مشاوره حضوری رایگان

مشاوره حضوری رایگان

کلینیک تخصصی پوست و مو

دستگاه شاک ویو

افرادی که از تاندوپاتی مزمن رنج می برند به دلیل درد ناشی از حرکت تاندون های درگیر، تحرک را کاهش می دهند. به تازگی، شوک درمانی به کمک دستگاه شاک ویو به عنوان گزینه درمانی مورد استفاده قرار گرفته است که غیر تهاجمی، ساده تر، سریعتر و ایمن تر می باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر با ما همراه باشید.

هدف از ساخت این دستگاه چه بود ؟

هدف از این روش ثبت شدت درد، عملکرد اندامهای فوقانی و تحتانی و کیفیت زندگی قبل از درمان با امواج شوک، بلافاصله پس از درمان است. کاهش درد و بهبود کارآیی و کیفیت زندگی پس از درمان با دستگاه شوک ویو، حداقل در دو مرحله پس از درمان و در پیگیری 4 هفته ای افزایش یافته است.

از روش شاک ویو تراپی می توان برای درمان درد و ناراحتی طولانی مدت استفاده کرد. دستگاه شاک ویو یک وسیله دستی است که از طریق ژل رسانا روی پوست منتقل می شود تا امواج انرژی را به مناطق دردناک بدن ارسال کند.

این پالس های فشار مکانیکی – که به عنوان موج شوک شناخته می شوند – با تقویت مجدد تاندون ها و بافت ها کار می کنند ، که به نوبه خود باعث تحریک جریان خون می شود که به مناطق مشکل دهنده با التهاب زایی کمک می کند.

درمان با دستگاه شاک ویو نیازی به جراحی ندارد ، بدین معنی که هیچ احتمال عفونتی پس از درمان وجود ندارد و احتمال پارگی تاندون نیز بسیار کم است ، که گاهی ممکن است با تزریق استروئید اتفاق بیفتد. بعد از درمان با دستگاه شاک ویو نیازی به مصرف دارو نیست، به همین دلیل این یک تکنیک عالی است که باید در سایر گزینه های درمانی شکست خورده است در نظر بگیرید.

شاک ویو تراپی چیست

شاک ویو تراپی چیست

درمان با دستگاه شاک ویو که یبه شاک ویو تراپی معروف است می توان برای درمان درد در مناطقی مانند تاندون آشیل استفاده کرد، اما شواهد نشان می دهد که این بیماری می تواند از سایر بیماریهایPeyronie ( سندرم آلت تناسلی خم شده) کمک کرده و حتی به کاهش ظاهر سلولیت کمک کند.

همچنین برای درد مزمن شانه (تاندونیت حساس شانه) و التهاب بورسیت مفصل ران در اطراف مفاصل لگن فوق العاده است ، که می تواند هنگام خواب دراز کشیدن باعث ایجاد ناراحتی افراد در یک طرف یا انجام برخی تمرینات شود.

در این روش درمانی به یک دوره 3 جلسه ای با فواصل تعیین شده به طور کلی مورد نیاز است که هر جلسه فقط 15 دقیقه طول می کشد و پس از معالجه می توانید به کار روزانه خود بپردازید. پس از شاک ویو تراپی می توانید به انجام تمرینات بپردازید.

اما اگر مشارکت در ورزش امری اجتناب ناپذیر است باید از پزشک خود در این زمینه اجازه بگیرید. اما به طور کلی توصیه می شود بیماران بعد از هر جلسه درمانی، حدود 48 ساعت از فعالیت بدنی به ویژه مواردی که منطقه تحت درمان را درگیر می کند خودداری کنند.

شوک متمرکز به کمک دستگاه شاک ویو

به طور کلی از دستگاه شاک ویو برای درمان شرایط دردناک ریشه ای هدفمند به ویژه برای مشکلات مرتبط با مفصل استفاده می شود. این دستگاه از بلورهای پیزو سرامیکی برای تولید یک موج فشار از طریق بافت به قسمت مورد نظر در عمق 8 سانتی متری استفاده می کند.

این باعث ایجاد حباب های کاویتاسیونشده که از بین می روند و موج شوک ثانویه ایجاد می کنند. این روش نسبت به گزینه شعاعی کمی دردناکتر است اما نگران نباشید زیرا بسته به میزان درد بیمار که قبلا در آن منطقه تجربه کرده بود ممکن است احساس ناراحتی کمی در طول درمان ایجاد شود.

با این حال ، از آنجا که درمان فقط در حدود پنج دقیقه طول می کشد ، بیشتر بیماران قادر به تحمل این ناراحتی هستند. علاوه بر این شدت درمان را می توان در طول جلسه تنظیم کرد.

دستگاه شاک ویو RADIAL

دستگاه شاک ویو RADIAL

این روش درمانی با شاک ویو RADIAL برای 90% از مشکلاتی که در بافت / تاندون های نرم که سطحی تر هستند، ایده­آل است. در حقیقت برخی از مطالعات نشان داده اند که این روش درمانی می تواند به آرتروز و بهبود استخوان مانند شکستگی ها با تأخیر کمک کند.

این فرایند به همان روشی عمل می کند که رویکردFocused به جز موج شوک Radial به اندازه عمق نفوذ نمی کند و بنابراین استفاده از آن برای شرایط سطحی تر در نظر گرفته می شود. برخی از بهترین تیم های ورزشی جهان از جمله باشگاه فوتبال میلان و مرکز تحقیقات علمی آن ازShockwave Therapy به عنوان راهی برای نگه داشتن ورزشکاران خود در شرایط اوج استفاده می کنند.

مزایای استفاده از دستگاه شاک ویو

در اکثر اوقات افراد دچار دردهای مزمن مفصلی می شوند که سعی در مدیریت آن دارند که با جراحی می تواند مشکلات بیشتری را برای آنها ایجاد کند. در بسیاری از موارد استفاده از دستگاه شاک ویو جایگزین موفقی برای عمل جراحی ارائه می دهند که البته اگر مردم از فوائد آن آگاهی داشته باشند.

حتما این روش را ترجیح خواهند داد. از مزایای دستگاه شاک ویو می توان به عملکرد بالا، غیر تهاجمی بودن، عدم وجود خطر عفونت، عدم پارگی تاندون که گاهی به دلیل تزریق استروئید ممکن است رخ دهد و دارای تاییدیهNICEاشاره کرد.

نتایج پس از استفاده از دستگاه شاک ویو فوری نیستند و این ممکن است ناراحت کننده باشد اما باید بدانید این نتایج به اپراتور وابسته است یعنی هر درمانگر اسکلتی عضلانی می تواند یک دستگاه خریداری کرده و Shockwave را بر روییک منطقه مشکل بکار ببرد اما بدون اصلاح بیومکانیک نامطلوب زمینه درمان طولانی مدت وجود نخواهد داشت.

فیزیولوژی درمان با دستگاه شاک ویو

امواج شوک امواج صوتی هستند که خصوصیات بدنی خاصی از جمله غیرخطی بودن ، فشار اوج زیاد و به دنبال آن دامنه کششی کم، بلند شدن و کوتاه شدن زمان را دارند. این خصوصیات مرحله مثبت و منفی موج شوک را ایجاد می کنند.

مرحله مثبت نیروهای مکانیکی مستقیمی را تولید می کند در حالی که فاز منفی حفره و حباب های گازی را تولید می کند که متعاقباً با سرعت زیاد منفجر می شوند و موج دوم موج های شوک ایجاد می کنند. در مقایسه با امواج فراصوت ، فشار اوج شوک تقریباً 1000 برابر بیشتر از فشار اوج یک موج سونوگرافی است.

مکانیسم عمل شاک ویو

دستگاه شاک ویو یک وسیله چند رشته ای است که در ارتوپدی ، فیزیوتراپی ، پزشکی ورزشی ، ارولوژی و دامپزشکی مورد استفاده قرار می گیرد. تمرکز اصلی آن تسکین سریع درد و ترمیم تحرک به همراه داشتن یک درمان غیر جراحی و بدون نیاز به مسکن ها است که آن را به عنوان یک درمان ایده آل برای تسریع در بهبود و درمان علائم مختلفی که باعث درد حاد یا مزمن می شوند، می کند.

دستگاه شاک ویو یک موج آکوستیک است که انرژی زیادی در لکه های دردناک و بافت های اسکلتی عضلانی با شرایط حاد و مزمن ایجاد می کند. این انرژی فرآیندهای بازسازی و ترمیم استخوانها، تاندونها و سایر بافتهای نرم را انجام داده و آن ها تقویت می کند.

تاثیرات موج های شوک

تاثیرات موج های شوک

موج های شوک با تغییر پرش در فشار، دامنه زیاد و غیر دوره ای مشخص می شوند. انرژی جنبشی پرتابه، که توسط هوای فشرده ایجاد می شود ، در انتهای اپراتور و بیشتر به بافت منتقل می شود.

چگونه این درمان به صورت غیر تهاجمی کار می کند سوالی است که شاید برای شما هم پیش بیاید. باید بدانید هیچ چیز عجیب یا رمزنگاری شده در مورد موج شوک با دستگاه شاک ویو وجود ندارد بلکه رونق صوتی است.یک موج شوک توسط الکترومغناطیسی تولید می شود که سیگنال را از طریق آب تولید می کند.

سیگنال از طریق لنز هدایت می شود تا تمام انرژی را به یک نقطه کانونی واحد هدایت کند. دستگاه شاک ویو شما را قادر می سازد تا منطقه مورد درمان در بیمار را در نقطه کانونی قرار دهید، جایی که تمام انرژی هدایت شده در بافت آسیب دیده دریافت می کند. 

همه چیز درباره موج شوک

موج شوک دارای خصوصیات بدنی خاصی است یعنی فشار اوج بالایی وجود دارد (گاهی اوقات بیش از 100 مگا بایت) اما فشار متوسط ​​امواج شوک تقریبا 50 مگابایت در ثانیه با چرخه عمر کوتاه 10 نانومتر است. علاوه بر این ، براساس تعریف ، افزایش سریع فشار کمتر از 10 نانومتر و طیف فرکانس وسیعی وجود دارد که به طور معمول در محدوده 16-20 هرتز قرار دارد.

هنگامی که یک موج شوک وارد بافت می شود ممکن است شکسته شود و جذب انرژی جنبشی توسط ساختارهای دقیق بدن (استخوان ، چربی ، تاندون ، رباط ها) که در معرض موج شوک هستند را منعکس کند. کلیه تکنیک های تولید موج شوک (الکترو هیدرولیک ، الکترومغناطیسی و پیزوالکتریک) به تبدیل انرژی الکتریکی به انرژی مکانیکی بستگی دارد.

هنگامی که یک موج صوتی به بافت منتقل می شود دو سطح انتقال وجود دارد: انرژی کم و انرژی زیاد. انرژی کم با ایجاد اختلال در غشای سلولی تا حدی یا به طور کامل اثر ضد درد دارد. هنگامی که انرژی زیاد (هر انرژی بیشتر از 0.28mJ / 2mm ) با بافت آسیب دیده تماس داشته باشد در واقعیت تعامل بیولوژیکی مستقیم وجود دارد.

بدن با افزایش جریان خون به منطقه تعیین شده با عروق و چرخه جبران واکنش نشان می دهد. هنگامی که انرژی زیادی را برای درج فاسیا پلانتار آسیب دیده اعمال کنید، ترمیم جبران شروع می شود. این فرآیند منجر به تولید فیبروبلاستیکو بافت سالم جدیدی در منطقه می شود.

کاندیدایشاک ویو تراپی

کاندیدایشاک ویو تراپی

سازمان غذا و دارو استفاده از دستگاه شاک ویو را برای درمان فاسیوپاتی پلانتار تأیید کرده است زیرا این روش یک گزینه غیر تهاجمی ایمن و مؤثر برای درمان تاندونوپاتی در کل سیستم اسکلتی عضلانی است. همچنین از این روش می توان برای معالجه تاندونوپاتی مزمن و برگشت دهنده در بدن استفاده کرد.

متخصصان طب ورزشی این روش درمانی را برای درمان نواحی روتاتور کافري، اپیکوندیل جانبی و متوسط، تروکانتر بزرگ، منشأ همسترینگ پروگزیمال، تاندونپاتلار، پروینال، آشیل و پلانتار فاشی مفید دانستند. در واقع در یک نگاه کلی می توان تمامی نواحی بدن که دارای تاندون بوده و دچار آسیب یا کشیدگی شده اند کاندیدای مناسبی برای درمان با دستگاه شاک ویو محسوب می شوند.

شاک ویو برای ورزشکاران آسیب دیده

همچنین این روش برای ورزشکارانی که مصدومیت آن ها به درمان های خط اول مانند استراحت ، یخ ، تمرین درمانی ، مهاربندی و ارتتیک پاسخ نمی دهد مناسب می باشد. علاوه بر این کسانی که آماده نیستند گزینه های تهاجمی یا جراحی را بررسی کنند نیز کاندیدای مناسب استفاده از دستگاه شاک ویو شمرده می شوند.

در یک نگاه کلی بیشتر بیمارانی که با مشکلات درد مزمن از طریق انواع مختلف درمان ناموفق بوده اند به این روش روی می آورند. حداکثر 80 درصد از همان بیماران در سراسر جهان گزارش می دهند که درمان با دستگاه شاک ویو در رفع مشکل به آنها کمک کرده است.

عوارض جانبی با دستگاه شاک ویو

اکثر بیماران پس از درمان با دستگاه شاک ویو تسکین درد فوری را تجربه می کنند. با این حال در طی2 الی 4 ساعت پس از اعمال دستگاه بر منطقه تحت درمان ممکن است برخی از دردها را تجربه کنید اما این درد قابل تحمل و محدود کننده نیست.

همچنین امواج صوتی با اوج انرژی زیاد مورد استفاده در دستگاه شاک ویو به بافت منتقل می شوند و باعث ایجاد اثرات پزشکی کلی ترمیم بافت و رشد سلولی، بی دردی و ترمیم تحرک می شوند. کلیه فرآیندهای ذکر شده در این بخش بطور معمول بطور همزمان انجام می شود و برای درمان شرایط مزمن و حاد استفاده می شود.

از آنجا که جریان خون مغذی برای شروع و حفظ مراحل ترمیم بافت آسیب دیده ضروری است. استفاده از امواج صوتی باعث ایجاد خلط مویرگی در تاندون و استخوان می شود که این مورد خود یکی از عوارض استفاده از دستگاه شاک ویو می باشد.

روند التهابی و سلول های موثر بر آن

علاوه بر این سلول ها یکی از مؤلفه های مهم در روند التهابی هستند. فعالیت آنها ممکن است با استفاده از امواج فراگیر آکوستیک افزایش یابد و به جای درمان التهاب اثر معکوس داشته باشد. این دستگاه همچنین باعث تحریک تولید کلاژن می شود. در واقع تولید مقدار کافی کلاژن یک پیش شرط لازم برای فرآیندهای ترمیم سازه های اسکلتی و رباط آسیب دیده است. استفاده از دستگاه شاک ویو تراکم شوک سنتز پرولاژن را تسریع می کند.

از دیگر عوارض استفاده از دستگاه شاک ویو انحلال فیبرهای پلاستیکی است بدان معنا که ساخت کلسیم اغلب در نتیجه میکرو اشک و یا آسیب های دیگر به تاندون است. امواج صوتی محاسبات موجود را تجزیه می کنند.

پراکندگی واسطه درد ماده P نیز ممکن است اتفاق بیافتد زیرا ماده P انتقال دهنده عصبی است که اطلاعات درد را از طریق فیبرهایC واسطه می دهد. این نوروپپتید معمولا با درد شدید، مداوم و مزمن همراه است. در انتها نقاط محرک اصلی ترین علت درد در ناحیه کمر ، گردن ، شانه و اندام است. انرژی آکوستیک دستگاه شاک ویو تحویل پمپ کلسیم را مسدود می کند و بنابراین بحران متابولیک موجود در میوفیال ها را معکوس می کند و نقاط ماشه را آزاد می کند و باعث انتشار درد می شود.

مراحل درمان با دستگاه شاک ویو

درمان با دستگاه شاک ویو یک روش درمانی غیر تهاجمی است که برنامه ای ساده و آسان دارد. درمان با این دستگاه در 3 مرحله خلاصه می شود. 

مراحل درمان با دستگاه شاک ویو

در مرحله اول موقعیت مکانی برای درمان باید شناسایی شود که این نقطه معمولا با اعلام بیمار و انجام معاینات لازم تشخیص داده می شود. پس از تشخیص و انجام آزمایشات لازم و آماده سازی بیمار در مرحله دوم، مقدار کافی از ژل به ناحیه مورد نظر اعمال می شود. استفاده از ژل برای انتقال کارآمد و هموار امواج صوتی ضروری است. زیرا ژل به عنوان یک رسانای قوی برای انتقال امواج صوتی دستگاه شاک ویو به منطقه تحت درمان عمل می کند.

پس از آن و در مرحله آخر اعمال کننده شاک ویو در برابر ناحیه ای که تحت درمان می باشد قرار می گیرد و با فشار دکمه شروع دستگاه روند درمان آغاز می شود.

تعداد جلسات مورد نیاز

تعداد جلسات مورد نیاز برای درمان با دستگاه شاک ویو بسته به نشانه و پاسخ بافت متفاوت است. تأثیر درمان تجمعی است، بنابراین به طور معمول به بیش از یک5 جلسه درمان به فواصل 3 الی 10 روز احتیاج خواهید داشت. اگرچه اغلب اوقات، بلافاصله بعد از اولین درمان، تسکین را تجربه خواهید کرد زیرا امواج به کار رفته در این دستگاه بسیار قوی و اثرگذار خواهد بود اما بهتر است برای دریافت نتیجه بهتر روند درمان را بنا به صلاحدید پزشک تا انتها ادامه دهید.

مناطق تحت درمان با دستگاه شاک ویو

یکی از مناطق تحت درمان با دستگاه شاک ویو زانوی جامپر التهاب یا آسیب دیدگی تاندون پاتلار است. این شرایط ممکن است بدون در نظر گرفتن سن و سال با ورزش بیمار تداخل داشته باشد یا حتی پایان یابد که معمولا درمان آن دشوار است اما با دستگاه شاک ویو راه حل ساده و فوری برای این مشکل ارائه می دهد. بیمار بلافاصله بعد از جلسه اول احساس تسکین می کند و در چندین جلسه علت و درد از بین می رود.

شانه دردناک یا کلسیفیکاسیون یا سندرم تحریک یا شانه منجمد نیز از دیگر مواردی است که با دستگاه شاک ویو درمان می شود. تمام نشانه ها باعث ایجاد درد شدید شده و بیماران را در زندگی روزمره خود محدود می کنند. تاندونیت کلسیم شانه با دستگاه شاک ویو در بیش از 85٪ موارد  بعد از 4 هفته از بین می رود.

درد در داخل عضلات به طور معمول به دلیل فعالیت های تکراری یا طولانی مدت با ایجاد فشار بر روی یک تاندون خاص رخ می دهد. از طریق فرآیند جدید عروق سازی با دستگاه شاک ویو جریان خون بیشتری را به منطقه مورد نظر هدایت کرده و از این رو بهبودی سریع تر بدون نیاز به داروهای ضد درد اعتیاد آور اتفاق می افتد.

تاندونوپاتی چیست و چرا بوجود می آید؟

ریزگردهای انباشته شده از اضافه بار مکرر می توانند منجر به تاندونوپاتی مزمن (تاندونیتیا تاندونوز) شوند. تاندونوپاتی در نواحی مختلف بدن و در تمام افراد اعم از فعال و همچنین جمعیت عمومی است. هم التهاب تاندون و هم آسیب در سطح سلولی با این دستگاه درمان میشود.

از مناطق دیگر تحت درمان با دستگاه شاک ویو می توان به طور خلاصه به آرنج تنیس، سندرم استرس تیبیال میانی ( ساق پا )، محاسبه تاندونیت( نوعی اختلال دردناک مزمن است که با کلسیفیکاسیون در تاندونهای روتاتور کاف مشخص می شود) و نکروز ( درد لگن و ران ) اشاره کرد.

موفقیت درمان در تمامی این مناطق با دستگاه شاک ویو بیش از 80% می باشد. بنابراین بهتر است معجزه این دستگاه را در درمان بافت های نرم و تاندون ها بدون جراحی جدی بگیرید.

خدمات ما

فرم دهی بینی

رفع جای جوش

لیفت با نخ

تزریق فیلر

رفع چروک و افتادگی

درمان لک ها

رفع افتادگی پلک

لیزر

خدمات لاغری و تناسب اندام