جراحی شکم (آبدومینوپلاستی)

جراحی شکم (آبدومینوپلاستی)

خانه / خدمات کلینیک / جراحی شکم (آبدومینوپلاستی)

روش های جراحی شکم

جراحی شکم به هر عمل جراحی بر روی اندامهایی از جمله معده، کیسه صفرا، روده کوچک یا بزرگ، کبد، لوزالمعده ، طحال و آپاندیس اطلاق می شود که به صورت باز یا لاپاروسکوپی انجام شود. برخی از انواع متداول جراحی شکم شامل برداشتن فتق، اکتشاف شکم و جراحی برای بیماری التهابی روده است که به دلایل مختلفی از جمله عفونت، درد، انسداد یا تومورها انجام شود. اما در این جا هدف از جراحی شکم برداشتن چربی اضافه شکم و کاهش وزن می باشد که باعث می شود شکمی تخت و صاف و اندامی زیبا و جذاب داشته باشید.

در جراحی شکم باز، جراح شما برش سنتیروی شکم ایجاد کرده که پس از جراحی با بخیه این منافذ بسته می شود. در عمل لاپاروسکوپی جراح با ایجاد چندین برش کوچک، لوله هایی که در سر آن دوربین تعبیه شده است را از طریق این این برش ها وارد قسمت های داخلی شکم می کنند تا بتوانند به طور واضح قسمت های داخلی شکم را ببینند. در نتیجه، بیماران سریعتر ازعمل بهبود می یابند اما ممکن است کمی خونریزی و زخم را تجربه کنند. همچنین خطر عفونت به شدت کاهش می یابد. این روش به دلیل غیر تهاجمی بودن و با پیشرفت فناوری لاپاروسکوپی در حال افزایش بوده و تقاضا برای انجام آن در حال افزایش است.

با این حال تکنیک های جدیدتر، راه را برای جراحی لاپاروسکوپی که فقط نیاز به برش های قابل توجه کوچکتری دارند ایجاد می کنند که جای زخم کمتری دارند و باعث درد کمتری بعد از عمل می شوند. به طور کلی عمل جراحی شکم به روش های مختلفی انجام می شود که هر یک تکنیک مختص به خود را داشته که استفاده از هر کدام از این روش ها بسته به میزان چربی و اناتومی بدن بیمار متفاوت می باشد زیرا اغلب بیماران انتظار دارند پس از جراحی به نتیجه دلخواه خود دست یافته تا بار دیگر اتاق عمل را تجربه نکنند.

عمل جراحی شکم یکی ازمحبوب ترین روش های جراحی زیبایی شکم می باشد که برای افرادی که دارای چربی اضافی در شکم، پهلو و کمر بوده مناسب بوده و بهبود چشمگیری را در اندام شما ایجاد می کند. این جراحی علاوه بر اصلاح بافت پوست و رفع چربی اضافی در شکم علاوه بر صاف کردن کم باعث فرم دهی به شکم و پهلو شده و ترک های پوستی در این ناحیه را از بین خواهد برد. در واقع جراحی شکم به پشتوانه سال ها تجربه و پیشرفت تکنولوژی می تواند به خانم ها و آقایان در بهبود شکل ظاهری شکم کمک کند.

 

ابدومینوپلاستی

ابدومینوپلاستی یا شکم توکیک روش جراحی زیبایی است که برای نازک تر و سفت تر شدن شکم مورد استفاده قرار می گیرد. این عمل جراحی شامل برداشتن پوست اضافی و چربی از ناحیه میانی و تحتانی شکم به منظور محکم کردن عضله دیواره شکم می باشد. این نوع جراحی معمولا توسط بیمارانی که بعد از بارداری یا نوسان وزنی با میزان قابل توجهی بافتهای شل یا افتاده روبرو هستند استفاده می شود.

جراحی شکم نباید با لیپوساکشن که برای از بین بردن رسوبات چربی استفاده می شود اشتباه گرفته شود. اگرچه ممکن است جراح شما برای انجام عمل لیپوساکشن بخشی از معده را نیز انتخاب کند. اما در کل این روش برای سفت کردن عضلات و کاهش پوست شکم بسیار مفید وموثر بوده و جایگزین مناسبی برای کسانی است که هنوز هم در ناحیه شکم دارای رسوب چربی بیش از حد یا پوست شل هستند.

جراحی شکم که به ابدومینوپلاستی معروف است در طی یک جلسه و به دو روش مینور و ماژور انجام می شود. البته انتخاب هر یک از این روش ها با توجه به سن، وزن و قد بیمار متفاوت می باشد. بنابراین روشی که برای کوچک کردن شکم انتخاب می شود باید بیشترین تاثیر را روی شکم داشته باشد.

جراحی شکم به روش مینور یا مینی مختص به قسمت زیرین شک بوده و نیازی به جابجایی محل ناف ندارد. با این روش چربی اضافه زیر شکم با ایجاد یک برش کوچک در اطراف ناف، برداشته شده و فرم شکم به بهترین نحو ممکن اصلاح می شود همچنین این روش جراحی شکم برای افرادی که کاهش وزن شدید و افتادگی پوست در این ناحیه را دارند بسیار مناسب می باشد. از دگر تکنیک هایی که بعد از کاشت وزن بسیار مناسب می باشد، لیفت غبغب می باشد.

اما در جراحی شکم به روش ماژور پوست شکم با ایجاد یک برش افقی و عمودی تا زیر دنده ها باز شده و تمامی چربی های اضافه در این نواحی برداشته می شود. همچنین در روش ماژور به علت کشیده شدن پوست و برش در سطح شکم محل ناف تغییر می کند. پس از انجام این مراحل پوست اضافی کشیده و برداشته می شود. جراحی شکم با این روش تاثر زیادی در زیبایی شکم داشته و شکم به میزان قابل توجهی تخت خواهد شد.

بسته به وسعت جراحی عمل جراحی شکم به روش ابدومینوپلاستی می تواند بین 1 الی 5 ساعت طول بکشد که این زمان در جراحی شکم مینور به بیش از 3 ساعت کاهش می یابد. فراموش نکنید این عمل یک روش تهاجمی محسوب شده که تحت بی هوشی کامل انجام می شود بنابراین نیاز است که قبل از جراحی تمام حالات بیمار بررسی و آنالیز شود.

فیلم جراحی شکم

[aparata id=”TxYSj”]

مراحل انجام جراحی شکم

مرحله اول : بی هوشی کامل

برای آسایش و راحتی مراجعه کننده حین انجام عمل جراحی، بی هوشی کامل انجام می شود.

مرحله دوم : برش 

یک عمل جراحی شکم کامل، نیازمند برش افقی در قسمت بین خط موی ناحیه شرمگاهی و ناف می باشد. از طریق این شکاف، عضلات ضعیف شده شکم ترمیم و بخیه شده و بافت چربی و پوست اضافی تا جایی که امکان دارد برداشته می شود. ممکن است برش دیگری هم اطراف ناف جهت برداشتن پوست اضافی قسمت بالای شکم لازم باشد.

مرحله سوم : بستن برش های ایجاد شده

بخیه، چسب پوستی، نوار چسب جراحی، یا کلیپس برای بستن پوست بر اساس صلاح دید پزشک می تواند بکار برود.

مرحله چهارم: نتیجه عمل

عمل جراحی شکم منجر به ایجاد شکم سفت تر، صاف تر  و متناسب با کل بدن و وزن شما می گردد. تورم و ناتوانی در ایستادن کامل تا زمان تکمیل ترمیم، ممکن است نتایج عمل را بپوشاند. در مدت زمان  یک یا دو هفته شما می توانید کاملا و به راحتی بایستید و از شکم صاف تر خود مطمئن و راضی باشید.

هزینه جراحی شکم

هزینه جراحی شکم در سراسر دنیا یکسان نبوده و در هر کشور و حتی ناحیه ای متفاوت می باشد، بنابراین بسته به منطقه جغرافیایی کلینیک یا مراکز جراحی این هزینه متفاوت است. البته علاوه بر منطقه، تجهیزات پزشکی و به روز بودن متدهای مورد استفاده در آن نیز بر این هزینه تاثیرگذار است زیرا جراحی شکم در یک مرکز جراحی پیشرفته باعث می شود با کمترین عوارض جراحی روبرو شده و با ارائه خدمات بهتر، دوره نقاهت را زودتر سپری کرده و در کمترین زمان به بهبودی کامل دست پیدا کنید که برای آن باید به مراتب هزینه بیشتری را پرداخت کنید.

علاوه بر این جراحی شکم به عوامل دیگری همچون دستمزد پزشک، هزینه جراحی، بی هوشی، داروهای مصرفی و … نیز وابسته است. زیرا همانطور که می دانید هزینه یک پزشک خاذق و حرفه ای به نسبت یک پزشک آماتور به نسبت بیشتر می باشد بنابراین برای یک نتیجه گیری ایده آل و بدون نقص بهتر است در انتخاب پزشک دقت کرده و فریب هزینه های کمتر را نخورید. البته برای اینکه از نتیجه کار پزشک خود بیشتر آگاهی پیدا کنید نیاز است میزان رضایت مندی مراجعین وی را در نظر گرفته و در این زمینه پرس و جو کنید.

از آنجا عمل جراحی شکم تحت بی هوشی کامل انجام می شود بنابراین علاوه بر هزینه بی هوشی و اتاق عمل باید دیگر هزینه های جانبی مانند انجام آزمایش، اسکن، عکس و … را لحاظ کنید. زیرا بررسی کامل بیمار از هر لحاظ قبل از انجام این عمل ضروری بوده و باعث می شود پزشک با آگاهی کامل از وضعیت بیمار نسبت به جراحی اقدام کند.

فراموش نکنید عمل جراحی شکم یک جراحی زیبایی محسوب شده و تحت پوشش بیمه نمی باشد بنابراین باید تمامی جوانب را در تخمین هزینه و برآورد آن در نظر بگیرید و با توجه به بودجه خود برای انجام این عمل پا پیش بگذارید.

همچنین برای اینکه بی دلیل متحمل هزینه های سنگین نشوید بهتر است قبل از عمل با یک پزشک متخصص مشورت کنید زیرا تنها چاقی شکم دلیل خوبی برای جراحی شکم محسوب نشده و باید بسیاری از عوامل دیگر را مورد بررسی قرار داد. بنابراین قبل از صرف هزینه در ابتدا مشورت را در الویت قرار دهید.

 

مراقبت بعد از جراحی شکم

جراحی شکم به روش ابدومینوپلاستی به استراحتی در حدود 4 هفته نیاز دارد تا بیمار به بهبودی نسبی دست یافته و بتواند به روال عادی و طبیعی زندگی خود در قبل از عمل بازگردد. در طی این مدت نیز مراقبت های بعد از جراحی شکم به بیمار کمک خواهد کرد که زودتر به این مهم دست یابد. در واقع این دستورالعمل ها و مراقبت ها که توسط پزشک یا تیم پزشکی به بیمار ارجاع داده می شود باید به صورت کامل اجرا شده تا روند بهبودی تسریع پیدا کرده و به کسب نتیجه بهتر بعد از جراحی کمک شایانی خواهد کرد.

بعد از جراحی شکم ممکن است تا حداکثر سه روز با درد در ناحیه شکم و پهلو روبرو باشید که بهتر است از مسکن های ضد درد استروئیدی طبق تجویز پزشک استفاده نموده و از مصرف دارو به صورت خودسرانه خودداری کنید.

برای جلوگیری از آمبولی و لخته شدن خون پس از جراحی شکم، روزانه و در منزل کمی فعالیت داشته و به صورت مطلق نخوابید. حتی می توانید به آرامی شروع به راه رفتن کنید. اما از انجام فعالیت های سنگین و حتی خم شدن برای برداشت اجسام از روی زمین خودداری کنید زیرا فشار بر روی عضلات شکم باعث تشدید درد و ناراحتی و حتی در موارد شدیدتر باعث خونریزی داخلی خواهد شد.

برای تسریع روند بهبود زخم از میوه های تازه به خصوص آناناس استفاده کنید زیرا این میوه سرشار از آنتی اکسیدان و ویتامین E بوده و باعث می شود زخم شما در زمان کمتری ترمیم شود. علاوه بر این مصرف ماهی و میگو را نیز در این دوران فراموش نکنید.

اگر به صورت معمول و روزانه با کمی ترشح خون آبه از محل زخم مواجه هستید نگران نباشید وبهتر است با پانسمان رزانه در جهت تمیز و استریل نگه داشتن محل بخیه امکان بروز عفونت را به صفر برسانید اما اگر این خونریزی بیش از حد معمول است حتما پزشک خود را در جریان بگذارید.

برای شکل گیری بافت شکم به فرم جدید و همچنین کاهش کبودی و درد بهتر است از شکم بند مخصوص که حالت ارتجاعی و کشسانی دارند استفاده نمایید. این کار علاوه بر موارد گفته در کاهش تورم شکم موثر بوده و بافت شکم را نیز ترمیم می کند.

بهبود کامل محل بخیه ممکن یک سال زمان ببرد اما اگر مراقبت و رسیدگی از آن به صورت کامل انجام شود باعث می شود تنها یک خط نازک از آن بر روی پوست شما باقی بماند. این زخم در روزهای ابتدایی برجسته و قرمز می باشد که با گذشت زمان کمرنگ شده اما محو نخواهد شد بنابراین برای اینکه کمتر دیده شود باید از پمادهای مخصوص بخیه استفاده کرده و در طول دوران نقاهت به طور کامل آن را استریل کنید.

 

جراحی پهلو

بسیاری از افراد شکمی تخت و صافی دارند اما با تجمع چربی در پهلو خود مواجه هستند که ظاهری ناخوشایند را برای آنها ایجاد می کند. در واقع تجمع چربی در این ناحیه از بدن باعث بوجود آمدن برجستگی دستگیره مانند در پهلو شده که استایل ظاهری را به خصوص در خانم ها برهم ریخته و باعث می شود کوتاه تر دیده شوند. در واقع می توان یکی از معیارهای زیبایی اندام در خانم ها داشتن کمر باریک می باشد که بسیار نیز حائز اهمیت است.

روش های زیادی از جمله لیپوماتیک، لیپوساکشن، لیپولیزر و ابدومینوپلاستی و …. برای انجام جراحی پهلو وجود دارد که ما در اینجا به اختصار به چند مورد از آنها اشاره خواهیم کرد.

یکی از روش های جراحی پهلو لیپوماتیک می باشد که به کمک آن و در طی یک جلسه حجم عظیمی از چربی برداشته شده و باعث لاغری موضعی در این ناحیه خواهد شد. این عمل که تحت بی هوشی عمومی انجام می شود در حدود  ساعت طول کشیده و مناسب افرادی است که دارای چاقی موضعی در نواحی مختلف بدن همچون پهلو هستند.

در این روش با استفاده از یک میله فلزی نازک به نام کانولا انجام می شود تمامی چربی های اضافی در شکم و پهلو به وسیله یک دستگاه مکنده و با ایجاد حرکات ارتعاشی سست و تخریب شده و به صورت محلول در آب توسط این لوله خارج می شود. در این عمل همزمان لیفت پوست نیز انجام می شود زیرا قدرت لیفت این روش بسیار زیاد بوده وپس از جراحی هیچ گونه اثری از جای زخم و بخیه بر روی پوست وجود نخواهد داشت. در ضمن جراحی پهلو به روش لیپوماتیک بسیار ایمن و بی خطر بوده و نیازی به دوران نقاهت طولانی مدت ندارد. این روش به شما کمک می کند تا در یک بازه زمانی کوتاه به اندام دلخواه خود دست یافته و کمر باریک دیده شوید.

لیپولیزر نیز عملکردی شبیه لیپوماتیک داشته با این تفاوت که اشعه لیزر از طریق لوله کانولا وارد بافت چربی شده و موجب ذوب سلول های چربی در پهلو می شود. این چربی توسط لوله های مکنده خارج شده و مازاد آن توسط کبد و کلیه دفع خواهد شد.

استفاده از روش لیپوماتیک، لیپولیزر و لیپوساکشن به میزان عبور و نفوذ لوله کانولا در بافت چربی و تخلیه آن بستگی دارد و می توان لاغری با این روش موضعی محسوب نمی شود.

علاوه بر این می توان از روش ابدومینوپلاستی نیز برای جراحی پهلو بهره برد و این روش زمانی بیشترین کاربرد را دارد که شما با چاقی بیش از حد و افتادگی پوست در پهلو مواجه باشید. در این زمان ابدومینوپلاستی با برداشتن چربی اضافی از زیر پوست و سفت کردن عضلات و ماهیچه دیواره پهلو و همچنین برداشتن پوست اضافی در این ناحیه باعث می شود علاوه بر کمر باریک بودن، پوستی صاف و بدون ترک در پهلو خود داشته باشید.

مدت زمان لازم برای بهبودی کامل

پس از عمل ممکن است پانسمان یا بانداژ بر روی برش ها قرار داده شود و نیز ممکن است به جهت  کاهش تورم و سفت نگه داشتن شکم شما در طی مراحل بهبودی، شکم را در بانداژ الاستیک یا لباس های فشارنده قرار دهند. یک یا چند لوله کوچک و باریک ممکن است موقتا زیر پوست گذاشته شود تا مایع اضافی یا خون جمع شده را تخلیه نماید.

با استفاده از جراحی زیبایی شکم یا ابدومینوپلاستی، افراد مي توانند اعتماد به نفس بيشتري نسبت به ظاهر خود پيدا کنند.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دریافت مشاوره

جهت اخذ نوبت در کلینیک آرمان الهیه کافیست فرم زیر را با کامل نمایید

نظرات کاربران

ثبت دیدگاه شما

کاربر محترم شما میتوانید دیدگاه خود درباره مطلب فوق و یا هرگونه سوال مرتبط را کادر زیر وارد نمایید تا پس از تایید کارشناسان ما به نمایش گذاشته شود.

مشاوره حضوری رایگان