راهکاری نو برای نابودی باکتری ها

راهکاری نو برای نابودی باکتری ها

خانه / تازه های سلامت / راهکاری نو برای نابودی باکتری ها

دانشمندان با تقلید از ساختار باکتریوفاژ موفق به طراحی و ساخت نانو ذرات پلیمری ویروس مانندی شدند که می‌توان از آن برای از بین بردن انتخابی باکتری‌های عفونت‌زا استفاده کرد؛ بدون این که سلول‌های سالم آسیب ببینند.

پژوهشگران نانو ذرات پلیمری ویروس مانندی ساختند که می‌توان با آن باکتری‌ها را از بین برد؛ بدون این که مقاومت آنتی‌بیوتیکی در آن‌ها ایجاد کند.
یکی ازفواید این فناوری آن است که با استفاده از تغییر ابعاد و شکل این پلیمر می‌توان پتانسیل‌های عملکردی آن را تغییر داد. این راهبرد اولین گام به سوی تولید نسل جدیدی از آنتی‌بیوتیک‌ها است که می‌تواند برای مقابله با عفونت کاربرد داشته باشد؛ بدون این که مقاومت آنتی‌بیوتیکی ایجاد کند.
مقاومت آنتی‌بیوتیکی یکی از چالش‌های بزرگ درحوزه سلامت است. آنتی‌بیوتیک‌های رایج با بهره‌گیری از راهبردهای مختلف با باکتری‌ها مقابله می‌کنند، اما بعد از مدتی باکتری با ایجاد تغییرات ژنتیکی در برابر آنتی‌بیوتیک ها مقاوم می‌شود.
استفاده از پپتیدها یکی از راهبردها در این مسیر و راه است، پپتیدهایی که دارای گروه آمفیفیلیک بوده و از بار مثبت برخوردار است. این پپتیدها به مولکول‌های لیپیدی دارای بار منفی برخورد کرده و موجب از بین رفتن دیواره سلولی می‌شوند. اما بخش آبگریز این پپتیدها با سلول‌های پستانداران برخورد کرده و آن‌ها را نیز از بین می‌برد.
محققان دانشگاه صنعتی تگزاس به دنبال بهر گیری از باکتریوفاژ برای مقابله با باکتری‌های هستند، به طوری که عملکرد پپتیدها انتخابی می‌شود. باکتریوفاژها به‌صورت ویژه به سطح باکتری مورد نظر برخورد کرده و آن‌ها را آلوده می‌کنند.
این گروه اقدام به ساخت نانو ذرات پلیمری حاوی سه پوشش مختلف کردند که به تقلید از ساختار باکتریوفاژ طراحی شده‌ است: یک کره به طول 8 نانومتر، دو ذره میله‌ای شکل به قطر 7 نانومتر و طول‌های 18 و 70 نانومتر.
این ساختار از یک کره پلیمری حاوی رشته‌های پلیمری آبدوست با بار مثبت تشکیل شده‌است. از آنجایی که این ساختار تنها دارای بار مثبت است، روی سلول‌های پستانداران هم تأثیر منفی ندارد.
این گروه از این مواد برای مقابله با باکتری ایکولا استفاده کردند و نشان دادند که این ماده قادر است 99.9 درصد باکتری‌ها را از بین ببرد.نتایج این پروژه در نشریه ACS Infect ثبت منتشر شده‌است.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دریافت مشاوره

جهت اخذ نوبت در کلینیک آرمان الهیه کافیست فرم زیر را با کامل نمایید

نظرات کاربران

ثبت دیدگاه شما

کاربر محترم شما میتوانید دیدگاه خود درباره مطلب فوق و یا هرگونه سوال مرتبط را کادر زیر وارد نمایید تا پس از تایید کارشناسان ما به نمایش گذاشته شود.

مطالب پیشنهادی

مشاوره حضوری رایگان