کلینیک تخصصی پوست و مو

میکرودرم آبریژن

1401/12/24
بدون نظر

لک، تیرگی، یکنواخت نبودن رنگ پوست، جوش‌های سرسیاه و ملاسما از انواع مشکلات پوستی هستند که زیبایی پوست را تحت تاثیر قرار میدهند اما قابل درمان هستند.

با پیشرفت انواع تکنیک و روش های زیبایی غیر جراحی و غیرتهاجمی بسیاری از افراد برای رفع مشکلات سطحی پوست خود ترجیح می‌دهند تا از روش‌های درمانی بدون درد و سوزش مانند ميكرودرم آبريژن استفاده کنند.

میکرودرم آبریژن نوعی روش لایه برداری از پوست در جهت افزایش زیبایی و جوانسازی آن است. همراه با لایه برداری، اثرات پیری پوست کاهش یافته و ظاهر آن بهبود می یابد.

هدف اصلی روش میکرودرم آبریژن، ترمیم و بازسازی پوست که در واقع با لایه برداری و تحریک ساخت سلول های جدید در زمانی کوتاه بدون ایجاد هیچ‌گونه درد یا سوزشی باعث افزایش طراوت و سلامت پوست میشود.

پیشنهاد مطالعه: لیفت صورت و غبغب با نخ

میکرودرم آبریژن

میکرودرم آبریژن چیست؟

میکرودرم آبریژن یک روش غیرتهاجمی است که به لایه‌های پوست نفوذ می‌کند و باعث پاکسازی عمیق پوست از آلودگی ها، لایه برداری سلول های مرده و ساخت سلول های جدید پوستی است.

میکرودرم ابریژن برای اولین بار در سال ۱۹۹۶ مورد تایید سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) قرار گرفت.  با استفاده از این روش، میتوان بافت های آسیب دیده ناشی از آفتاب، افزایش سن، لک های پیری ، جای آکنه و … را به مرور کمرنگ تر کرد.

میکرودرم ابریژن به معنای برداشتن قسمتی از پوست (درم) به وسیله ی تکه های بسیار ریز (میکرو) تراش دهنده (آبریژن) می باشد. پودر اکسید آلومینیوم توسط دستگاه روی پوست صورت پخش شده و دوباره از روی آن مکیده می شود.

در این روش لایه‌ی سطحی پوست شما برداشته می‌شود و پس از التیام کامل، یک لایه‌ی پوست جدید ساخته میشود که باعث زیباتر، یکدست‌تر و جوان‌تر شدن پوست میشود.

با از بین رفتن سلول های پوست و ضخامت بیش از حد آن، تنفس پوست بهتر شده، همچنین اثر بخشی داروها و محصولات بر روی پوست بیش تر می شود و از سوی دیگر کلاژنسازی و قوام پوست افزایش می یابند.

 روش انجام میکرودرم آبریژن

در ابتدا باید سطح پوست از آرایش و چربی کاملا پاک و تمیز شود. سپس میکرودرم آبریژن به‌آرامی روی پوست شما کشیده شود.

هندپیس مورد استفاده در این روش به طور همزمان پودر اکسید آلومینیوم را روی پوست پاشیده که این ترکیب باعث جدا شدن سلول های مرده و آلودگی ها از سطح پوست میشوند، سپس با کمک فناوری مکش، آنهارا از سطح پوست برمیدارد.

جلسات میکرودرم آبریژن برای صورت بین 15 تا 2۰ دقیقه خواهد بود و طی انجام آن درد و ناراحتی حس نخواهید کرد.

کاربردهای میکرودرم آبریژن

 • جوانسازی و پیشگیری از پیری پوست

میکرودرم آبریژن با تحریک افزایش گردش خون سبب تسریع در تولید سلول های جدید پوست، بازسازی و ترمیم طبیعی پوست میشود.

با افزایش سن کاهش میزان ساخت کلاژن در پوست کاهش می یابد که سبب بروز چین و چروک و افتادگی پوست میشود. میکرودرم ابریژن در افزایش کلاژنسازی و بهبود قوام و انعطاف پذیری پوست نیز موثر است.

 

 • لایه برداری و پاکسازی عمقی پوست

چربی و آلودگی روی پوست باعث ایجاد انواع جوش و آکنه میشود. پس از درمان با میکرودرم آبریژن تمام اضافات پوست چون سلول های مرده، چربی اضافه و آلودگی ها از سطح آن تراشیده و پاک خواهد شد که نتیجه آن پوستی صاف و شفاف است  از بروز جوش جلوگیری میشود.

 

 • یکنواخت کردن بافت و رنگ پوست

میکرودرم آبریژن به خصوص اگر همزمان با روش های دیگر چون لیزر و دارو انجام شود، با برداشتن لایۀ سطحی پوست و تحریک افزایش سرعت بازسازی سلول های پوستی، برای کمرنگ کردن کک و مک و یکنواخت کردن رنگ پوست مناسب است.

میکرودرم آبریژن میتواند در کمرنگ کردن لک های پیری، ملاسما (لکه های قهوه‌ای پوست صورت)، لک‌های ناشی از حاملگی و آفتاب‌سوختگی موثر باشد.

پیشنهاد مطالعه: رفع سریع نواقص بینی 

میکرودرم آبریژن بهبود ظاهر پوست

 • بهبود چین و چروک سطحی پوست

با تحریک تولید مجدد کلاژن توسط میکرودرم آبریژن، قوام و انعطاف پذیری پوست افزایش می یابد، از همین رو میتوان از این روش در درمان چروک های سطحی و کم عمق پوست استفاده کرد.

 

 • کاهش منافذ باز پوست

منافذ باز پوست یکی از مشکلات عمده پوستی است که باعث بروز جوش و کدری پوست میشود.

بعد از چند جلسه درمان با میکرودرم آبریژن، در کنار تمیز شدن منافذ، بافت های پوست ترمیم شده و محکم می شوند،در نتیجه منافذ باز به مرور زمان کمتر و کوچکتر میشوند.

 

 • حذف جوش‌های سرسیاه

برای از بین بردن جوش های سر سیاه که بسیار شایع می باشند نیز می توان از میکرودرم آبریژن استفاده کرد.

میکرودرم آبریژن با پاکسازی عمقی پوست باعث تخلیه  و از بین بردن جوش های سر سیاه می شود و از ایجاد جوش های بزرگتر نیز جلوگیری می کند. 

مزایای میکرودرم آبریژن

 • بدون درد و بدون نیاز به استفاده از بیهوشی یا بی‌حسی موضعی
 • کاملا بدون عارضه و احساس درد و ناراحتی
 • بدون دوران نقاهت
 • مناسب انواع پوست با رنگ مختلف

عوارض میکرودرم آبریژن

میکرودرم آبریژن به عنوان یکی از روش های بی خطر و ایمن جوانسازی و زیبایی پوست شناخته میشود به همین دلیل برای انجام این روش آمادگی قبلی نیاز نمی باشد و درد و ناراحتی طی این روش و بعد از آن حس نخواهد شد و پس از آن میتوانید به انجام فعالیت های روزانه خود برگردید.

بعد از میکرودرم آبریژن ممکن است پوست دچار کمی قرمزی، خشکی، سوزش و حساسیت به خورشید شود که معمولاً این علائم بدون نیاز به درمان تا یک روز بعد از درمان برطرف می‌شوند.

هزینه میکرودرم آبریژن

جهت اطلاع از هزینه دقیق میکرودرم بهتر است ابتدا مشکلات پوستی خود را با پزشک در میان بگذارید تا او با بررسی پوست شما، تعداد جلسات را تعیین کند و در صورت نیاز از دیگر روش های درمانی برای دستیابی به نتایج چشمگیرتر، کمک بگیرد.

میکرودرم آبریژن مناسب چه کسانی نیست؟

 • هرچند میکرودرم ابریژن نوعی درمان غیر تهاجمی و ملایم است، اگر ویژگی‌های زیر را دارید، باید قبل از استفاده از میکرودرم حتماً با متخصص مشورت کنید:
 • اگر خالی دارید که در حال رشد، خونریزی یا تغییرات دیگر است.
 • اگر داروی ضد جوش ایزوترتینوئین استفاده می‌کنید، یا سابقه مصرف آن را دارید.
 • اگر به هرگونه بیماری خصوصا پوستی مبتلا هستید.

پیشنهاد مطالعه: فیشال پوست صورت

میکرودرم آبریژن بهبود پوست

تعداد جلسات میکرودرم آبریژن

برای رسیدن به بهترین نتایج از میکرودرم آبریژن نیاز به تکرار جلسات بین ۵ تا ۶ جلسه درمانی است که این جلسات به صورت هفتگی، دو هفته یکبار یا ماهانه با توجه به اهداف درمان و نوع پوست شما انجام می‌شوند.

البته بعد از هر جلسه تغییرات خوبی در پوست اتفاق می‌افتد و بعد از اتمام دوره‌ی درمان، پوست درخشان، جوان و نرم‌تر خواهد شد.

به خاطر داشته باشید که نتایج این روش بین 3 الی 6 ماه ماندگار است و دائمی نبوده اما تکرار جلسات و رعایت نکات مراقبت از پوست باعث افزایش ماندگاری آن میشود.

جهت دستیابی به نتایج بهتر، میتوانید از سایر روش های غیر جراحی چون لیزر مدلایت و آیکون در کنار میکرودرم آبریژن کمک بگیرید.

مراقبت های پس از میکرودرم آبریژن

 • ماساژ و شستشو عمیق صورت (استفاده از لیف حمام و لایه بردار) ممنوع است.
 • از آنجایی که لایه برداری ممکن است باعث خشکی پوست شود استفاده منظم از کرم مرطوب کننده و آبرسان مناسب نوع پوست توصیه می شود.
 • مصرف محلول‌ها، کرم‌ها و سایر داروهای موضعی درمان جوش باید برای 2 روز قطع شود.
 • به‌دلیل حساس شدن پوست بعد از میکرودرم، سعی کنید که به‌صورت مداوم از کرم‌های ضد آفتاب استفاده کنید.
 • از شنا کردن در استخرهای کلردار تا ۲۴ ساعت پس از میکرودرم باید خودداری کرد.
 • بهتر است از انجام میکاپ تا ۲۴ ساعت خودداری شود.
 • تا ۷ روز از استفاده از کرم های لایه بردار و اسکراب خودداری شود.
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

مشاوره حضوری رایگان

دیدگاه شما

بر روی (من ربات نیستم) تیک بزنید

مشاوره حضوری رایگان

مشاوره حضوری رایگان

سوالی دارین ؟ ما آماده پاسخگویی هستیم 🙂پشتیبان آنلاین است.