کرایولیپولیز

کرایولیپولیز

خانه / خدمات کلینیک / کرایولیپولیز

کرایولیپولیز چیست؟

به تخريب چربي موضعي ازطريق سرد کردن بافت چربي زيرجلدي، کرايوليپوليز مي گويند. اين تکنيک، سال2007 معرفي شد و 3 سال بعد درسال 2010؛ براي رفع چربيهاي موضعي ناحيه پهلو ( flank يا love handle ) و درسال 2012 براي رفع چربيهاي موضعي ناحيه شکم تاييديه سازمان غذا و داروي آمريکا (FDA) رادريافت کرد.

مکانيسم کرايوليپوليز چيست؟

در روش کرايوليپوليز به ناحيه تحت درمان به عمق حداکثر 2cm سرما داده ميشود تا تري گليسيريدهاي موجود در بافت چربي به کريستال تبديل شود. همين امر سبب مي شود تا ماکروفاژها چربيها را بعنوان جسم خارجي تلقي کرده و آنها را بعنوان جسم خارجي هضم نمايند.

اثر کرايوليپوليز مبتني بر آسيب پذيري و حساسيت بيشتر بافت چربي نسبت به سرما، درمقايسه با سايربافتها، ازجمله پوست است. به عبارت ديگر، سلول هاي چربي، درمجاورت سرما، بيشتر و زودتر از بافتهاي مجاور مثل پوست و…. تخريب مي شوند.

هر جلسه کرايوليپوليز چه مدت زمان ميبرد؟

مدت زمان هر جلسه 60 تا 90 دقيقه براي هر قسمت بدن مي باشد، البته اين مدت به ضخامت لايه چربي و نحوه عکس العمل بدن به دستگاه کرايوليپوليز بستگي دارد و متغير است.

نکات حائز اهميت درمورد ميزان نتيجه گيري از درمان با کرايوليپوليز:

میزان نتیجه گیری به دو عامل بستگی دارد:

1- کيفيت عملکرد دستگاه و تجهيزات تخصصي:

سيستم کرايوليپوليز ازطريق ايجاد دماي زير صفر در عمق بافت چربي باعث فريز شدن سلولهاي مولد چربي مي شود، بنابراين دستگاه بايد توانايي ويژه زیر در اين زمينه را دارا باشد:

1-1) سيستم تنظيم کننده هوشمند مکش در دستگاه وکیومی: يکي ازمهمترين پارامترهاي يک دستگاه مناسب جهت کرايوليپوليز قدرت ايجاد فشار منفي توسط دستگاه است. اين مکش باعث ميشود فقط بافت چربي وارد هندپيس شده و سرما به ارگانهاي مجاور آسيبي وارد نسازد. دريک دستگاه مناسب ميزان مکش از 10 تا 80 کيلو پاسکال قابل تغيير و تنظيم مي باشد.

1-2) سرعت ايجاد دماي زير صفر: مهم است که دستگاه کرايوليپوليز بتواند در کوتاهترين زمان ممکن دماي عمق بافت چربي رابه زير صفر برساند چون هرچه در زمان طولاني تري اين اتفاق بيفتد شانس موفق شدن عمل کرايو کمتر ميشود.

تخريب چربي موضعی
تخريب چربي موضعی

1-3) کيفيت پدهاي مورد استفاده در دستگاه وکیمی: درصورتي که پدها ازکيفيت مطلوب برخوردار نباشند، خطر سوختگي پوست فرد را تهديد مي نمايد. اولين و مهمترين سد دفاعي براي پوست افراد درحال کرايو پدهاي ضد سرما مي باشند، که درصورت نداشتن کيفيت مطلوب باعث سوختگي فرد مي گردند.

2- کيفيت ونحوه انجام کار :

که به اپراتور دستگاه مربوط مي شود. درصورتي که فرد انجام دهنده کرايوليپوليز به آناتومي و کالبدشناسي بدن آشنايي نداشته باشد، انجام کرايوليپوليز به چندين علت مي تواند مختل گردد:

2-1) با وجود آنکه کرايوليپوليز يک عمل غير تهاجمي و بدون ضرر مي باشد باز هم بايد فردي که تحت درمان به اين روش قرار مي گيرد بطور صحيح و علمي انتخاب شده باشد. درصورتي که علت چاقي فرد بررسي نشده باشد و بنا به علت بیماری فرد دچار اضافه وزن باشد و يا حتي اضافه وزن درحد شاخص توده بدني بالاتر از 35 باشد، کرايوليپوليز نمي تواند تاثيري در از بين بردن چربيهاي فرد داشته باشد.

2-2) انتخاب نواحي قابل انجام و تاثيرگذار:

2-3) تشخيص نوع چربي: درصورتي که چربي فرد از نوع چربي احشايي باشد تاثير انجام عمل بطور چشمگيري کاهش مي يابد. در حاليکه در چربي نسجي و زير جلدي تاثير عمل کرايوليپوليز واقعا شگفت آور است.

2-4) نحوه گذاردن پروب بر روي ناحيه:
يکي ديگر از ملزومات مهم نحوه پروب گذاري در کرايوليپوليز است. پروب دستگاه بايد در مواضع استفاده شده کاملاَ قرينه و بگونه اي گذارده شود که حداکثر ميزان چربي را در خود جاي دهد. درصورتي که فرد انجام دهنده در اين کار مهارت لازم را داشته باشد، مي تواند فرم دلخواه را درعضو مورد نظر ايجاد نمايد، بنابراين بايد شخصي از دستگاه کرايوليپوليز استفاده نمايد که با آناتومي وکالبد شناسي بدن آشنايي کامل داشته باشد. درصورتي که محل گذاردن پروب با دقت انتخاب شود از عوارضي نظير افتادگي پوست نيز جلوگيري خواهد شد. چرا که دستگاه کرايوليپوليز بدليل سرد کردن موضع باعث ليفتينگ و کشش پوست هاي شل نيز می شود.

2-5) ميزان آمادگي بدن فرد:
بدن افراد مختلف داراي متابوليسم هاي مختلف مي باشند. عده اي از افراد متابوليسم پايه بالا دارند و سلولهاي آنها مي توانند سريعتر واکنش نشان دهند.

در اين دسته افراد ميزان پاسخگويي به کرايوليپوليز بسيار سريعتر از افراد با متابوليسم پايه کم است و مدت زمان لازم براي کم کردن سايز و حجم چربيهاي منطقه مورد نظر کوتاهتر بوده و پس از انجام پديده آپوپتوزيس سيکل دفع سلولهاي مرده سريعتر اتفاق مي افتد. در اين دسته از افراد معمولا تغييرات از 20 تا 25 روز قابل رويت است.

ايجاد نتايج مطلوب حاصل از کرايوليپوليز بعد از چه مدت قابل مشهود است؟

اين زمان بسته به متابوليسم بدن فرد از 20 تا 25 روز شروع شده و حتي گاهی به مدت 3 ماه هم متغيراست.

عوارض شايع کرايوليپوليز؟

سرد بودن ناحيه کرايوليپوليز شده بمدت 2 تا 3 ساعت پس از انجام سپس گرمتر شدن ناحيه بيشتر از بقيه نواحي، احساس خارش در موضع، احساس بيحسي در موضع، در پاره اي از موارد قرمزي تا کبودي پوست ناحيه کرايو شده (در دستگاه وکیومی).

عوارض غير شايع کرايوليپوليز؟

ايجاد تاول پوستي در ناحيه کرايوليپوليز شده که بدليل سوختگي پوست بوده و در صورتي که اپراتور مجرب بوده و دماي مناسب با ميزان بافت چربي براي فرد انتخاب شده باشد احتمال بروز اين عارضه بسيار کاهش خواهد يافت و درصد کمتري اين مشکل پيش ميايد.

کدام یک از نواحي بدن پاسخ مناسبتري به کرايوليپوليز مي دهند (به ترتيب اولويت)؟

ميزان پاسخگويي بافت چربی به این روش در افرادی با متابولیسم بالا بهتر از سایر افراد است، اما بهترين و سريعترين پاسخ را ميتوان به ترتيب در نواحي پهلوها، قسمتهاي داخلي رانها، شکم، چربيهاي موضعي در ناحيه پشت قسمت انتهاي دنده ها، بازوها و قسمت خارجي رانها، و در آخر در ناحيه ساق پا مشاهده کرد.

در کدام نواحي از بدن نبايد از فرايند کرايوليپوليز استفاده نمود؟

انجام کرايوليپوليز در ناحيه غبغب و زير چانه و سينه ها مجاز نمي باشد.

چه افرادي کانديد مناسب جهت فرآيند کرايوليپوليز مي باشند؟

افرادی با شاخص توده بدني کمتر از 35 که بيماري زمينه اي باعث افزايش وزن آنها نگرديده است، بهترين انتخاب هستند.

تفاوت اساسي کرايوليپوليز با ديگر روشها چيست؟

روش کرايوليپوليز يک تغيير قابل توجه و طبيعي در کاهش بافت چربي است. (بدون آنکه هيچ عمل تهاجمي به بافتهاي بدن اعمال گردد) کرايوليپوليز باعث ازبين رفتن فيزيکي چربيها ميگردد بدون آنکه هيچ تغييرشيميايي (نظير ليزر و……) دربدن ايجاد نمايد. البته نتايج بسرعت ليزر ليپوليز يا ليپوساکشن قابل مشاهده نيست. اما سرد کردن چربيها يک روش جايگزين موثر براي کاهش ريسک عمل جراحي و درد زياد، افزايش سرعت بهبودي و کم کردن مخارج عمل است.

– در کرايوليپوليز تعداد سلولهاي چربي کم مي شود نه حجم آنها!

حتي در کبدهاي چرب با گريد پايين مي توان کرايوليپوليز کرد.

کرايوليپوليز روشي بي خطر و بدون عارضه (در صورت استفاده از دستگاههاي کرايوليپوليز استاندارد) مي باشد. سلولهاي چربي در دماهاي پايين حساس تر از بافت عصب عضله و عروق هستند و به سرعت کريستاليزه مي شوند. به اين ترتيب با کاهش دما سلولهاي چربي در منطقه مورد نظر آسيب ديده و مي ميرند و طي هفته هاي بعدي از طريق سيستم لنفاتيک از بدن دفع مي شوند.

سوالات مهمي در رابطه با شيوه درمان با کرايوليپوليز مطرح مي شود از جمله:

آيا نتايج ماندگار و دائمي است؟

سلولهاي چربي که درطي کرايوليپوليز کريستاليزه مي شوند توسط پروسه طبيعي بدن حذف مي گردند و زماني که سلول چربي ازبين رفت، قابل حيات مجدد نيست اما آنچه بايد بدانيم آن است که سلولهاي چربي تقريباَ تا ارتفاع 4سانتي متري درون پروب دستگاه کرايوليپوليز سرد مي شوند ولي قطر چربي زيرپوستي ما بيشتر از اين مقدار است وهنوز سلولهاي چربي وجود دارند که مي توانند باپرخوري افزايش حجم دهند بنابراين به ياد داشته باشيم که نتايج حاصل از کرايوليپوليز بستگي به رعايت رژيم غذايي ندارند اما درصورت عدم رعايت و تغيير ندادن نحوه مصرف غذا در افرادي که چرخه غذايي درستي ندارند، در دراز مدت افزايش حجم توده چربي بروز خواهد کرد.

با چه درجه اي در کرايوليپوليز به نتايج مناسب دست مي يابم؟

کريستاله شدن تري گليسيريد ها و از بین رفتن سلولهای چربی در دماي زير 7+ اتفاق مي افتد پس لزوما رسيدن دما به زير صفر درجه منجر به نتايج بهتري نمي گردد.

آیا بعد از انجام کرایولیپولیز نیاز به استراحت دارم ؟

مزيت کرايو ليپوليز نسبت به ساير روشها در اين است که هيچ ضرري ندارد و هيچ گونه احساسي بعد از آن در ناحيه کرايو شده نداريم. فقط ممکن است مقداري بي حسي و قرمزي در ناحيه داشته باشيم و در موارد نادر حالت خونمردگي به علت مکش دستگاه به وجود مي آيد که بعد از چند روز از بين مي رود البته این مورد در دستگاه با پروب پلیتی اتفاق نمی افتد. پس مراجعه کننده بلافاصله بعد از انجام کار می تواند به کارهای روزمره خود بپردازد.

آيا بعد از استفاده از کرايوليپوليز نياز به داروی مکمل ورژيم غذائي وبرنامه ورزشي است؟

تخريب چربي موضعی
تخريب چربي موضعی

خير نيازي به هيچ گونه قرص و يا مواد مکملي نيست. اگر فرد اضافه وزن نداشته باشد به رژيم و ورزش به طور اساسي نياز نيست, اما براي افراد داراي اضافه وزن انجام ورزش و داشتن رژیم غذایی توصیه می شود. چرا که این روش به علت کاهش سایز, انگيزه بيشتري براي مراقبت از سلامتی در افراد ايجاد مي کند .

چه افرادي کانديداي مناسبي براي اين روش هستند؟

افرادي که چاقي موضعي دارند و نه اضافه وزن, براي اين روش بیشتر مناسبند.

کرايوليپوليز جهت درمان چاقي کاربرد ندارد و فقط جهت کاهش حجم چربی های
موضعي مثل پهلوها، رانها، شکم، بازوها و کمر استفاده ميشود. اين روش برخلاف

ليپوساکشن در بيماريهاي قلبي عروقي، کبدي و کليوي نيز قابل انجام است.

تفاوت اصلي اين روش با ساير روشهاي چيست؟

در اين روش از ليزر، سوزن و ساکشن استفاده نمي شود و فرد مي تواند بلافاصله

به سر کار خود برگردد. اين روش بيشتر براي افرادي انتخاب مي شود که تمايل

به انجام ليپوساکشن و يا ليپوليزر ندارند و از درد و عوارض گريزانند و همچنين

مي خواهند با هزينه کمتر به نتايج مطلوب برسند.

توجه

ليپوليزر، ليپوساکشن و ليپوماتيک نتايج فوري دارند و چربي هاي اضافي را در يک جلسه از بدن خارج مي کنند. ولي در کرايوليپوليز فرد نياز به صبر و تحمل بيشتر دارد تا به تدريج چربي اضافي که توسط کرايوليپوليز کريستاليزه شده ازبدن دفع شود.

عوارض اين روش چيست ؟

این روش معمولا کاملا بدون درد است ولي گاهي تورم، کبودي مختصر، قرمزي، حس

مورمور شدن و يا بي حسي در ناحيه مشاهده مي شود که گذرا است و بعد از چند روز

از بين مي رود.

آیا با کرايوليپوليز مي توان لاغر شد؟

شايد شنيده باشيد که حتي اگر 20 کيلو چربي هم از بدن شما خارج کنند و برنامه

صحيح غذايي نداشته باشيد و پرخوري کنيد دوباره چاق مي شويد. بنابراين به

اين اميد نباشيد که بدون رعايت اصول تغذيه و ورزش هميشه از وزن ايده آلي

برخوردار باشيد. ولى براى حذف چربيهاى موضعى کرايوليپوليز دستگاه فوق

العاده اي است و شايد انگيزه اي شود که شما بيشتر به تغذيه و ورزش خود اهميت

بدهيد.

چطور ممکن است لايه چربي که زير پوست قرار گرفته را بدون آسيب زدن به پوست روي آن، آنقدر سرد کرد که سلولهاي چربي نابود شوند؟

براي انجام کرايوليپوليز، قسمت موردنظر (پهلو يا شکم) به داخل يک اپليکاتور به شکل جام، مکيده مي شود و یا در تماس با یک صفحه (پلیت) سرما زا قرارمي گيرد؛ نتيجه کاهش دماي پوست و لايه نازکي از چربي زير پوستي است که به تخريب سلولهاي چربي منجر مي شود. مدت زمان کرايوليپوليز براي هرموضع، تقريبا” يک ساعت است و نيازي به بيحسي موضعي ندارد و اينکه چطور ممکنه که به پوست اسيب نرسه بسته به چند عامل داره:

ظرفيت پوست – تايم دستگاه – مهارت اپراتور – پد انتي فريز

براي محافظت پوست ازآسيب سرما، پدمخصوص کرايوليپوليز روي ناحيه مورد نظر قرار داده مي شود و سپس اپليکاتور مکنده، پوست و چربي زير آن را به داخل قسمت جام مانند دستگاه می کشد و آن قسمت درتماس باصفحات سرمازا قرار مي گیرد. البته در نوع پلیتی این مکش وجود ندارد و تنها با قرارگرفتن پلیت (صفحه) روی موضع آن منطقه سرد می شود. اين عمل براي هر قسمت، حدود يک ساعت طول مي کشد. دراين مدت احساس سنگيني، بيحسي و در مواردي حس گزگز و سوزن سوزن شدن در محل ايجاد مي شود که قابل تحمل است.

عوارض کرايوليپوليز چيست؟

به دليل مکش شديد و کاهش دما درموضع درمان، عوارضي مانندقرمزي پوست (که معمولا ظرف چند ساعت برطرف مي شود) کبودي و در مواردي احساس سوزن سوزن شدن، بيحسي و به ندرت دردهاي شديد ايجاد مي شود که ممکنست تا دو هفته ادامه پيدا کند.

نتايج درماني در افراد چگونه است؟

هر نوبت کرايوليپوليز (به شرط استفاده ازدستگاه باکيفيت) حدود 30-20 درصد، کاهش ضخامت بافت چربي ايجاد مي کند و 4-3 هفته بعد، اولين علايم آن را ميتوان ديد ولي از آنجا که مرگ سلولهاي چربي در اثر کرايوليپوليز، فرآيندي آرام و زمانبر است؛ براي مشاهده کامل نتايج درمان، ممکنست تا 5 ماه زمان نياز باشد.

کاربرد کرايوليپوليز براي چه افرادي است؟

کرايوليپوليز براي کاهش حجم چربي هاي موضعي و محدود و به عبارت ديگر جهت پيکرتراشى (sculpting) مورداستفاده قرار مي گيرد. يعني افرادي که وزن و اندام مناسبي دارند و فقط در نواحي پهلو و شکم داراي چربي هاي موضعي باضخامت 2-1 سانتيمتر هستند. بنابراين، کرايوليپوليز به هيچ عنوان روش مناسبى براى لاغرى وکاهش وزن نمى باشد.

درحال حاضر کرايوليپوليز فقط براي رفع چربيهاي موضعي باضخامت کم، موردتاييد FDA (سازمان غذاوداروى آمريکا) قرار گرفته است.

چه روشي براي من بهتره؟ کرايوليپوليز؟ ساکشن يا ابدومينوپلاستي؟

جواب اين سوال بستگي داره به اينکه چربي مورد نظر شما در کدوم قسمت بدن هست ؟ چقدره؟ و چقدر چربي در دسترسه براي کار شدن

کرايوليپوليز يک روش بسيار راحت و مناسب براي کاهش چربي

براي افرادي است که حتي يک روز هم نميخواهند از کار و زندگي خود بيفتند.

بعبارتي ديگر امکان داره با چند بار انجام کرايو نتايجي شبيه ساکشن نشان داده بشه

اما مثلا در مورد غبغب امکان انجام کرايوليپوليز نیست.

نکته مهم اينه که در کرايوليپوليز ما قادر از بين بردن 20 درصد چربي هستيم اما در ليپوماتيک ما مي توانيم تا 80 در صد چربي را از بين بيريم.

در خصوص ابدومينوپلاستي اين روش براي کساني است که پوست آنها کاملا به مرحله

شلي بدون بازگشت رسيده اند و ناچار به انجام هستند. يادتون باشه ابدومينوپلاستي بسيار دردناک است.

د) کيفيت پدهاي مورد استفاده:
درصورتي که پدها ازکيفيت مطلوب برخوردارنباشند، خطرسوختگي پوست فرد را تهديد مي نمايد. اولين و مهمترين سد دفاعي براي پوست افراد در حال کرايو پدهاي ضد سرما مي باشند، که درصورت نداشتن کيفيت مطلوب باعث سوختگي فرد مي گردند.

آنچه مسلم است شما پس از تغييرات سايزي انگيزه بالاتري براي متناسب نگه داشتن اندام خود و استفاده صحيح از غذاها خواهيد داشت.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 4]

دریافت مشاوره

جهت اخذ نوبت در کلینیک آرمان الهیه کافیست فرم زیر را با کامل نمایید

نظرات کاربران

ثبت دیدگاه شما

کاربر محترم شما میتوانید دیدگاه خود درباره مطلب فوق و یا هرگونه سوال مرتبط را کادر زیر وارد نمایید تا پس از تایید کارشناسان ما به نمایش گذاشته شود.

مشاوره حضوری رایگان