CO2 فرکشنال

CO2 فرکشنال

خانه / خدمات کلینیک / CO2 فرکشنال

لیزر فراکشنال علاوه بر بهبودی قابل ملاحظه اسکارها و جای جوش صورت (جوشگاههای پوستی) در درمان پیری پوست خصوصا شلی پوست و چروک صورت و چروک های دور چشم و دور دهان هم کاملا موثر است. عوارض بعد از این نوع لیزر بسیار کم است و زخم بسیار سطحی بعد از این لیزر بسرعت طی ۳ تا ۵ روز و قرمزی بعد از آن هم حداکثر بعد از دو تا چهار هفته بهبود می یابد و شخصی که لیزر شده میتواند به فعالیت های روزمره و خارج منزل خود براحتی و بدون نگرانی ادامه دهد.

مکانیسم عمل این لیزر بدین صورت است که، به جای تابیدن نور لیزر با شعاع بزرک در لیزرهای قدیمی، ستون های از نور لیزر با شعاع هایی بسیار باریک در حد میکرون بر روی سطح پوست تابیده میشود لذا مناطقی از سطح پوست ( اپیدرم ) عملا سالم می ماند و از همین مناطق اشعه نخورده یا سالم هست که ترمیم پوست بسرعت انجام میشود.

در واقع در این نوع لیزر مناطقی از سطح پوست (فواصل بین نقطه ها) آسیب نمی بیند و بیشترین نور تابیده شده از این نوع لیزر وارد درم (با عمق نفوذ حدودا یک تا دو میلی متر) یعنی همان لایه میانی پوست می شود یعنی درست جایی که باید لیزر آنجا اثر کند تا بتواند مشکلات فوق را بهبود بخشد چرا که علت اصلی مشکلات فوق خرابی لایه میانی پوست یا همان درم می باشد بطوری که کلاژن پوست در این ناحیه قرار دارد و تابیدن نور این لیزر در این ناحیه باعث تشکیل کلاژن های جدید میشود و بتدرج طی ۲تا ۴ ماه، چروک های پوست کاهش قابل ملاحظه ای پیدا می کند و پوست از حالت شلی و افتادگی در می آید و عمق چاله ها و اسکارهای بعد از آکنه یا جوش و یا بعد از عمل (جای بخیه) بهبودی قابل ملاحظه ای پیدا میکند. تعداد جلسات لیزر فراکشنال Co2 fractional حداکثر ۳ تا ۴ جلسه است که هر جلسه با فاصله ماهی یک بار انجام می شود.

زمان انجام لیزر چند دقیقه طول می کشد ؟
برای کل صورت حدودا نیم ساعت طول می کشد.

آیا بعد از لیزر پوست زخم میشود؟ آیا به مراقبت های خاصی نیاز است؟ آیا شخص میتواند به فعالیت های بیرون از منزل خود ادامه دهد؟
بلافاصله بعد از لیزر پوست ملتهب و برافروخته میشود که با کمپرس یخ یا سرما این التهاب بهتر میشود، 12 تا 24 ساعت بعد از لیزر محل لیزر حالت آفتاب سوختگی پیدا میکند (قهوه ای سوخته) و این حالت طی 3 تا 6 روز با پوست اندازی برطرف میشود، بعد از آن پوست نسبتا شفاف و کمی قرمز ظاهر میشود که این قرمزی خفیف ممکن است 1 تا 2 هفته طول بکشد.

در طی مدتی که پوست شبیه افتاب سوختگی است کرم های ترمیم کننده یا کرم های حاوی آنتی بیوتیک تجویز میشود تا پوست سریعتر ترمیم شود در ضمن توصیه میشود در 3 تا 6 روز اول که پوست حالت سوختگی دارد در معرض افتاب مستقیم حتی به میزان کم هم قرار نگیرد لذا شخص در ساعاتی که افتاب شدید است بیرون نرود ولی میتواند در محیط های سربسته مثلا محل کار حضور داشته باشد. بعد از اینکه پوسته های سوخته برطرف شد اکیدا توصیه میشود شخص نیم ساعت قبل از بیرون رفتن به مقدار کافی از ضد آفتاب با SPF مناسب استفاده کند.

آیا لیزر فراکشنال درد دارد؟
درد آن نسبت به لیزرهای قدیمی یعنی لیزر CO2 معمولی کمتر است. به هر حال  نیم ساعت قبل از لیزر کرم بی حسی بر روی پوست مالیده میشود و سپس لیزر انجام میشود و درد بطور قابل ملاحظه ای کم و کاملا قابل تحمل میشود.

فرد کرم های خود مثل ضد جوش یا ضد چروک را می تواند استفاده کند؟
یک هفته بعد از لیزر فرد میتواند محلول و کرم های قبلی خود را شروع کند.

اثر لیزر بر روشن شدن و چروک و کاهش اسکارهای فرورفته چه زمانی بعد از انجام لیزر فراکشنال شروع و مشخص میشود؟
دو هفته بعد از اولین جلسه لیزر پوست نسبتا شفاف و روشن میشود و در صورتیکه شخص کرم های ضد افتاب خود را خوب استفاده کند با ادامه هر جلسه لیزر (ماهی یک بار) پوست شفاف تر میشود.

در مورد اسکارهای فرورفته و لکه های بعد از جوش هم به همین صورت است و هر جلسه عمق چاله ها کمتر و و با ادامه جلسات لیزر کمتر و کمتر میشود و نهایتا بعد از جلسه چهارم لیزر بطور متوسط 60 درصد (از 40 تا 80 درصد متغییر بر حسب عمق اسکارها) عمق اسکارها کمتر و ظاهر آن بهتر میشود، در مورد بهتر شدن چروک صورت یا سفت تر شدن پوست های شل معمولا سه تا جهار ماه بعد از لیزر یعنی از جلسه سوم به بعد تاثیر آن مشخص می شود چرا که پروسه کلاژن سازی بعد از لیزر دیر اغاز میشود و البته وقتی کلاژن های جدید در زیر پوست ایجاد شد به مدت طولانی هم باقی می ماند (میانگین دوسال)

آیا این لیزر برای چروک و تیرگی دور چشم هم مفید است؟
اگر دور چشم دچار پف شد ید و افتادگی شدید شده باشد و افتادگی پلک فوقانی مشاهده شود تاثیر زیادی ندارد ولی اگر خصوصا پلک تحتانی و اطراف چشم دچار تیرگی و چروک و پف مختصر تا متوسط شده باشد، لیزر فراکشنال بسیار موثر است.

[aparata id=”T5tWw”]

آیا این لیزر بر روی چین و چروک اخم و پیشانی موثر است؟
تاثیر بسیار کمی دارد چرا که مکانیسم ایجاد این چروک ها انقباضات عضلانی است در حالیکه اثر لیزر فراکشنال فقط بر روی پوست است لذا در این موارد شخص باید از تزریق بوتاکس برای باز کردن چروک های اخم و پیشانی نزد پزشک بهره مند شود.

آیا این لیزر بر روی خال ها قهوه ای یا لکه های کم رنگ پوست مثل کک و مک یا منافذ باز پوست هم اثر دارد؟
بر روی خال اثر ندارد ولی بر لکه های افتابی مثل کک و مک و منافذ باز پوست تاثیر خیلی خوبی دارد.

آیا این لیزر را میتوان برای شلی گردن یا سایر مناطق پوست مثلا اسکارهای بعد از جراحی یا بعد از بخیه انجام داد؟
بلی
بعد از انجام کامل جلسات لیزر در صورتیکه فرد دچار اسکارهای عمیق باشد آیا میتوان برای تاثیر بیشتر تعداد جلسات را بیشتر کرد؟
آری ولی بهتر است بعد از 4 جلسه یک دوره 6 تا 12 ماهه به پوست استراحت داد و مجددا چند ماه بعد یک دوره دیگر لیزر را انجام داد، یا اینکه بعد از 4 جلسه لیزر اگر در فصل مناسبی قرار داشتیم (از لحاظ شدت افتاب) میتوان هر سه تا چهار ماه یک بار یک لیزر عمیق انجام داد.

منبع : دکتر احمد خزائی

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دریافت مشاوره

جهت اخذ نوبت در کلینیک آرمان الهیه کافیست فرم زیر را با کامل نمایید

نظرات کاربران

ثبت دیدگاه شما

کاربر محترم شما میتوانید دیدگاه خود درباره مطلب فوق و یا هرگونه سوال مرتبط را کادر زیر وارد نمایید تا پس از تایید کارشناسان ما به نمایش گذاشته شود.

مشاوره حضوری رایگان