بوتاکس

بوتاکس

بوتاکس برای رفع چین و چروک پوست و زیبایی صورت شما. توجه داشته باشید که تزریق بوتاکس توسط متخصصین باید انجام شود تا موثر و ایمن باشد.

علت چین و چروک و خطوط صورت

چین و چروک های موجود در پیشانی حتما نشانه بالا رفتن سن نمی باشد. با گذشت سال، پوست شما خشک تر، نازک تر و کشش آن کمتر میشود. زمانیکه پوست شما دچار چین وچروک شد دیگر نمی تواند به حالت اول خود باز گردد و نتیجه حالت هایی که به چهره خود می دهید ایجاد چین وچروک و خطوط روی پیشانی وقسمت های دیگر صورت می باشد. علت و عواملی چون ژنتیک، اشعه uv و سیگار کشیدن می تواند باعث بروز خطوط روی پیشانی شما شود.

چروک‌ های صورت:

چروک‌ های صورت به دو دسته تقسیم می ‌شوند:

چروک ‌های استاتیک :

که در حالت استراحت پوست و ریلکس بودن ماهیچه های زیر پوست، بر روی آن مشاهده می ‌شوند. این چروک ‌ها عمدتا به علت عوامل مضر و آسیب‌ رسان خارجی نظیر آفتاب هستند و باعث می شوند تغییر در بافت اصلی پوست ایجاد شود.

به همین دلیل به درمان با ترکیبات اسیدهای میوه و AHA، روش لایه‌ برداری شیمیایی، میکرودرم ابریژن و لیزر درمانی برای نوسازی پوست به‌ خوبی پاسخ می‌ دهند.

چروک ‌های دینامیک :

که در نتیجه فعالیت زیاد عضلانی در ناحیه صورت پدیدار می ‌شوند و عمدتاً ناشی از عادت ‌های غلط و عوامل آسیب‌ رسان داخلی هستند. این چروک ‌ها معمولاً در یک سوم فوقانی صورت مشاهده می ‌شوند.

چروک‌ های شعاعی اطراف چشم ‌ها موسوم به چروک ‌های پاکلاغی یا پنجه کلاغی، چروک‌ های افقی پیشانی و چروک ‌های اخم ناحیه میانی صورت از این نوع هستند.

چروک‌ های دینامیک معمولاً از چروک ‌های استاتیک عمیق ‌ترند و به خوبی به درمان با تزریق ماده بوتولینوم پاسخ می ‌دهند. استفاده از ماده بوتولینوم (بوتاکس)، روشی انتخابی و مطمئن برای کاهش چروک ‌های دینامیک دور چشم، چروک ‌های افقی پیشانی و چروک ‌های اخم صورت است.

باید در نظر داشت که خطوط اخم ۲ نوعند:

نوع ثابت: که در حالت آرامش هم وجود دارد. این خط با زدن بوتاکس به تنهایی از بین نمی‌ رود و احتیاج به تزریق فیلر (ژل) دارد.

نوع حرکتی: یعنی در آرامش وجود ندارد، این نوع خط و چروک با زدن بوتاکس و ممانعت از انجام اخم به طور کامل از بین می رود.

– تزریق بوتاکس

تزریق بوتاکس تا به امروز محبوب ترین شیوه برای کسانی است که به دنبال نتیجه گیری سریع و فوری هستند. تنها کاری که صورت می گیرد، یک تزریق به منظور کاهش خطوط ریز و چین و چروک های روی پیشانی است. این روش همچنین باعث می شود که ظاهر شدن خطوط ریز جدید به تاخیر بیفتند. روش درمانی بوتاکس بسیار سریع است و زمان از کارافتادگی ندارد. در صورتی که این کار توسط یک متخصص ماهر و با تجربه صورت بگیرد، بسیار موثر است. از سوی دیگر، در صورتی که این کار به خوبی انجام نشود، منجر به فلج شدن عضلات پوست و در نتیجه “صورتی بی حالت” می شود. بوتاکس یک ایراد دیگر هم دارد. تاثیر بوتاکس موقتی است. هر 3 تا 6 ماه، باید با یک تزریق دیگر جوانی خود را “تمدید” کنید.

بعد از تزریق بیمار می تواند از مطب خارج شود. اگر قرمزی مختصری هم وجود داشته باشد در عرض یک ساعت برطرف می شود به نحوی که ظاهرا مشخص نخواهد شد که تزریقی انجام شده است.

عوارض پس از تزریق بوتاکس معمولا به سبب اشتباهات در تزریق کردن ایجاد می ‌شود. برای مثال اگر بوتاکس در نقاط صحیح تزریق نشود یا دوز دارو مناسب نباشد و بیش از حد تزریق شود، دارو بسیار رقیق شده باشد و پخش شود یا نقاطی که تزریق می ‌شود فشار و ماساژ داده شود یا اگر از داروهای تقلبی و غیر استاندارد استفاده شود و تزریق به‌ وسیله اشخاص غیر متخصص و در مکان ‌های نامناسب مثل آرایشگاه‌ ها صورت گیرد، احتمال ایجاد عارضه افزایش پیدا می‌ کند و اگرنه بوتاکس به خودی خود کارایی بسیار خوبی دارد و عارضه چندانی ندارد. اگر هم عارضه ‌ای داشته باشد برای مثال سبب سردرد گذرا و علائمی شبیه سرما خوردگی بعد از تزریق می ‌شود یا یک مقدار افتادگی پلک می ‌دهد که این عوارض گذراست و خطرناک نیست.

بوتاکس
بوتاکس

البته یادتان نرود افتادگی پلک ممکن است به سبب عدم مهارت کافی پزشکی در تزریق هم پیش بیاید.

** اثر بوتاکس

حدود روز دوم تا سوم، اثر بوتاکس به طور محسوس ظاهر می شود. این اثر تا پایان هفتۀ چهارم همچنان افزایش می یابد و آنچه که در پایان ماه اول دیده می شود حداکثر میزان اثر بوتاکس است. بعد از گذشت 5•4 ماه اثر دارو به طور کامل از بین می رود که البته این زمان در افراد مختلف ممکن است مقداری متفاوت باشد.

بعد از برطرف شدن اثر دارو در صورتیکه تمایل داشته باشید باز هم می توانید مجدداً برای تزریق مراجعه نمائید.

دو بینی، تاری دید و افتادگی پلک از عوارض نادر احتمالی تزریق بد بوتاکس است که چنانچه عارض شود به صورت موقتی است و معمولاً در عرض 6,5 هفته برطرف خواهد شد.

** مراقبت ها

تا چند ساعت از کمپرس سرد استفاده کنید.

تا 4ساعت پس از تزریق از دراز کشیدن خودداری کنید.

تا 4 ساعت در معرض حرارت قرار نگیرید. لذا بهتر است تا چند ساعت از دوش گرفتن و سونا اجتناب نمائید.

چند ساعت ماساژ دادن ناحیه تزریق ممنوع است امّا شکلک در آوردن و اخم کردن و ابرو بالا انداختن نتیجۀ بهتری را بدنبال خواهد داشت.

چند ساعت بعد از تزریق دوش گرفتن آب سرد و آرایش چهره و استفاده از کرم پودر بلامانع است.

** عوارض بوتاکس

بوتاکس روشی کم عارضه است و عوارض مطرح ‌شده برای آن نادر، جزئی و گذرا هستند.

از عارضه‌ های بی ‌اهمیت و گذرای بعد از تزریق می‌ توان به قرمزی محل تزریق، ورم موضع، خون ‌مردگی به خصوص در نواحی دور چشم، درد کم در محل تزریق، سردردی که ممکن است تا 3 ساعت طول بکشد، تهوع مختصر، ضعف عمومی و خارش اشاره کرد.

بعضی عوارض احتمالی دیررس که اهمیت بیشتری دارند نظیر دوبینی، افتادگی پلک و ابرو نیز همانطور که قبلا گفته شد در تزریق غیر اصولی مطرح هستند.

البته این احتمال وجود دارد که بوتاکس به اشتباه به ماهیچه ‌های کناری تزریق شود یا حتی در اثر تزریق عمیق روی آن‌ ها تأثیر بگذارد.

تزریق بوتاکس به ماهیچه بالا برنده پلک موجب افتادگی کامل یا بخشی از پلک به مدت شش تا هشت هفته می‌ شود.

از جمله تأثیرات ثانویه تزریق بوتاکس می ‌توان به خشکی موقتی چشم، اشک، تورم پلک، خطای دید، التهاب قرنیه، هماتوم یا تراوش و تجمع موضعی خون که به زودی منعقد می ‌شود، دردهای موقتی و سوزش خفیف اشاره کرد.

توجه داشته باشید که در صورت بروز ورم شدید در ناحیه تزریق ماده، خون‌ مردگی وسیع و نیز مشاهده افتادگی در پلک و ابرو باید پزشک را از آن ‌ها مطلع کرد.

منع مصرف

1 اگر سابقه حساسیت به هر یک از انواع بوتاکس را دارید و یا به تخم مرغ حساسیت دارید از تزریق بوتاکس خودداری کنید.

2 اگر در محل تزریق عفونت پوستی وجود دارد تا بهبود عفونت، تزریق را به تأخیر بیندازید.

3 در مبتلایان به بیماریهای عضلانی, اسکلتی مثل میاستینی گراو و ALS نباید بوتاکس تزریق شود.

4 اگر باردار هستید و یا تصمیم دارید در آیندۀ نزدیک باردار شوید توصیه می کنیم بوتاکس تزریق نکنید. اینکه بوتاکس برای جنین ضرر دارد یا خیر هنوز به اثبات نرسیده است.

5 اگر کودکتان از شیر شما تغذیه می کند بوتاکس تزریق نکنید چراکه هنوز مشخص نشده است که آیا بوتاکس از شیر عبور کرده و برای کودک شما مضر است و یا خیر.

6 توصیه می کنیم افراد زیر هجده سال از تزریق بوتاکس اجتناب نمایند.

7 بیمارانی که ثبات روانی ندارند، افراد باسابقه حساسیت نسبت به هر کدام از اجزای دارو، افراد باسابقه بیماری‌ های عصبی ‌ـ ‌عضلانی مانند ام اس، کسانی که تحت درمان با داروهای آنتی بیوتیکی نظیر جنتامایسین قرار دارند و نیز مصرف‌ کنندگان گروهی از داروهای قلبی نمی ‌توانند از این ماده استفاده کنند.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دریافت مشاوره

جهت اخذ نوبت در کلینیک آرمان الهیه کافیست فرم زیر را با کامل نمایید

نظرات کاربران

ثبت دیدگاه شما

کاربر محترم شما میتوانید دیدگاه خود درباره مطلب فوق و یا هرگونه سوال مرتبط را کادر زیر وارد نمایید تا پس از تایید کارشناسان ما به نمایش گذاشته شود.

مشاوره حضوری رایگان