شناخت انواع پوست

شناخت انواع پوست

خانه / تازه های سلامت / شناخت انواع پوست

انواع پوست

پوست یکی از مهم ترین فاکتور های جسمی سالم و زیبا است. بسیازی از ما از انواع پوست ها بی اطلاع هستیم. بنابراین محصولات مناسب و کارایی برای پوست خود را انتخاب کنید و رژیم پوست مناسب را پیگیری کنید. برای اینکه با نوع پوست خود آشنا شویم اول باید آرایش خود را پاک کنید سپس صورت خود را با آب شست و شو دهید و آن را با یک حوله نرم خشک کنید. مدتی صبر کنید تا پوستتان به حالت اصلی خود برگردد. بعد از یک ساعت با توجه به نکات زیر نوع پوست خود را بشناسید.

پوست های طبیعی
پوستی است که غدد چربی در آن بطور طبیعی به فعالیت عادی خود ادامه می دهند. لایه ای که در سطح پوست قرار دارد رطوبت پوست را در حالت مطلوب نگه می دارد.

اینگونه پوست ها دارای مشخصه های زیر هستند:
از نظر شکل ظاهری پوستی است تازه مانند پوست بچه ها و ظاهری چرب و براق ندارد. منافذ سطح پوست باز و درشت نیست و بر روی پوست دانه های سیاه (جوش های سر سیاه) مشاهده نمی شود. اینگونه پوست ها دارای خاصیت انعطاف پذیری می باشند. و بعد از شستشو با صابون مشکلی برای آن ها پیش نمی آید و برای جوانسازی پوست با لیزر نیز مناسب هستند.

پوست چرب
بر عکس تصور اکثر مردم تعداد غدد چربی اینگونه پوست ها زیاد نیست بلکه این فعالیت زیاد غدد چربی در این نوع پوست ها است که موجب چربی بیش از حد پوست می شود. چرب بودن پوست به عوامل بیرونی و درونی بستگی دارد.

علل درونی: فعالیت غدد چربی، تغذیه، هیجانات و شوک های وارده به بدن،زیاده روی در مصرف دارو مانند استفاده بیش از حد از آنتی بیوتیک ها و ضد انعقاد کننده ها و … می توان نام برد.

علل بیرونی: به استفاده از فرآورده های دارویی مربوط می شود.
ویژگی های پوست چرب:
دیر چین و چروک بر می دارند، در صورت تمیز نگه نداشتن پوست و تنظیم نکردن چربی پوست قابلیت جوش زدن در این نوع پوست بالا می رود، این نوع پوست ها تمایل زیادی به جوش زدن دارند، دانه های سر سیاه (جوش های سر سیاه) در اینگونه پوست ها مشاهده می شود و هر صابونی برای آن ها مناسب نیست.

چرا جوش میزنیم: علت آکنه یا جوش های زیر پوستی

پوست خشک
کم شدن ترشحات از غدد چربی و تبخیر بیش از اندازه آب سطح پوست باعث خشک شدن پوست می شود و علت کم شدن چربی بیشتر به سیستم عصبی بدن و مشکلات در ترشح هورمون ها به خصوص هورمون جنسی و همچنین به مقدار مصرف چربی در غذا وابسته است.
ویژگی های پوست های خشک: نازک بودن، حالت کشیدگی داشتن، مشاهده چین و چروک های ریز مرئی و نامرئی در سطح پوست، تحریک در مقابل اکثر شوینده ها مخصوصا شوینده های صابونی و حساس بودن زیاد در مقابل تغییر درجه حرارت محیط می باشند.
علت به وجود آمدن پوست خشک چند مورد است:
۱- پوست هایی که در اثر گذر زمان پیر، شکننده و خشک می شوند.

۲- پوست هایی که در رابطه با شغل های فرد باعث خشکی پوست فرد می شوند برای مثال می توان اشخاصی که با مواد شیمیایی سر و کار دارند را نام برد.

۳- پوست هایی که در مقایسه با پوست های چرب خشک تلقی می شوند.

۴- پوست هایی که طبیعی اند ولی به دلیل شرایط آب و هوایی موقتا خشک شده اند و بهبود می یابند.

۵- پوست هایی که در اثر بیماری هایی مانند پسوریازیسم، اگزما و یا دیگر بیماریهای پوستی خشک شده اند.
این پوست ها کرم ها و لوسیون های مناسب خود را دارند که در هر مورد برای پوست باید کرمی را استفاده نمود که پوست بهترین حالت ممکن خود را داشته باشد.
پوست مختلط
اغلب افراد پوست مختلط دارند. در این پوست ها اکثرا پیشانی و بینی چرب و بقیه صورت خشک می باشد و یا به عکس اما در این نوع پوست بیشتر حوالی چشم و گونه ها خشک می باشد.

بیشتر بخوانید تا بدانید: کرم از یبن بردن جای جوش

قابل بیان است که چربی کرم ها و یا روغن ها به تنهایی نمی تواند خشکی پوست را رفع کند بلکه به دلیل قرار گرفتن لایه چربی بر روی پوست از تبخیر آب مفید پوست جلوگیری می کند و از خشک شدن پوست جلوگیری می کند.

بهترین کرم ها و لوسیون ها برای پوست های خشک و مختلط آن هایی هستند که می تواند هم آب پوست را ترمیم کند و هم از تبخیر آب پوست جلوگیری کند کرم های مرطوب کننده هستند. هم چنین می توانید بهترین کرم از بین بردن جای جوش را برای این کار خریداری کنید.

ویژگی های پوست مختلط:

۱- منافذ پوست باز و درشت است
۲- چرب بودن بینی، چانه و پیشانی
۳- خشک شدن اطرف چشم، دهان و گونه
۴- تفاوت در رنگ پوست نواحی مختلف
۵- جوش های ناگهانی و هرزگاهی

چربی کرم ها، روغن ها و لوسیون ها به تنهایی نمی تواند خشکی پوست را رفع کند بلکه به واسطه قرار گرفتن یک لایه چربی بر روی پوست از تبخیر آب پوست جلوگیری می کند و مانع از خشک شدن پوست می شود.
آب پوست
یکی از مهمترین مواد برای رطوبت پوست، آب است و این آبی است که در لایه های پایین پوست یعنی در لایه درم و یا لایه شاخی وجود دارد. وزن آب پوست باید بین ۶۴ تا ۷۰ درصد باشد و میزان حداقل آب برای لطافت پوست در لایه شاخی ده درصد است.
هر چه سرعت حرکت آب از لایه های پائینی به بالا بیشتر باشد و لایه شاخی بتواند این مقدار را در خود حفظ کنند و تبخیر نیز کم باشد پوست مرطوب تر است. یکی از دلایل مصرف کرم های مرطوب کننده در این است که تزریق آب به لایه های پایین تر را انجام داده و به واسطه چربی از تبخیر شدن آب جلوگیری می کند.

پژوهش های سال های اخیر محققین پوست ثابت کرده است که نگهداری آب توسط لایه شاخی نقش مهم و موثری را در طراوت و شادابی پوست دارد. بهترین مرطوب کننده ها کرم هایی هستند که پایه آن ها آب و روغن است.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دریافت مشاوره

جهت اخذ نوبت در کلینیک آرمان الهیه کافیست فرم زیر را با کامل نمایید

نظرات کاربران

ثبت دیدگاه شما

کاربر محترم شما میتوانید دیدگاه خود درباره مطلب فوق و یا هرگونه سوال مرتبط را کادر زیر وارد نمایید تا پس از تایید کارشناسان ما به نمایش گذاشته شود.

مطالب پیشنهادی

مشاوره حضوری رایگان