کومدونهای پوستی

کومدونهای پوستی

خانه / تازه های سلامت / کومدونهای پوستی

کومدونهای پوستی

کومدون پوستی : کومودون به چه نوع عارضه پوستی گفته می شود و این مشکل پوستی در چه افرادی بیش تر ظاهر می شود راهکارهای درمانی موثر برای برطرف کردن کومودون چیست مراقبت های مهم برای رفع این عارضه چگونه اند چه داروها و ماسک های خانگی برای رفع این مشکل پوستی کمک می کنند.

کومدون ها، پاپول های کوچک به رنگ پوست هستند که بیشتر در پیشانی و چانه افراد دچار آکنه مشاهده می شود.

انواع مختلف کومدونها شامل:

۱- کومدونهای باز یا جوشهای سر سیاه هستند که به دلیل وجود رنگدانه سطحی (ملانین) و آلودگی تیره هستند.

۲- کومدونهای بسته یا جوشهای سر سفید که فولیکول هایی هستند که کاملاً بسته شده اند.

۳- کومدونهای بزرگ یاماکروکومدون، کومدونهای بسته روی پوست صورت هستند که قطر آنها از  2-30میلی متر بیشتر است.

۴- کومدونهای ناشی از نور آفتاب (Solar comedones) که بر روی گونه و چانه افراد پیرتر نمایان می شود و به دلیل آسیب های پوستی به وجود آمده از آفتاب است.

۵- گودی های عمیق تر و بزرگ غیر التهابی، ندول نامیده می شود که بیشتر در بدن می زند.

در اثر پرولیفراسیون و رشد بیش از حد لایه های سلولی مجرای غدد سباسه در آکنه ایجاد شده و ممکن است مجرای غدد سباسه را ببندد و موجب ایجاد کومدون شود.
این کومدونها ممکن است بسیار کوچک باشد و  با چشم غیر مسلح قابل دیدن آن ها  نباشد که به آنها میکروکومدون هم گفته می شود.
بعضی از موارد از جمله کاهش سطح لینولئات یکی از ترکیبات سبوم با چربی و پیرو آن کاهش فعالیت سد پوستی، اسیدهای چرب آزاد که توسط باکتریها از سبوم تولید می شود، فعالیت بیش از حد هورمونهای موضعی دی هیدروتستوسترون، اینترلوکین ۱ (IL-۱) که یک پیغامگیر شیمیایی است و بوسیله سلولهای فولیکول ساخته میشود، پارگی فولیکول بوسیله آسیب مثلاً دستکاری جوشها یا پاک کردن عمقی و پیلینگ شیمایی یا لیزرهای جوانساز کننده و لایه بردار، آبرسانی بیش از حد به پوست به عنوان مثال در دوران پیش از عادت ماهانه یا مرطوب کننده های مقوی یا مناطق گرم و شرجی و تماس با مواد شیمیایی از جمله ایزوپروپیل، پروپیلین گلیکول و بعضی رنگها که در مواد آرایشی وجود دارد می تواند کومدونها را افزایش دهد.

کومدونهای پوستی

درمان کومدون

درمان کومدون در طول  زمان اتفاق می افتد. بسیاری از درمانها هفته ها تا ماهها باید تداوم داشته باشد قبل از اینکه نتایج قابل توجهی دیده شود. پر کاربردترین درمان ها شامل:

– بنزوئیل پروکسید  با اثر آنتی باکتریال عمل کرده و علاوه بر آن باعث کاهش تاثیرات شیمیایی که لایه های سلولی فولیکول مو را تغییر می دهد می شود.

– ترتینوئین  یکی از درمان های  اصلی کومدونهای سر سفید و سرسیاه است. نوعی از مشتقات ویتامین A است و باعث افزایش بازسازی پوستی و سلولی و کاهش ضخامت سلول های مرده روی پوست می شود و بدین ترتیب از بسته شدن دهانه کومدونها هم جلوگیری می کند.

– آنتی بیوتیک ها: به نظر می رسد که در بهبود کومدونها مفید نیستند ولی می تواند به صورت موضعی همراه با کراتولیتیک ها اللخصوص در افرادی که کومدون همراه با پاپول دارند مفید باشد.

– ایزوترتینوئین که در آکنه های ندولوکیستیک شدید استفاده می شود، در درمان کومدونها بسیار مفید است ولی معمولاً برای موارد خفیف استفاده نمی شود.

– خروج کردن کومدونها خصوصاً از نوع کومدونهای باز بوسیله دستگاهی به نام Comedone Extractor می تواند کارایی باشد که توسط پزشک انجام می شود.

– در بعضی مقالات استفاده از رادیوسرجری یا الکتروسرجری در درمان استفاده می شود.
در نهایت مراقبت اولیه از پوست مستعد آکنه و کمک گرفتن از متخصص پوست می تواند در بهبود این ضایعه پوستی مفید باشد.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 2 میانگین: 5]

دریافت مشاوره

جهت اخذ نوبت در کلینیک آرمان الهیه کافیست فرم زیر را با کامل نمایید

نظرات کاربران

ثبت دیدگاه شما

کاربر محترم شما میتوانید دیدگاه خود درباره مطلب فوق و یا هرگونه سوال مرتبط را کادر زیر وارد نمایید تا پس از تایید کارشناسان ما به نمایش گذاشته شود.

مطالب پیشنهادی

مشاوره حضوری رایگان