میکرودرم ابریژن، درم ابریژن و میکرونیدلینگ و سایر روشها برای از بین بردن کک و مک موجود هستند. به معنای واقعی کلمه صدها روش مختلف از بین بردن کک و مک در دنیا وجود داره که تحت نام تجاری خاص خود به بازار عرضه میشن.

در حالی که بیشتر این فناوری ها عالی هستن، لازمه به یاد داشته باشید که در حال حاضر که بیشترین تاثیر رو لیزر فرکشنال دارد. برخی از معالجات برای پوست فقط باید توسط یک جراح متخصص زیبایی انجام شود. برای مثال لایه برداری های شیمیایی عمیق و برخی از درمان های لیزر فقط توسط متخصص قابل انجام است.

سایر روشهای درمانی مانند میکرونیدلینگ، لایه برداری با نور و میکرودرم ابریژن رو میشه با اطمینان به یک پرستار دوره دیده پوست هم سپرد. برای انجام فرکشنال همیشه باید ارائه دهنده ای رو انتخاب کنید که دارای مجوز برای سمت خود باشد یا تحت نظارت یک متخصص پوست واجد شرایط فعالیت میکنه. متخصصان با تجربه که سالهاست درمان کک و مک رو با فرکشنال انجام داده اند رو انتخاب کنید.

انواع لیزر فرکشنال برای از بین بردن لکه های پوستی 

 فرکشنال به دو دسته ابلیتیو و غیر ابلیتیو تقسیم بندی میشه.

لیزر فرکشنال ابلیتیو

لیزرهای فرکشنال لایه های بیرونی پوست رو برداشته و تولید پوست جدید رو به جای آن تحریک میکنند. در واقع در این نوع لیزر لایه های سطحی پوست از بین میروند و به جای آن سلول های پوستی جدید تولید میشود. میزان نفوذ لیزر به طول موج نور بستگی دارد. لیزر آیکون هم با می توان گفت با این استراتژی تمام لک های روی بدن شما را از بین می برد.

متخصص بهترین نوع لیزر رو برای شما بسته به نوع پوست، اهداف و ماهیت مشکل تعیین میکنه. امروزه بیشتر جراحان زیبایی از لیزرهای فرکشنال استفاده میکنند که بتوانند بخشی از پوست رو در ناحیه درمان از بین ببرند. این نوع لیزر به راحتی به لایه های عمیق تر پوست نفوذ میکنه تا با کمترین آسیب نتایج چشمگیری به دست آید.

لیزر فرکشنال غیر ابلیتیو

 لیزرهای غیر ابلیتیو سطح پوست رو از بین نمی برند در عوض با گرم کردن لایه های زیرین پوست تولید کلاژن تازه رو افزایش میدهد و به جوانسازی و قوام طبیعی پوست کمک کنند. این تکنیک با گذشت زمان جایگزین لیزرهای ابلیتیو میشوند چون روش های درمانی هستن که معمولاً نیازی به خراب کردن و از بین بردن لایه های سطحی پوست ندارند و میشهند نتایج مطلوبی برای جوان سازی ظاهر پوست داشته باشند.

جوانسازی پوست با فرکشنال ابلیتیو ممکنه در طی مدت زمان طولانی و با چندین جلسه درمانی انجام شود. با این روش بهبود کک و مک یک شبه اتفاق نخواهد افتاد.

لیزر فرکشنال برای کک و مک به همراه جوانسازی 

با استفاده از روشهای فرکشنال برای احیاء و جوانسازی، پوست سالم تر به نظر خواهد رسید و باعث افزایش رشد سلولهای جدید و صاف شدن ناهمواریهای پوست شود. با گذشت زمان، لایه های بیرونی پوست با افزایش سن و آسیب عوامل محیطی چروک، زخم و دارای لکه های قهوه ای رنگ یا سیاه میشه.

به مرور زمان پوست دچار تغییر رنگ شده و شروع به سایش و پارگی میکنه. لیزر فرکشنال به درمان های جوش پوستی و کک و مک کمک میکنه و علائم پیری رو از بین میبرد و به شما در جوان تر و حتی سالم تر شدن روند درمان پوست کمک میکنه. 

منع مصرف لیزر فرکشنال چیست؟

منع مصرف لیزر فرکشنال چیست؟

 فرکشنال با اینکه مزایای بسیاری دارد اما برای همه افراد مناسب نیست. برای افرادی که دچار عفونت فعال و التهاب پوست هستن توصیه نمی شود. برای افرادی که در شش ماه گذشته ایزوترتینوئین رو به صورت غیر موضعی مصرف کرده اند هم توصیه نمی شود. همچنین برای زنان باردار نباید لیزر فرکشنال استفاده شود. 

نتایج لیزر فرکشنال چه موقع ظاهر میشود؟

سنتز کلاژن سه ماه پس از درمان با فرکشنال شروع میشود. بهترین نتایج 6 تا 12 ماه بعد از عمل مشاهده میشود. خط های روی پوست، لکه های قهوه ای، جای زخم، آکنه و موهای ناخواسته همگی به درجات مختلفی به درمان با لیزر پاسخ میدن.

به عنوان مثال، لکه های قهوه ای بهترین واکنش رو به لیزر فرکشنال نشان میدهند. فرکشنال لایه بالایی پوست رو که میخواهید از لکه های قهوه ای، زخم های آکنه رو از بین میبرد و با وارد کردن حرارت و گرما به پوست کلاژن سازی رو ترغیب میکنه. 

فرکشنال برای کک و مک برای سنین جوانی مناسبه و افراد بالای 60 سال نمیشهند نتایج مطلوبی از لیزر فرکشنال برای برطرف کردن کک و مک انتظار داشته باشند. 

بهترین زمان برای از بین بردن کک و مک قبل از اینه که پوست شروع به انحطاط و خرابی کامل کند که بهترین زمان بین سی تا قبل از شصت سالگی هست. با کاربرد لیزر فرکشنال میشهید لکه ها رو به حداقل برسانید، آسیب های ناشی از آفتاب رو درمان کنید و پوست رو ترمیم کنید چهره ای جوانتر و روشن تر داشته باشید. وقتی پوست شما صاف، شفاف و یکنواخت به نظر برسد، خود به تنهایی زیبایی ظاهر رو تا حد زیادی تقویت میکنه. 

لیزر فرکشنال لاغری

کاهش چربی به صورت غیر تهاجمی توسط فرکشنال انجام میشود. کاهش ضخامت و حجم چربی با گرمای لیزر فرکشنال در ترکیب با پالسهای الکتریکی با گذشت زمان منجر به از بین رفتن چربیها میشود. 

به طور متوسط هر فرد مقداری چربی اضافی در بدن دارد. ​​افزایش شیوع ذخایر چربی موضعی در افراد از نظر زیبایی شناختی منجر به توسعه و تجاری سازی روش های غیر تهاجمی کانتورینگ و فرم دهی بدن شده.

در حالی که راه حلهای جراحی برای کاهش چربی، مانند لیپوساکشن و درمولیپکتومی برای لیپودیستروفی موضعی یا کاهش چربی کاملاً موثر است، با این حال فقط یک نفر از هر ده نفر بیمار بعد ازبین تمام گزینه های درمانی عمل جراحی رو انتخاب میکنه. بسیاری از بیماران بیشتر به دنبال گزینه های غیرجراحی که خطر و درد کمری دارند هستن.

یک جنبه بسیار جذاب روشهای کاهش چربی غیر جراحی اینه که بسیاری از این فناوری ها ریسک کمی دارند و مهمتر از همه، برخی از محبوب ترین فن آوری های فعلی سلول های چربی رو به صورت دائمی نابود میکنند و باعث کاهش دائمی چربی کانونی در بیماران میشوند.

فناوری های کانتورینگ غیر تهاجمی بدن که برای لاغری و فرم دهی به بدن هستن رو میشه بر اساس منبع انرژی یا اثر آنها بر بافت چربی طبقه بندی کرد. هنگام آموزش بیماران، یک طبقه بندی که به آسانی درک شود: (الف) کاهش اندازه متابولیک چربی به صورت کوتاه مدت و (ب) مرگ دائمی سلول های چربی و اثر طولانی مدت لاغری است.

بعضی از وسایل پزشکی میشهند باعث کاهش موقت چربی شوند که در این صورت اندازه چربی کاهش پیدا میکنه اما سلولها به طور دائمی آسیب نمیبینه. دستگاه لیزر فرکشنال میشه کاهش چربی رو به صورت دائمی ایجاد کند، که در این روش چربی به طور دائمی از طریق استفاده غیر تهاجمی نوعی از انرژی یا آسیب دائمی به بافت چربی از بین میره. 

برای حذف چربی برای لاغری چه کنیم؟

وقتی زمان انتخاب و تصمیم گیری در مورد نوع روش حذف چربی ها برای لاغری میرسه افراد بیشتر گزینه ها و فن آوری هایی رو که منجر به کاهش دائمی چربی میشوند و غیر تهاجمی هستن ترجیح میدهند.

در حال حاضر فناوری های موجود شامل موارد زیر است: نکروز حرارتی بافت چربی با استفاده از هایفوتراپی یا همان سونوگرافی متمرکز با فرکانس بالا (HIFU )، سونوگرافی اولترا با امواج متمرکز پالس دار، کرایولیپولیز و روش لیزر فرکشنال رادیو فرکانسی است.

بافت چربی مقاومت الکتریکی بالایی دارد و سریعتر از پوست گرم شود. در حقیقت، تخمین زده شده که سرعت افزایش دمای بافت چربی با گرم شدن از طریق امواج رادیو فرکانسی هفت برابر سرعت گرم شدن بافت پوستی است.

گرما از دستگاه فرکشنال بر اساس قانون اهم تولید میشود. مقاومت طبیعی بافت در برابر حرکت الکترون ها که توسط امواج رادیوفرکانسی بوجود میآید باعث تولید گرما میشود. در نتیجه ساختارهای پوستی با مقاومت بیشتر در برابر گرما دچار آسیب میشوند.

در حقیقت، اغلب دستگاهای فرکشنال که برای جوان سازی صورت استفاده میشوند برای کاهش چربی و لاغری هممورد استفاده قرار میگیرند.

انتظارات از عمل لیزر فرکشنال برای کک و مک

انتظارات از عمل لیزر فرکشنال برای کک و مک

ممکنه بعد از انجام عمل جراحی، کمی قرمزی و ادم مشاهده شود. بعلاوه، شاید در پوست تغییر رنگ مشاهده شود. با این حال، چنین مشکلاتی در طی 3-7 روز به طور خود به خود برطرف شوند.

مراقبت بعد از لیزر فرکشنال

این اطلاعات به شما در مراقبت از پوست شما پس از درمان با فرکشنال دی اکسید کربن (CO2) کمک میکنه.بعد از درمان با لیزر فرکشنال، معمولاً حدود 1 تا 2 هفته طول میکشد تا پوست شما بهبود یابد. در این مدت پوست بسیار حساس خواهد شد.

برای کمک به پوست خود در بهبودی و جلوگیری از عفونت، دستورالعمل های زیر رو دنبال کنید. برخی افراد برای دستیابی به بهترین نتیجه به تعداد جلسات درمانی زیادی احتیاج دارند. از پزشک خود بپرسید که به چه تعداد جلسه لیزر نیاز دارید.

مراقبت از پوست بعد از لیزر فرکشنال 

پس از انجام درمان با لیزر CO2، پرستار یك کمپرس یخ برای سرد کردن ناحیه تحت درمان به شما میدهد. بسته یخ رو به مدت 15 دقیقه روی ناحیه تحت درمان نگه دارید. این به کاهش تورم کمک کرده و باعث راحتی بیشتر شما میشود. بعد از آن منطقه تحت درمان با وازلین یا کرم ضد باکتریایی مانند موپیروسین (Bactroban®) و یک باند پوشانده میشود.

مراقبت بعد از لیزر فرکشنال برای 2 تا 3 روز اول پس از درمان

یک بسته یخی پیچیده شده در یک پارچه نرم رو در قسمت تحت درمان قرار بدید. بسته یخ رو به مدت 15 تا 20 دقیقه روی ناحیه تحت درمان نگه دارید. بسته یخ رو هر چند ساعت یا هر روز 1 تا 5 بار روی منطقه تحت درمان قرار بدید. بعد از 2 تا 3 روز اول، در صورت لزوم از کمپرس یخ استفاده کنید.

شستن صورت بعد از لیزر فرکشنال

شما میتونید بلافاصله بعد از معالجه یک دوش مختصر بگیرید. تا زمانی که منطقه تحت درمان بهبود نیافته، حمام نکنید.به طور متوالی محل لیزر رو یک مرتبه با سرکه سفید رقیق شده و آب و مرتبه دوم با صابون و آب معمولی به آرامی بشویید. به عنوان مثال، شما میشهید صبح با سرکه و آب شستشو بدید در شب با صابون و آب بشویید.

بعد از شستن با یک پماد مرطوب کننده محل مورد نظر رو مرطوب کنید. این کار رو هر روز 2 بار انجام بدید.

برای تمیز کردن مستقیم محل درمان خود از آب مقطر استفاده کنید. محل درمان شده رو با یک باند بپوشانید و هر روز پس از شستشوی ناحیه باند رو تغییر بدید.

به مدت 1 تا 2 هفته پس از درمان از سونا، استخرها، حمام ها یا وان های گرم (مانند جکوزی) استفاده نکنید. منطقه تحت درمان رو برای از بین موها نتراشید. 

محل لیزر شده رو تا زمانی که کاملاً بهبود یافته آرایش نکنید.

حواستون به نور خورشید باشه!

از قرار دادن منطقه تحت درمان با نور خورشید خودداری کنید تا زمانی که کاملاً بهبود یابد. اگر مجبور بودید که در آفتاب باشید، از ضد آفتاب حداقل SPF 30 استفاده کنید یا از لباس یا کلاه استفاده کنید که از منطقه تحت درمان در برابر آفتاب محافظت کند.

اگر سابقه تبخال صورت دارید، قبل و در طول درمان باید از داروی ضد ویروسی استفاده کنید. با پزشک خود مشورت کنید که قبل از لیزر دارو برای درمان تبخال رو تجویز کند. در صورت بروز تاول های پوستی یا زخم تازه قبل، حین و بعد از لیزر به پزشک خود بگید.

معمولاً هفته ها طول میکشد تا منطقه تحت درمان به طور کامل بهبود یابد. در این مدت، این منطقه ممکنه به رنگ قرمز یا مایل به سیاه به نظر برسد و پوسته پوسته شود. پوسته باید به آرامی 1 تا 2 هفته پس از درمان از بین برود. پوسته رو عمدا با دست خود حذف نکنید. پوسته ها به خودی خود خواهند ریخت.

مراقبت های دارویی بعد از درمان با لیزر فرکشنال

اگر درد یا ناراحتی دارید، مصرف استامینوفن (Tylenol®) یا داروهای ضد التهاب غیراستروئیدی NSAID مانند (Motrin®) یا (Advil®) ممکنه مفید و موثر باشد. از پزشک خود بپرسید که چه مقدار استامینوفن یا NSAID رو مصرف میکنید. 

در صورت بروز مشکلات کبدی، استامینوفن مصرف نکنید. اگر مشکل کلیوی دارید، داروی ضد التهابی NSAID مصرف نکنید. اگر درد دارید اما سابقه مشکلات کبد یا مشکلات کلیوی رو دارید، با پزشک خود مشورت کنید.

در صورت بروز هر یک از مشکلات زیر با پزشک یا پرستار خود تماس بگیرید. 

 تب 101 درجه فارنهایت (38.3 درجه سانتیگراد) یا بالاتر یا احساس لرز 

 ترشحات سبز یا زرد از ناحیه تحت درمان

افزایش درد یا ناراحتی

افزایش قرمزی یا تورم در ناحیه تحت درمان 

خونریزی که بعد از اعمال فشار متوقف نشود.

درد یا ناراحتی که به کمک داروهای مسکن از بین نمیره.

بیماران پس از انجام عمل لیزر فرکشنال چه مواردی رو باید در نظر بگیرند؟

شکایات بعد از عمل خفیف و برگشت پذیره. آفتاب سوختگی تقریباً یک ساعت پس از عمل احساس میشه. پس از انجام عمل آرایش مجازه. مرطوب کننده های سبک رو میشه بعد از فرکشنال استفاده کرد. بسته های یخ میتونه به تسکین ورم صورت کمک کند. پس از فرکشنال، از قرار گرفتن در معرض آفتاب برای 6 تا 12 ماه خودداری شود و از مرطوب کننده هایی با SPF بالا به عنوان ضد آفتاب استفاده شود.

فیلم لیزر فرکشنال

برای مشاهده مراحل فرکشنال و نحوه انجام آن روی فیلم زیر کلیک کنید.

خدمات ما

فرم دهی بینی

رفع جای جوش

لیفت با نخ

تزریق فیلر

رفع چروک و افتادگی

درمان لک ها

رفع افتادگی پلک

لیزر

خدمات لاغری و تناسب اندام