تزریق ژل

تزریق ژل

خانه / تزریق ژل

با افزایش سن و یا عوامل مختلف دیگر مانند تماس با نور خورشید، ژنتیک، سبک زندگی و… روند کلاژنسازی کند می شود؛ همچنین مقداری از بافت تحلیل رفته که باعث بروز چین و چروک، خطوط عمیق و افتادگی پوست میشود.

زیبایی و جوانسازی همیشه برای همه ی انسان ها مهم بوده از همین رو همواره به دنبال روشی کم دردسر و ایمن برای رفع نواقص صورت و بدن خود هستند. فیلرها یا پرکننده های پوستی، موادی هستند که برای بازگرداندن حجم از دست رفته صورت، رفع چین و چروک های سطحی یا عمیق، اصلاح برخی نواقص و … در زیر پوست تزریق می شوند.

تفاوت ژل و فیلر چیست؟

فیلر(پرکننده پوستی)، به مواد طبیعی یا ترکیبات مصنوعی (ژل و چربی) گفته می شود که جهت جوانسازی، اصلاح و زیباسازی برخی نواحی صورت و بدن به زیر پوست تزریق می شوند. چربی نوعی فیلر طبیعی است که از بدن خود فرد گرفته شده و پس از خالص سازی به نواحی مورد نظر تزریق میشود؛ اما باید بدانید تزریق چربی به صورت مناسب همه نیست.

فیلرها انواع مختلفی داشته که متخصصان زیبایی از آن استفاده می کنند. در واقع تفاوت اصلی فیلرها، ماده ی تشکیل دهنده آن ها است که در میزان ماندگاری و نوع کارکرد با یکدیگر متفاوت هستند. و اما ژل‌ها خود نوعی فیلر مصنوعی هستند که در محیط آزمایشگاه با ترکیبات مختلف تولید و مورد استفاده قرار می گیرند.

ازآنجایی که ژل ها توسط شرکت های مختلف عرضه میشوند، ساختار و میزان ماندگاری آنها با یکدیگر متفاوت است. یکی از محبوب ترین ژل ها، ژل هیالورونیک اسید است که با توجه مزایای زیادی که دارد این روزها بسیار مورد توجه قرار گرفته است و معمولا جهت جوانسازی و زیبایی، از این نوع فیلر استفاده می شود.

پیشنهاد مطالعه: رفع نواقص بینی بدون جراحی

تفاوت تزریق ژل و فیلر

انواع فیلر از نظر ماندگاری

معمولاً نتیجه تزریق فیلرها در همان جلسه اول کاملاً مشخص است. فیلرها به‌طورکلی از نظر ماندگاری به دو گروه تقسیم می‌شوند:

موقت: ترکیبات این فیلرها معمولا شامل هیالورونیک اسید، کلاژن، چربی بدن و کلسیم هیدروکسید است که از آنها به‌ منظور افزایش حجم در لب، گونه، رفع خطوط عمیق صورت و فرمدهی و جوانسازی سایر نقاط بدن استفاده می‌شود و از آنجایی که سازگار با بدن انسان و قابل جذب هستند برای ماندگاری به ترمیم احتیاج دارند و اگر با تکنیک صحیح تزریق شود نتیجه آن طبیعی خواهد بود.

دائمی: فیلرهای دائمی بعد از تزریق از بین نمی‌روند و برای همیشه در زیر پوست می‌مانند. این فیلرها در برندهای مختلفی تولید می‌شوند؛ اما تنها تعداد محدودی از آنها مورد تأیید FDA آمریکا هستند. تخلیه فیلرهای دائمی کمی سخت است و عوارض جانبی بیشتری مثل عفونت را به همراه دارد؛ همچنین بدلیل اینکه برای فرد ریسک بالایی دارد امروزه استفاده نمی شود.

هیالورونیک اسید چیست؟ هیالورونیک اسید یک ماده طبیعی است که در بدن یافت می شود و زمینه‌‌ ساز بافت همبند پوست است. به دنبال کاهش تولید کلاژن و الاستین براثر افزایش سن، مصرف سیگار و … پوست دچار خشکی، پیری، چین و چروک میشود و حالت کشسانی خودرا از دست میدهد.

هیالورونیک اسید در حفظ رطوبت، ترمیم بافت‌ها و انعطاف پذیری پوست نقش موثری دارد و به رشد و ترمیم کلاژن و الاستین کمک می‌کند. تزریق ژل هیالورونیک اسید در کاهش عمق چین و چروک‌ها، جوانسازی، استحکام و کشش پوست موثر است و از آنجایی که در بدن به شکل طبیعی وجود دارد، بعد از تزریق عارضه جدی ایجاد نمی کند و بعد از مدتی جذب میشود.همچنین این فیلر دارای ترکیباتی خاصی است که میتواند تمامی مواد مغذی، آمینو اسید و ویتامین ها را تامین کند.

نواحی تزریق ژل

 • صورت

لب

چانه

گونه

زیرچشم

زاویه

ابرو

گردن

بینی

پیشانی

و خط اخم خط خنده  

 • بدن

پشت

دست

سینه باسن

تجربه تزریق ژل در کلینیک آرمان الهیه

به شما پیشنهاد میکنیم تا با پر کردن و ارسال فرم زیر برای ما، با پزشکان متخصص و مجرب ما ارتباط برقرار کنید و از آن ها درباره تزریق ژل مشاوره بگیرید.

فرم ثبت درخواست مشاوره

(معمولا در همان روز با شما تماس گرفته می شود)

نواحی تزریق ژل

تزریق ژل لب

لب ها از جمله اجزای صورت هستند که تاثیر به سزایی بر روی زیبایی چهره می گذارند و در ایجاد تعادل و تناسب صورت اهمیت فراوانی دارند. علل مختلفی مانند افزایش سن میتواند باعث شود حجم و ارتفاع لب کم شود و جذابیت خودرا از دست بدهد. که در نتیجه کم حجم شدن لب، چین و چروک ها روی لب و بالای لب ظاهر میشود.

البته برخی افراد به طور مادرزادی و ژنتیکی لب های کوچک و باریکی دارند. تغییر رنگ و خطوط ریز روی لب ممکن است با گذشت زمان روی لب ایجاد شوند و باعث کاهش جذابیت و زیبایی لب و چهره شوند که ممکن است شمارا به فکر جبران آن بیاندازد. تزریق ژل لب، نتایج بسیار فوق العاده ای را به همراه دارد و باعث فرمدهی لب ها به شکل دلخواه میشود و با از بین بردن خطوط روی لب ها جذابیت آنها را چند برابر می کند. از آنجایی که ایمن و بدون عارضه است، طرفداران بسیاری در سراسر دنیا پیدا کرده.

خیلی از افراد از حجمدهی بیش از حد لب ها نگران هستند و تصور میکنند با تزریق 1 سی سی ژل، لب ها به شکل غیر طبیعی بزرگ و حجیم میشوند در صورتی که این ذهنیت اشتباه بوده و اگر پزشک تبحر کافی در تزریق داشته باشد نه تنها فرم لب ها غیرطبیعی نشده بلکه با فرمدهی طبیعی فقط زیبایی لب هارا باز میگرداند.

فرم لب می تواند با توجه به محل و تکنیک تزریق ژل تغییر کند که به سلیقه و نیاز زیباجو بستگی دارد و این موضوعی است که حتما باید در خصوص آن با پزشک صحبت کنید. انواع مدل تزریق ژل لب عبارتند از:

 • ژل لب روسی (سوتی)
 • ژل لب طبیعی (کلاسیک)
 • ژل لب قلوه ای

تزریق ژل چانه

یک چانه خوش‌فرم و برجسته میتواند به توازن و زیبایی صورت کمک کند. از آنجایی که بیشتر ما ایرانی که چانه ی گرد و کوچک داریم با تزریق ژل میتوان فرم و حجم مناسب به آن داد و به نمایان شدن چانه از هر زاویه‌ای در صورت و ایجاد تناسب در چهره کمک کرد.

ژل چانه نه تنها در فرم دهی خود چانه کمک می کند؛ بلکه با حجمدهی مناسب باعث رفع خط خنده، کاهش افتادگی صورت و توازن صورت با لب و بینی می شود. برای مثال اگر دقت کرده باشید چانه ی کوچک باعث بزرگتر و افتاده تر دیده شدن بینی می شود. همچنین افرادی که غبغب نسبتا شل و افتاده ای دارند با تزریق ژل چانه میتوانند تا حد زیادی غبغب خودرا بپوشانند که انجام این کار تجربه و تبحر خاص نیاز دارند. فرمدهی و زاویه سازی صورت با تزریق ژل

تزریق ژل گونه

از آنجایی که گونه‌ها در قسمت وسط صورت هستند، نقش بسیاری در زیبایی و جذابیت چهره دارند. با افزایش سن حجم این ناحیه تحلیل میرود و باعث تشدید افتادگی پوست میشود. تزریق ژل گونه باعث جبران حجم از دست رفته، کانتور کردن و جوانسازی صورت میشود البته ایجاد تناسب بین گونه ها و مابقی اجزای صورت اهمیت فراوانی دارد.

و اما پشت گونه یکی از اصلی ترین نواحی لیفت صورت محسوب میشود، تحلیل رفتن بافت در این ناحیه، در افت صورت و شلی پوست تاثیر بسزایی دارد که تزریق ژل در این ناحیه و جایگزین کردن بافت تحلیل رفته به لیفت صورت کمک شایانی می کند. گونه و پشت گونه یکی از اصلی ترین نواحی است که باعث لیفت صورت و زیبایی بیشتر فرم صورت میشود؛ ژل گونه برای بسیاری از افراد نگرانی ایجاد میکند و این تصور ایجاد می شود که با زدن ژل گونه، گونه ها بصورت غیر طبیعی و حجیم میشوند.

در صورتی که این تصور اشتباه است. حتی در افرادی که سالیان قبل به ناحیه گونه چربی تزریق کرده اند میتوان با تزریق ژل در ناحیه پشت گونه باعث فرمدهی گونه شد، که این مسئله نه تنها حجم گونه را زیاد نکرده بلکه به با فرمدهی آن باعث کم شدن حجم گونه و شکل طبیعی آن میشود، البته که باید توسط پزشک ماهر انجام شود.

تزریق ژل زیر چشم

چشم ها تاثیر به سزایی در زیبایی چهره دارند و از آنجایی که پوست این ناحیه نازک و حساس است نشانه های پیری اول در این نواحی بروز پیدا می کنند. گودی، پف و سیاهی زیر چشم از معضلاتی هستند که باعث می شود چهره شما خواب آلود و مسن به نظر برسد.

تزریق ژل زیر چشم از جمله راه حل‌های امروزی است که می‌تواند اعتماد به نفس از دست رفته شما را بازگرداند و به زیبا و جوانتر شدن چهره شما کمک کند. مزایای تزریق ژل اطراف چشم:

 • رفع پف و تیرگی زیر چشم
 • رفع خطوط پنجه کلاغی
 • جوانسازی و بهبود چین و چروک و خطوط ریز اطراف و زیر چشم ها
 • تغییر فرم و بازگشت شادابی چشم ها

فیلرهای هیالوریونک اسید که برای زیر چشم استفاده می شوند، مورد تائید سازمان غذا و دارو آمریکا (FDA) هستند و به عنوان روشی کاملا بی خطر و ایمن شناخته می شود.

ترکیبات درون این ماده با بافت های بدن سازگاری زیادی دارد و تاثیرات آن تا حدود 20 درصد با هربار تزریق ماندگار می شود تا گودی و کبودی زیر چشم از بین برود. اگر خطوط پنجه کلاغی اطراف چشم عمیق باشند معمولا توصیه می شود تزریق فیلر و بوتاکس در کنار هم انجام شود.

تزریق ژل پیشانی و خط اخم

معمولا وقتی صحبت از درمان خطوط اخم و چین و چروک پیشانی است به تزریق بوتاکس فکر می کنید اما باید بدانید گاهی اوقات این روش به تنهایی موثر نیست و باید در کنار بوتاکس، از تزریق فیلر خط اخم نیز کمک گرفت. بوتاکس با فلج کردن عضلات صورت از انقباض و حرکت آن جلوگیری میکند و معمولا در پیشگیری و رفع چین و چروکی که عمق آن کم تا متوسط است کاربرد دارد.

اما اگر عمق خطوط بیش از حد باشد، بهتر است در کنار بوتاکس، تزریق فیلر نیز انجام شود. تزریق فیلر خط اخم و بوتاکس هردو روش های غیر تهاجمی و ایمنی هستند که اگر باهم انجام شود به یک نتیجه عالی با ماندگاری بالا دست پیدا می کنید. البته بهتر است انتخاب بهترین روش را به پزشک خود بسپارید تا با توجه به نیازهای شما موثرترین روش را پیشنهاد دهد.

پیشنهاد مطالعه: رفع افتادگی قطعی پوست

رفع گودی و تیرگی زیر چشم با تزریق ژل

تزریق ژل بینی

بسیاری از مردم تصور می کنند جراحی بینی تنها گزینه برای رفع نواقص و فرمدهی به آن است. اما امروزه با پیشرفت علم و تکنولوژی، روش های غیرجراحی بدلیل نداشتن دوران نقاهت و عوارض جدی طرفداران زیادی در سراسر دنیا پیدا کرده اند.

یکی از این روش ها که نتایج فوق العاده ای به همراه داشته، تزریق فیلر بینی جهت رفع نواقص آن، بدون ایجاد برش و آسیب به استخوان بینی است. فیلر بینی می تواند انحنا، برآمدگی ها و فرورفتگی های بینی را اصلاح کند و باعث شود بینی صاف و خوش فرم به نظر برسد. این روش معمولا به کسانی که دچار قوز کاذب هستند و یا تجربه جراحی بینی دارند و از نتیجه آن راضی نیستند توصیه میشود.

قوز کاذب به وضعیتی گفته می‌شود که در آن رادیکس بینی کمتر از حد طبیعی رشد کرده و برجستگی آن کمتر از حد طبیعی است. این ویژگی باعث می‌شود در زاویه نیم‌رخ صورت، ساختار زیر رادیکس (به سمت نوک بینی) برجسته‌ تر از حد واقعی به نظر برسد که در این حالت فرد دچار قوز کاذب است که با تزریق فیلر بینی میتوان این فرورفتگی را پر کرد و قوز کاذب را از بین برد.

بسیاری افراد از انجام این روش بدلیل عوارض آن از جمله نکروز بینی هراس دارند. اما باید بگوییم بدلیل انجام بسیار زیاد این تکنیک و همچنین تجربه ی کافی پزشک احتمال بروز این مشکل را به صفر رسانده ایم و حتی درصورت بروز آن براحتی این مشکل را میتوانیم حل کنیم و جای هیچ نگرانی نیست.

تزریق ژل خط خنده و اندوه

خط خنده که با نام خط لبخند نیز شناخته می شود در واقع به چین و چروک عمیقی گفته میشود از کناره بینی شروع و تا گوشه های دهان ادامه دارد و همانطور که از نامش مشخص است، هنگام خندیدن مشخص تر می شود.

افزایش سن و از بین رفتن چربی گونه و افتادگی پوست از اصلی ترین علل پیدایش خط خنده است. البته عوامل دیگری مانند خوابیدن روی صورت، نور خورشید و مصرف سیگار میتوانند منجر به عمیق تر شدن خط خنده شود. خطوط  اندوه یا ماریونت خطوطی هستند که از گوشه‌های دهان تا پایین چانه کشیده شده و شما را ناراحت نشان می‌دهند.

این خطوط ممکن است در اثر عوامل ژنتیکی، افزایش سن و یا سیگار کشیدن ایجاد شوند و بدلیل اینکه ظاهری رو به پایین به گوشه‌های دهان میدهد باعث می شود چهره ناراحت و خسته به نظر برسد. خوشبختانه، تزریق ژل روشی بی خطر است که با بازگرداندن حجم از دست رفته و افزایش کلاژنسازی، این خطوط را از بین میبرد و به شما کمک میکند تا با خیال راحت بخندید.

تزریق ژل خطوط گردن

با افزایش سن و کاهش تولید کلاژن یکی از نواحی آسیب پذیر، پوست گردن است که حتی اگر فرد چربی کافی در این ناحیه داشته باشد بازهم چین و چروک و خطوطی در این ناحیه ظاهر می شود که نه تنها ظاهر زیبایی ندارد بلکه زیبایی صورت را تحت تاثیر قرار میدهد و باعث مسن تر شدن چهره میشود که ب تزریق ژل میتوان آنهارا درمان کرد. البته برای دستیابی به نتیجه بهتر با ماندگاری بالاتر نخ های PDO  و لیزر آیکون جهت جوانسازی گردن پیشنهاد میشود.

تزریق ژل پشت دست

دست ها نقش مهمی در انجام فعالیت های روزانه ما دارند و ممکن است دائما در معرض مواد شیمیایی، نور آفتاب و … قرار بگیرند و دچار پیری زودرس، خطوط ریز و چین‌ و چروک پراکنده شوند. با افزایش سن میزان چربی پشت دست کاهش پیدا می کند که نتیجه آن برجسته شدن عروق خونی و تاندون‌ها در پشت دست و شل شدن پوست دست ها است که دست ظاهری اسکلتی پیدا می کند.

یکی از روش‌های ایمن و غیرتهاجمی جوانسازی پشت دست، تزریق فیلر به این ناحیه می‌باشد. تزریق ژل یک روش مناسب برای بازگرداندن حجم از دست رفته دست‌ها می‌باشد که به خوبی استخوان‌ها و غضروف‌ها را پنهان می‌کند و ظاهری پرتر و زیباتر به دست‌ها می‌دهد که مقدار و دفعات تزریق آن به شرایط فرد و صلاحدید پزشک بستگی دارد. رفع خط خنده با تزریق ژل

تزریق ژل سینه و باسن

تزریق فیلر باسن و سینه، یکی از روش های غیرتهاجمی جهت حجمدهی و فرمدهی به این نواحی است و مناسب کسانی است که بدنبال روش غیر جراحی با نتیجه ی کاملا طبیعی می گردند.

ژل لیفتینگ چیست؟

استخوان و چربی های صورت با گذشت زمان دچار تحلیل و افتادگی می شوند که با تزریق ژل لیفتینگ میتوان آن را جبران  و افتادگی پوست را درمان کرد. ژل لیفتینگ در واقع همان تزریق فیلر(ژل) با تکنیکی خاص در ناحیه ای که باعث لیفت صورت میشود، است.

در این تکنیک به منظور رفع افتادگی و نواقص صورت، تزریق ژل معمولا به محیط صورت یعنی پشت گونه (جلوی گوش)، گونه، زاویه پشتی فک و ناچ (دو طرف چانه) انجام می شود که نه تنها به صورت ظاهری غیرطبیعی نمی دهد، بلکه سبب فرمدهی صورت به شکل کاملا طبیعی و لیفت آن می‌شود.

مادلینگ و زاویه سازی صورت چیست؟

منظور از مادلینگ همان زاویه سازی و ایجاد تناسب میان اجزای صورت با روشی کاملا غیرتهاجمی است که مناسب زنان و مردان در تمامی سنین می باشد. مادلینگ صورت در سال های اخیر به عنوان یکی پرطرفدارترین روش های زیبایی و جوانسازی برای دستیابی به چهره ای خاص و جذاب شناخته میشود که با کمک تکنیک های مختلف، براساس نوع چهره و نیاز زیباجو باعث رسیدن به یک هارمونی در گونه ها، چانه و خط فک در صورت می شود.

برخلاف باور خیلی افراد تزریق ژل به ناحیه فک به تنهایی کافی نیست و ممکن است لازم باشد به دیگر نواحی چون گونه، پشت گونه و چانه نیز ژل تزریق کنید.

مزایای تزریق ژل

1-بعد از تزریق ژل به مراقبت خاص و دوران نقاهت طولانی مدت نیازی نیست و پس از آن میتوانید به انجام فعالیت های روزمره خود برگردید.

2-ژل هیالورونیک با توجه به ساختار خاصی که دارد به رفع چین و چروک و خطوط عمیق، جوان‌سازی پوست و جلوگیری از بروز علائم پیری کمک خواهد کرد.

3-اگر تزریق ژل توسط پزشک ماهر انجام شود میتواند تا حدودی باعث قرینه سازی و اصلاح نواقص نواحی مختلف شود.

4-یک روشی غیرتهاجمی، بدون ایجاد برش و خونریزی است. ژل هیالورونیک اسید طی سالیان گذشته مورد آزمایش قرار گرفته و ایمن بودن آنها مورد تائید پزشکان و متخصصان قرار گرفته و دارای تاییدیه ایمنی و سلامت از سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) است.

5-تزریق ژل احتیاجی به بیهوشی ندارد و تنها با استفاده از بی حسی (کرم یا تزریق با توجه به شرایط زیباجو) انجام می شود به همین دلیل نیازی به بستری و ریکاوری در بیمارستان ندارد.

6-بلافاصله پس از تزریق ژل نتایج کاملا مشهود خواهد بود.اما بهترین زمان برای مشاهده نتیجه، یک ماه پس از تزریق ژل است؛ زمانی که ورم و التهاب تا حد زیادی از بین رفته و اثرات کلاژنسازی نمایان می شوند.

7-اگر تزریق ژل، توسط پزشک مجرب و برند معتبر با کیفیت انجام شود، نه تنها باعث غیر طبیعی و عجیب شدن صورت نمی شود بلکه تا حد زیادی نواقص و عیوب را به صورت طبیعی تغییر میدهید.

فرمدهی و جوانسازی صورت با تزریق ژل

عوارض احتمالی پس از تزریق ژل و درمان آنها

اگر تزریق ژل در کلینیک و محیط مناسب و توسط پزشک متخصص انجام بگیرد عوارض جدی در پی نخواهد داشت و پس از تزریق شما میتوانید فعالیت های روزمره خودرا انجام دهید، زیرا با تغییر در ترکیب فیلرها و روی کار آمدن ژل های هیالورونیک اسید از آنجایی که این ماده با بدن سازگار و قابل جذب است، عارضه ای ایجاد نمی کند.

البته در برخی افراد بدلیل مکانیسم خاص بدن، فعالیت ها و خوراکی هایی که مصرف کرده اند ممکن است دچار کبودی و تورم شوند که با انجام برخی مراقبت ها در حداقل زمان از بین میروند که از عوارض تزریق ژل محسوب نمی شود و امری اجتناب ناپذیر است.  

کبودی: یکی از اتفاق هایی است که اکثریت افراد بدلیل ترس از ایجاد آن، از انجام بسیاری از روش های زیبایی اجتناب می‌کنند. اصلی ترین علت ایجاد کبودی مصرف برخی  داروها (مثل لووتروکسین، آسپرین و … ) است که باعث رقت خون شما می شود. در صورت عدم بروز مشکل، فرد میتواند از یک هفته قبل از جلسه با قطع داروی خود،  بروز این مشکلات را به حداقل برساند. لازم به ذکر است مصرف این چنین داروها هیچ تداخل در تزریق ژل ایجاد نمی کند و صرفا جهت آگاهی بیشتر شما ذکر شده است.

قرمز شدن و تورم: تورم و التهاب ناشی از تزریق فیلر، بسته به نوع پوست فرد و میزان کاری که روی صورت خود انجام داده اند متغیر است. معمولا 12 تا 24 ساعت ازبین خواهند رفت.

توصیه های مهم قبل تزریق ژل

توجه به برخی نکات و توصیه ها قبل از تزریق ژل به شما کمک خواهد کرد نتیجه بهتری از تزریق ژل بدست آورید و از بروز عوارض احتمالی پیشگیری کنید. اما نه تنها نوع و برند فیلر در نتیجه و ماندگاری آن اهمیت دارد، بلکه تشخیص صحیح پزشک برای انتخاب بهترین روش و استفاده از تکنیک مناسب، بسیار مهم خواهد بود. به همین دلیل:

 • در قدم اول برای انتخاب بهترین مجموعه و پزشک بهتر است کاملا تحقیق کنید و نمونه های قبل و بعد را مشاهده کنید.
 • اگر دچار به بیماری خاصی هستید، دارو مصرف می کنید و یا حساسیت دارید حتما قبل تزریق، پزشک خودرا مطلع کند.

همچنین به این نکات توجه کنید:

 • از مصرف دمنوش های گیاهی (زنجبیل، دارچین، چای سبز و قهوه) که باعث ایجاد رقت خون می‌شوند و احتمال ایجاد کبودی و تورم را تشدید می‌کنند؛ پرهیز کنید.

* البته افرادی که ملزم به مصرف دارو هستند استفاده از آنها بلامانع است؛ لازم به ذکر است که رقت خون در انجام کار زیبایی شما تداخل ایجاد نمیکند و صرفا جهت کم کردن تورم و کبودی توصیه میشود.

 • قبل تزریق ژل هرگونه لوازم آرایشی و مرطوب کننده روی و اطراف ناحیه مورد نظر را پاک کنید.
 • احتمال ایجاد کبودی و تورم، هرچند کم اما وجود دارد، توصیه میشود به گونه ای برنامه ریزی کنید که نخواهید تا 7 روز در مراسم و یا رویداد خاص شرکت کنید.
پیشنهاد مطالعه: تزریق هم زمان ژل و بوتاکس 

تزریق ژل صورت

ماندگاری تزریق ژل

تزریق ژل با استفاده از سرنگ های از پیش پر شده مجهز به سوزن های بسیار ظریف به بافت زیر جلدی و یا درم انجام می شود. ماندگاری ژل های هیالورونیک اسید از آنجایی که قابل جذب هستند، دائمی نیست و با توجه به نوع و مقدار ژل، تکنیک مورد استفاده پزشک و شرایط بدن زیباجو، ماندگاری ژل معمولا 3 تا 6 ماه است.

اما اگر به دنبال دائمی شدن آثار فیلر خود هستید، بهتر است تزریق ژل را تکرار کنید. با هربار تزریق حدودا بیست درصد از آن به بافت طبیعی، کلاژن و فیبر تبدیل می شود و پس از 3 تا 6 بار تکرار، نتایج آن بیش از هشتاد درصد دائمی خواهد شد. البته ماندگاری ژل به عوامل زیر نیز بستگی دارد:

نوع و برند ژل: شرکت‌های مختلف ژل‌هایی با ترکیبات متفاوت تولید می‌کنند که در میزان کاندگاری ژل تاثیر گذار است.

میزان ژل تزریق شده: هرچه ژل بیشتری تزریق شود تاثیر آن در بازسازی بافت تحلیل رفته بیشتر خواهد بود و فرد نتیجه ی سریعتری در بهبود فرمدهی صورت خود میبیند.

نوع مراقبت و شرایط بدن: انجام صحیح مراقبت ها بسیار در میزان ماندگار اهمیت دارد همچنین متابولیسم بدن شما و شرایط فیزیولوژیک پوست نیز تعیین کننده است.

نکات موثر در افزایش ماندگاری ژل

معمولا بعد از تزریق ژل و خوب بودن نتیجه  بسیاری از زیباجویان عزیز نگران ماندگاری آن هستند و نمیخواهند که اثرات ژل به سرعت از بین برود. همانطور که گفتیم تزریق ژل با تکرار جلسات ترمیم ماندگار خواهد شده البته اگر به نکات زیر توجه کنید میتوانید تا حدودی، مدت ماندگاری آن را افزایش دهید.  

 • نوشیدن آب

با توجه به اینکه امروزه بیشتر ژل های مورد استفاده هیالورونیک اسید است و میدانید که این ماده خاصیت جذب آب دارد، نوشیدن آب کافی بعد از تزریق می‌تواند باعث افزایش خاصیت پرکنندگی ژل و ماندگاری آن شود.  

 • حفاظت پوست در برابر گرما

بطور کلی گرما اثرات منفی روی ژل دارد و مانگاری آن کاهش میدهد. پس بهتر است فرد حدالامکان در برابر گرما قرار نگیرد مانند رفتن به سونا و جکوزی یا دوش آبگرم و … . همچنین جهت محافظت ناحیه تزریق شده در برابر اشعه ی ماورابنفش، نور خورشید، هنگام بیرون رفتن حتما از کرم‌های ضدآفتاب مرغوب استفاده کنید. در غیر این صورت، اشعات نور خورشید موجب تخریب بافت پوست و در نتیجه از بین رفتن اثر ژل‌ها می‌شوند.  

 • مصرف برخی ویتامین‌ها

بسیاری از مواد غذایی در بدن سبب افزایش کلاژن سازی شده و میزان ماندگاری ژل  را در بدن افزایش می‌دهند. مانند روی (زینک) در بدن تاثیر مستقیمی با افزایش ماندگاری ژل‌ها دارد به همین دلیل بهتر است برای ماندگاری ژل‌ لب از غذاهایی استفاده کنید که حاوی روی (زینک) هستند و مصرف مواد قندی مانند نوشابه‌ها و نوشیدنی‌های گازدار را کاهش دهید.  

 • تلفیق تزریق ژل و لیفت با نخ

تلفیق تزریق ژل و لیفت با نخ، تکنیکی بسیار فوق العاده است؛ با توجه به نیاز زیباجو ممکن است پزشک ترکیب این دو روش را پیشنهاد دهد که دارای ماندگاری بالا و نتایج بسیار چشمگیر است.

فرمدهی صورت با سبک مادلینگ با تزریق ژل

هزینه تزریق ژل

هزینه تزریق ژل به عوامل متفاوتی بستگی دارد. ممکن است برخی مرکزها هزینه‌ی بسیار کمتری برای تزریق ژل دریافت کنند. با توجه به این که هزینه‌ی نهایی به برند و مقدار ژل تزریق شده بستگی دارد، قیمت ها نباید خیلی متفاوت باشند.

اگر جایی هزینه‌ی بسیار کمی دریافت می ‌کند، به احتمال زیاد از مواد مصرفی بی کیفیت و حتی تاریخ گذشته استفاده می کند. پارامتر و عوامل مختلفی که برروی هزینه های تزریق ژل موثر هستند:

 • نوع و برند ژل

ژل‌های تزریقی انواع مختلفی دارند که هر کدام ویژگی های منحصر به فرد خودرا دارند، مانند کشور سازنده، ترکیبات به کاربرده شده و ماندگاری که در کیفیت و نتیجه آن اهمیت فراوانی دارند. از همین رو توصیه میشود که نوع و اصالت ژل خود را حتما از پزشک بپرسید و از تزریق هرگونه ژل نامعتبر جدا پرهیز کنید.  

 • نواحی مورد نظر و مقدار ژل مورد نیاز

مقدار ژل مورد نیار دومین عامل تاثیر گذار در قیمت تزریق ژل است زیرا هزینه هر یک سی سی ژل برندهای مختلف، متفاوت است. مقدار ژل مورد نیاز باید توسط پزشک با توجه به نیاز و خواسته زیباجو تعیین شود.  

 • میزان ماندگاری

عامل موثر بعدی در تعیین هزینه تزریق ژل، میزان ماندگاری آن است. طبیعتا، هر چه ماندگاری و کیفیت ژل‌های تزریقی بیشتر باشد هزینه آن نیز بیشتر خواهد بود.

مراقبت های بعد از تزریق ژل

 • در صورت تزریق ژل از مصرف نوشیدنی و غذای داغ، رفت به سونا، سولار، حمام داغ، قلیان پرهیز کنید.
 • تا 24 ساعت حمام نرفته و از مصرف مواد آرایشی و شوینده بپرهیزید.
 • طی دو هفته اول به طور تقریبی روزانه 10-5 لیوان آب بنوشید.
 • سه تا پنج روز اول از لمس و دستکاری محل تزریق خودداری کنید.
 • از مصرف غذاهای ادویه دار (خصوصاً فلفل)، نمک، سوسیس، کالباس و غذاهای حساسیت زا (مانند بادمجان و خوراکی های قرمز رنگ مثل گوجه و توت فرنگی و …) خودداری نمائید زیرا این غذاها باعث ایجاد تورم و التهاب می شوند البته مصرف نمک و غذاهای شور هم باعث ایجاد تورم می شود.
 • در صورت ایجاد ورم جای هیچ گونه نگرانی نیست و این دلیلی بر ایجاد عفونت نمی باشد. هر گونه ورم نهایتاً طی چند روز رفع می شود که استفاده از کیسه ی یخ به آن کمک میکند. در صورت خارش از آنتی هیستامین استفاده کنید.
 • برای پیشگیری از کبودی در 24 ساعت اولیه از کمپرس سرد، آناناس و قرص ویتامین سی استفاده شود.
 • امکان حساسیت به ژل در کمتر از 1 درصد افراد وجود دارد و امری اجتناب ناپذیر است.

که در صورت بروز آن با پزشک خود در تماس باشید تا با درمان اختصاصی به رفع آن کمک شود. معمولا استفاده از داروی ضد حساسیت توصیه میشود.

 • در تزریق ژل زیر چشم و ناودان اشکی نکته قابل توجه این است که پوست زیر چشم نسبت به پوست سایر نقاط بدن نازک تر بوده و احتمال کبودی و ورم بیشتر از سایر جاها می باشد. جهت پیشگیری، شما زیباجوی عزیز باید از فشار برروی صورت بپرهیزید.

چرا که در صورت فشار توسط بالش یا دست، ژل در نقطه ای جمع شده و شخص احساس گوله شدن می کند این حالت بیشتر در اوایل صبح بعد از برخاستن از خواب دیده می شود و با گذشت زمانی کوتاه از بین می رود.

تزریق ژل زیر چشم باید 2 الی 3 مرتبه با فواصل سه ماه یکبار انجام شود و با تزریق اول نواحی که بیشترین گودی را دارد برطرف می شوند و ژل با جذب آب، کمی حجم می گیرد اما بنابر نیاز با تزریق ژل بعدی نواحی دیگری که دچار نقص و گودی هستند برطرف می شود. از خوابیدن روی صورت خود بپرهیزید، خصوصا افرادی که ژل زیر چشم تزریق کرده اند.

سوالات پرتکرار درباره ی تزریق ژل

سوالات پرتکرار در ارتباط با تزریق ژل

 • آیا نتیجه ی تزریق ژل غیر طبیعی و عجیب است؟

خیر برخلاف باور عموم مردم تزریق ژل به معنای حجم دهی غیرطبیعی نیست. اگر تزریق ژل توسط پزشک با تجربه و ماهر انجام شود نتیجه آن کاملا طبیعی و زیبا خواهد بود زیرا پزشک باید پیش از تزریق با توجه به فرم ناحیه مورد نظر و توجه به ایجاد تناسب، میزان ژل مورد نیاز و نوع تکنیک تزریق را برای دستیابی به بهترین نتیجه، مشخص کند.

اگر از نتیجه تزریق ژل راضی نباشیم، چه باید کرد؟

گاهی اوقات ممکن است از نتیجه ژل راضی نباشید و به دنبال راهی برای از بین بردن اثرات آن باشید؛ اگر ژل تزریق شده برپایه ی هیالورونیک اسید باشد می‌توانید چند ماه صبر کنید تا به حالت اول بازگردد.

یکی از مزایای ژل‌های جدید که برپایه ی هیالورونیک اسید هستند این است که موقت هستند و در عرض چند ماه جذب می ‌شوند. همچنین میتوانید با مراجعه به پزشک متخصص ژل تزریق شده را از بین ببرید.

برای این کار آنزیمی به نام هیالاز تزریق می شود که مولکول‌های هیالورونیک اسید را تجزیه می کند و یا با ایجاد گرما توسط دستگاه آر اف با سرعت بخشیدن به روند جذب، کمک می کند بعد چند روز به شکل اول برگردند.

چه مقدار ژل باید تزریق کنم؟

مقدار ژل مورد استفاده به نیاز، شکل و فرم فعلی نواحی مورد نیازبستگی دارد که توسط پزشک تشخیص داده میشود. برای مثال در ناحیه ای مثل لب بستگی دارد شما لب های پر میخواهید و یا میخواهید حجم آنها طبیعی باشد.

زنان باردار میتوانند تزریق ژل انجام دهند؟

هیچ‌گونه مدرکی حاکی از عوارض تزریق فیلر(ژل) در بارداری وجود ندارد، اما با توجه به اینکه تحقیقات گسترده ای در این مورد انجام نشده در کل بهتر است که تزریق ژل در دوران بارداری انجام نشود.

چه کسانی باید از تزریق ژل خودداری کنند؟

افرادی که شرایط زیر را دارند بهتر است از تزریق ژل جلوگیری کنند و یا با پزشک خود مشورت کنند:

 • کسانی که عفونت های فعال و یا زخم روی و اطراف ناحیه مورد نظر خود دارند .
 • زنان باردار
 • کسانی که نسبت به ژل‌های پوستی حساسیت دارند.

البته در این مورد باید اشاره کنیم که این افراد با تجویز داروی مربوطه بعد از تزریق می توانند حساسیت خودرا کنترل کنند و زیبایی را به چهره خود هدیه دهند.

آیا با تزریق ژل احتمال عفونت وجود دارد؟

اگر تزریق ژل در محیطی تمیز و استریل انجام شود احتمال عفونت تقریبا صفر است. به همین دلیل باید به مراکز و مطب های معتبر و استاندارد مراجعه کنید تا تا مطمئن باشید از وسایل استریل و یکبار مصرف استفاده میشود.

بهترین مرکز برای تزریق ژل کجا است؟

انتخاب یک پزشک ماهر و مرکز معتبر برای تزریق ژل بسیار اهمیت دارد زیرا به ظرافت و تجربه احتیاج دارد. برای انتخاب بهترین پزشک و مرکز جهت تزریق ژل باید به نکات زیر توجه کنید:

 • مهارت و تخصص پزشک
 • نمونه کارهای ژل و میزان رضایت
 • اطلاع از روند کار و مشاوره حضوری با پزشک
 • ابزار و مواد مورد استفاده
 • نظافت و شرایط کلینیک یا مطب پزشک

مشاوره حضوری رایگان