کلینیک تخصصی پوست و مو

سلولیت چیست؟

1402/02/12
بدون نظر

سلولیت، یکی از دلایل کم‌شدن اعتماد به‌نفس در برخی از خانم‌هاست؛ چون باعث‌ یک سری برآمدگی‌ها یا فرورفتگی‌ها برروی پوست می‌شود که آنهارا برای استخر رفتن یا پوشیدن بعضی لباس‌های موردعلاقه‌شان،معذب می‌کند. سلولیت با نام‌های دیگری از قبیل پوست پرتقالی یا حفره‌های پنیری هم شناخته می‌شود. 85 درصد زنان به سلولیت دچارند و تعداد زیادی از آنان به دنبال راهی برای درمان آن هستند.

سلولیت به مجموعه چربی‌هایی گفته می‌شود که به بافت همبند زیر پوست (یا بافت پیوندی که از بافت‌های دیگر محافظت می‌کند) فشار آورده و ظاهر پوست را به حالت ناصاف و ناهموار درمی‌آورد و ظاهری شبیه به پوست پرتقال بر روی بدن ایجاد می‌کند.

سلولیت در همه‌جای بدن ممکن است مشاهده شود اما اغلب روی ران‌ها، شکم و باسن ظاهر می‌شود و فرم نازیبایی به پوست می‌دهد. علت ایجاد سلولیت ممکن است ناشی از ترکیب پیچیده‌ای از عوامل شامل هورمون‌ها تا وراثت باشد.

در این مقاله، با بررسی اینکه سلولیت چیست و عواملی که باعث به وجود آمدن آن می‌شوند آشنا می‌شویم، سپس راه‌هایی که برای درمان این عارضه وجود دارد را معرفی می‌کنیم تا درصورت بروز این مشکل بتوانید آنرا درمان و یا حتی از آن پیشگیری کنید.

سلولیت چیست

 سلولیت چیست؟

در بدن انسان رشته‌هایی وجود دارند که وظیفه آن‌ها همبندسازی پوست و اتصال پوست به عضلات زیرین آن است. از طرفی بین بافت پوست و عضلات زیرین آن، توده‌های چربی وجود دارد. زمانی که این توده‌های چربی بزرگ می‌شوند، پوست را به سمت بالا می‌کشانند اما رشته‌های همبندسازی پوست سرجای خود می‌مانند. همین امر سبب بروز ناهماهنگی بر روی سطح پوست و ایجاد برآمدگی یا فرورفتگی می‌شود. این پدیده را سلولیت می‌نامند.

زیادشدن بافت چربی در زیرپوست باعث به وجود آمدن این مشکل می‌شود. در واقع، زمانی که بافت چربی به میزان زیادی در زیرپوست جمع شود، باعث می‌شود که به پوست فشار وارد شده و پوست به سمت بالا کش بیاید. از طرفی سلول‌های نگهدارنده‌ی پوست در سایر قسمت‌های پوست سعی بر نگه‌داشتن بافت پوستی دارند. همین موضوع باعث می‌شود در برخی از نقاط شاهد فرورفتگی و برآمدگی‌هایی باشیم که تحت عنوان سلولیت شناخته می‌شود.

سلولیت در دسته بیماری های پوستی قرار نمی گیرد و از نظر سلامتی مشکلی برای فرد ایجاد نمی کند اما از نظر ظاهری می تواند ظاهری نازیبا برای فرد ایجاد کند. به همین دلیل باعث می‌شد فرد مبتلا به دنبال راهی برای درمان باشد.

نواحی بدن که بیشتر در معرض ایجاد سلولیت قرار می‌گیرند عبارتند از:

 • کشاله ران و قسمت بیرونی آن
 • باسن و لگن
 • داخل و بیرون بازو
 • قسمت داخلی زانو
 • شکم و پهلو
 • اطراف مچ پا

علل ایجاد سلولیت

با اینکه که گفتیم غالبا سلولیت به دلیل اشباع چربی در زیر پوست به‌وجود می‌آید، اما دلایل مختلف دیگری را می‌توانیم برای این اتفاق نام ببریم و حتی لاغرها هم ممکن است که درگیر این مشکل بشونددر ادامه، رایج‌ترین دلایل ایجاد سلولیت را مطرح خواهیم کرد:

 • افزایش سن

با افزایش سن خاصیت الاستیسیته و کشسانی پوست کاهش می یابد، در نتیجه نازک‌تر و شل‌تر می‌شود و احتمال بروز سلولیت نیز به همان میزان افزایش پیدا می کند. برای رفع مشکل افتادگی پوست صورت پیشنهاد می شود مقاله ی لیفت صورت و غبغب با نخ را بخوانید

 • افزایش وزن

درست است که سلولیت در افراد لاغر هم دیده می شود اما افزایش شانس ابتلا به سلولیت در افرادی که دارای اضافه وزن هستند بیش تر است. زمانی که درصد چربی بدن شما رو به افزایش باشد، به بافت‌های همبند فشار زیادی وارد می‌شود و همین مساله ایجاد سلولیت در بخش‌های مختلف بدن را به همراه خواهد داشت.

متاسفانه در اکثر مواقع، کاهش وزن بعد از چاقی مفرط تاثیر چندانی بر کم شدن میزان سلولیت‌ها نخواهد گذاشت. پس سعی کنید روی نوسان وزن خود به‌خوبی کنترل داشته باشد.

 • وراثت

معمولا سلولیت، به‌خصوص سلولیت پا ، در افرادی که سابقه خانوادگی دارند بیش‌تر دیده می شود. ژن های خاصی برای ایجاد سلولیت مورد نیاز است. عوامل ژنتیکی را می توان با سرعت متابولیسم، توزیع چربی در زیر پوست، قومیت و سطوح گردش خون مرتبط دانست.

برخی از افراد به‌صورت ژنتیکی پوستی چندان صاف ندارند. درست است که وراثت و ژنتیک را نمی‌شود کاری کرد، اما می‌توانیم با رعایت رژیم غذایی سالم و اصولی و انجام ورزش‌های مخصوص، این زنجیره سلولیت خاندانی را بشکنیم و برای پیشگیری و درمان سلولیت اقدام کنیم.

 • بی تحرکی

عدم تحرک و فعال نبودن نقش بسیاری در ایجاد یا افزایش سلولیت می تواند داشته باشد. برای رفع این مشکل پیشنهاد می شود مقاله ی پیکرتراشی بدون جراحی را مطالعه کنید.

نداشتن فعالیت کافی، ورزش نکردن و بی تحرکی مکرر به خاطر سبک زندگی و نوع شغل، باعث می‌شود تا گردش خون کاهش یابد، گردش خون پایین هم یعنی پوستی که چربی زیر آن جمع می‌شود و در نتیجه بروز سلولیت.

 • تغییرات هورمونی و استفاده از بعضی داروها

در بعضی دوره‌های زندگی چون سن بلوغ، بارداری، شیردهی، یائسگی، استفاده از بعضی داروها، هورمون‌های ما دچار نوسان می‌شود. این نوسانات هورمون نیز تأثیر مستقیمی بر ایجاد و تشدید سلولیت دارد.

پیشنهاد مطالعه: رفع نواقص بینی بدون جراحی

علل ایجاد سلولیت

 • جنسیت

آقایان از پوست محکم و ضخیم‌تری نسبت به خانم‌ها برخوردار هستند. همچنین تحقیقات نشان داده است هورمون استروژن به ایجاد سلولیت کمک می‌کند. این هورمون با مصرف قرص ضدبارداری، عادت ماهیانه، بلوغ و قرص‌های مشابه، در خانم‌ها مدام در حال تغییر است، به همین دلیل این موضوع در خانم‌ها بیشتر اتفاق می‌افتد.

 • استرس

یکی از اصلی‌ترین دلایل ایجاد سلولیت، استرس و اضطراب به شمار می‌رود. برای کنترل استرس 10 خوراکی ضداسترس و اضطراب را بشناسید.

استرس و افسردگی برای پوست مثل سم عمل می‌کند. بعضی افراد وقتی یک دوره استرس شدید و طولانی را می‌گذرانند، دچار سلولیت پوستی می‌شوند؛ چون استرس در بدن فرآیندهای التهابی را ایجاد می‌کند و همین موضوع سرعت ایجاد این مشکل را بالا می‌برد.

درمان سلولیت

برای خلاص شدن از شر سلولیت میتوان از روش‌های متفاوتی کمک گرفت که ما در ادامه بهترین‌های آن‌را به شما معرفی خواهیم کرد؛ البته انتخاب میان آنها را بهتر است به پزشک یا کارشناس لاغری خود بسپارید تا با توجه به شدت سلولیت و شرایط بدنش ما بهترین را به شما پیشنهاد دهد.

دستگاه لاغری زد ویو که با نام شاک ویو نیز شناخته می‌شود، ساخت کمپانی زیمر آلمان است که با بهره‌مندی از تکنولوژی نوین و مدرن با ایجاد امواج صوتی با انرژی زیاد در از بین بردن چربی‌های بدن به خصوص سلولیت بسیارعالی است. به کار گیری آن نه تنها در از بین بردن چربی ها می تواند کارساز باشد بلکه به استحکام پوست نیز کمک می کند.

امواج مورد استفاده دراین دستگاه از نوع فراصوت است که دارای طول موج کم و انرژی زیادی هستند. سلول های چربی به صورت زنجیره به هم متصل هستند و وقتی این زنجیره در معرض انرژی بالای امواج قرار می گیرند، اتصال آن ها از بین رفته و سلول های چربی به صورت کریستال درآمده سپس از طریق سیستم لنفاوی و جریان خون از بدن خارج میشوند.

امواج صوتی به صورت کنترل شده بر لایه‌های مختلف پوست اثر می‌گذارند و باعث بهبود گردش خون و تحریک تولید کلاژن نیز می شوند که نتیجه آن اندامی ایده آل با پوستی صاف و سفت است.

دستگاه آر اف ترماژ با به کارگیری امواج RF یا همان رادیوفرکانسی باعث ایجاد گرمای یکدست در بافت چربی زیر پوست می‌شود.

در روش لاغری و درمان سلولیت با دستگاه آر اف ترماژ، گرمای ایجاد شده باعث ذوب شدن چربی میشود. سپس چربی آزاد شده در محل تحت درمان، توسط سیستم لنفاوی جذب می‌شوند. در ادامه این چربی‌ها از طریق عملکرد کبد از بدن دفع می‌شوند که در نتیجه ناحیه مورد نظر تغییر سایز داده و لاغرتر می شود.

همچنین این اثر گرمایی ملایم با گشاد کردن رگها و افزایش جریان خون، موجب خروج آلبومین از داخل رگها به بافت شده و ساخت کلاژن را تحریک می کند. افزایش کلاژنسازی سفت شدن پوست نواحی تحت درمان را بدنبال خواهد داشت.

درمان سلولیت با آر اف ترماژ

کویتیشن یکی از روش‌های ایمن پیکرتراشی، موثر و غیرجراحی برای از بین بردن چربی‌های زائد، در سطوح مختلف بدن است. فناوری كويتيشن مبتنی بر امواج فراصوت (اولتراسوند) باعث شکستن سلول‌های چربی و از بین بردن آنها می‌شود.

در اثر برخورد این امواج با مولکول‌های آب میان بافتی، حبابهای ریزی در اطراف سلول های چربی ایجاد می‎شود. حبابهای ایجاد شده تحت تاثیر امواج اولتراسونیک قرار می‎گیرند. سپس فوران شده و با دیوار سلول‌های چربی برخورد می‎کنند. در اثر این برخورد حباب‌ها پاره می‎شوند و سبب بیرون ریختن چربی‌‌ها و آب درون سلولی یا تری گلیسرید می‎شود.

بعد از شکسته شدن سلولهای چربی، چربی آزاد شده به صورت تری گلیسیرید به آب میان بافتی منتشر شده و آنجا توسط آنزیم‌ها به گلیسرول و اسیدهای چرب آزاد متابولیزه می شوند. گلیسرول محلول در آب توسط سیستم گردش خون جذب شده و بعنوان منبع انرژی مصرف میشود. از طرف دیگر اسیدهای چرب نامحلول به کبد منتقل شده و مانند اسیدهای چرب آزاد در غذاها فراوری می شود.

 • ای ام اسلیم

ای ام اسلیم یکی از محصولات شرکت آمریکایی بی تی ال (BTL) می باشد که توسط سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) به تأیید رسیده است و باعث میشود تمامی عضلات، حتی عضلاتی که در ورزش های سنگین ، امکان تحریک و تقویت آنها وجود ندارد در سی دقیقه، بیش از بیست هزار بار منقبض شوند.

دستگاه ای ام اسلیم از تکنولوژی منحصر به فردی برای شکل دادن بدن و کمک به از بین بردن چربی‌های آن استفاده می کند. در دستگاه ای ام اسلیم به سبب ترکیب امواج الکترومغناطیس و فرکانس رادیویی، فرآیند انقباض با اعمال گرما و چربی‌سوزی همراه می باشد.

کرایولیپولیز در واقع به معنای تخريب چربي موضعي ازطريق سرد کردن بافت چربي زيرجلدي به وسیله کاهش دمای کنترل شده تا 10- درجه سانتیگراد، بدون آسیب به سایر بافت های بدن است.

در روش کرايوليپوليز از طریق پروپ هایی که روی ناحیه مورد نظر گذاشته میشود به ناحيه تحت درمان به عمق حداکثر 2 سانتی متر سرما داده ميشود تا تري گليسيريدهاي موجود در بافت چربي به کريستال تبديل شود. همين امر سبب مي شود تا ماکروفاژها چربيها را بعنوان جسم خارجي تلقي کرده و آنها را بعنوان جسم خارجي هضم نمايند و از طریق سیستم لنفاوی از بدن خارج کنند.

دستگاه رداستیم ساخت کمپانی کازموسافت فرانسه که به صورت یک تن پوش، از ناحیه پا تا زیر قلب را پوشش میدهد و با ایجاد میدان مغناطیسی با فرکانس پایین و عمل دراناژ سبب کاهش چربی احشایی، چربی موضعی و سلولیت می‌شود.

دستگاه رداستیم با ایجاد میدان مغناطیسی ضعیف در دور بافت‌های داخلی، کانال های کلسیمی را فعال کرده و باعث منقبض شدن ماهیچه ها می شود. چربی‌های شکسته شده به شکل آب و دی اکسید کربن در آمده و بدن آن ها را دفع می کند.

در اصل این پروتکل با بهبود عملکرد سیستم لنفاوی و سیستم گردش خون به دفع سموم و چربیها کمک بسیار زیادی میکند. از طرفی این تکنولوژی باعث رفع سلولیت و عارضه پوست پرتقالی در خانم ها میشود.

دستگاه آفرودیت یکی از جدیدترین دستگاه‌های زیبایی بوده که از تلفیق تکنولوژی آراف و سابسیژن جهت رفع جای جوش، درمان سلولیت و جوانسازی پوست استفاده می‌‌کند.

درابتدا تکنیک سابسیژن به رفع بافت‌هاي فيبروتيك و چسبنده كه منجر به جمع شدگي پوست و ايجاد سلولیت میشوند، کمک می کند؛ سپس با القاي حرارت RF در لايه‌هاي زيرين پوست موجب چربی‌سوزی، جداسازي بافت‌هاي فيبروتيک و چسبنده و همچنين افزایش کلاژنسازی می شود كه در نهايت صافی، سفتی و زیبایی پوست را بدون ایجاد برش و عارضه، به دنبال خواهد داشت.

مزوتراپی یکی از روش‌های جدید و غیرتهاجمی برای چربی سوزی موضعی است. در این روش با تزریق داروها و مواد مفید به لایه میانی پوست، مواد مغذی لازم را به ناحیه خاصی از بدن می‌رساند و از این طریق چربی های سرسخت را در تمام نقاط بدن کاهش می‌دهد.

در این روش ترکیبی از داروها مانند نووکائین، آمینوفیلین، عصاره‌های گیاهی، ویتامین‌ها و… با استفاده از سوزن‌های بسیار ریز به زیر پوست تزریق می‌شود که می‌تواند به حل رسوبات اضافی در بسیاری از قسمت‌های بدن را کمک کرده و حتی سلولیت‌ها را از بین ببرد.

مزوتراپی برای کاهش سلولیت های خفیف تا متوسط مناسب است. زمانی که مزوتراپی زیر پوست تزریق می‌شود، محلول تزریق شده باعث شکستن سلول‌های چربی در این ناحیه می‌شود؛ به مرور زمان این چربی‌های اضافی به‌صورت طبیعی از بدن خارج خواهند شد که نتیجه آن پوستی صاف و سفت است.

درمان سلولیت با مزوتراپی

درمان خانگی سلولیت

اگر شما هم پیشگیری را به درمان ترجیح می‌دهید در این قسمت چندین راهکار موثر که در پیشگیری از سلولیت، جلوگیری از پیشرفت و افزایش مشکل و حتی درمان تاثیر بسیاری دارد را به شما خواهیم گفت:

 • ورزش کردن و افزایش فعالیت بدنی

ورزش، قاتل سلولیت است همان‌طور که کم‌تحرکی به عنوان علل ایجاد سلولیت شناخته می‌شود، ورزش کردن و تحرک داشتن هم به عنوان راه درمان معرفی خواهد شد. زمانی که شما در طول هفته از یک برنامه ورزشی مشخصی پیروی کنید، به کمک تعریق و چربی‌سوزی، به خروج مواد سمی و مضر از بدن اجازه خواهید داد و همچنین گردش خون را در بدن بهبود می‌بخشید.

هر اندازه که این مواد مضر از بافت‌های چربی خارج شوند، احتمال بروز سلولیت در بدن کاهش پیدا خواهد کرد و تاحدی نیز در از بین بردن آن موثر خواهد بود.

 • رژیم غذایی مناسب

برای درمان و پیشگیری از سلولیت، به‌هیچ‌عنوان رژیم‌های سخت وجود ندارد. در واقع کافی است شما طی یک رژیم غذایی ساده و سالم پیش بروید تا این معضل را در خود از بین ببرید. در این رژیم‌ها معمولاً توصیه به کم‌کردن مصرف قند، نمک، کربوهیدرات و چربی و در عوض مصرف بیشتر مواد غذایی حاوی فیبر و پروتئین می‌شود. همچنین توجه داشته باشید که عادات بد که منجر به تشدید سلولیت می‌شود را ترک و یا کم کنید. عاداتی مثل مصرف زیاد نوشیدنی الکلی و یا استعمال دخانیات.

 • ماساژ درمانی

ماساژ درمانی نیز یکی از روش‌های ساده ای است که برای کمک به درمان سلولیت خود می توانیم از آن کمک بگیریم. ماساژ با روش صحیح سبب شکسته شدن تجمع چربی‌ها می شود و گردش خون را در پوست اصلاح می کند.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

مشاوره حضوری رایگان

دیدگاه شما

بر روی (من ربات نیستم) تیک بزنید

مشاوره حضوری رایگان

مشاوره حضوری رایگان

سوالی دارین ؟ ما آماده پاسخگویی هستیم 🙂پشتیبان آنلاین است.