کلینیک تخصصی پوست و مو

جای به جا مانده از آبله مرغان

1401/12/12
بدون نظر
رفع آبله مرغان

رفع آبله مرغان

آبله مرغان یک نوع بیماری عفونی و علت آن ویروس واریسلا زوستر است. بیماری آبله مرغان بسبب راش های پوستی تاول مانند می شود که سبب باعث خارش پوست بدن، خستگی و تب می شود. به جا مانده جای جوش ها و تاول های ناشی از آبله مرغان بر روی پوست مخصوصا پوست صورت، یکی از عارضه های ناشی از این بیماری می باشد که بر روی پوست شما به جا می ماند و گاهی اوقات هم باعث ایجاد نوعی فرورفتگی و یا برجستگی  سطحی یا حتی عمیق بر روی پوست می شود. در این مطلب میخواهیم شما را با روش های درمانی جهت  از بین بردن این جوشگاه ها آشنا کنیم.

برخی از جای جوش ها، برجسته و بعضی فرورفته (آتروفیک) می باشد. برای از بین بردن جای جوش برجسته، معمولا از آمپول‌های کورتیکواسترویید و فریزدرمانی یا لیزر یا همه موارد البته با تجویز و نظر پزشک استفاده کرد. معمولا درمان جوشگاه‌هایی که به صورت گودی است مشکل‌ترند، زیرا تکه ای  از پوست از بین رفته و الیاف کلاژن آن تخریب شده است. درمان برای حل این موارد باید مستمر و پر تکرار باشد و با یک یا دو جلسه جای جوش ها از بین نمی رود. برای آشنایی با  تزریق ژل و بوتاکس به این مقاله رجوع کنید.

در طول زمان درمان پوست با روش‌های متفاوت لایه‌برداری و ایجاد زخم‌های مصنوعی در صورت، ترمیم طبیعی پوست شروع می‌شود. روش‌هایی که معمولا سبب لایه‌برداری می‌شوند (توسط پزشک متخصص پوست) عبارتند از:

1- پیلینگ یا لایه برداری شیمیایی

رفع جای آبله

به کمک این روش، پوست آسیب دیده تحریک می‌شود و ترمیم شروع می شود. پیلینگ دو نوع عمیق و سطحی می باشد. جای آبله چون معمولا به صورت فرو رفته است، به پیلینگ شیمیایی عمیق هم نیاز دارد.

2- میکرودرم ابریژن

به کمک روش میکرودرمدرم ابریژن، لایه سطحی پوست تراشیده و قرمزی و زخم مصنوعی سطحی ایجاد می‌شود. ترمیم این زخم ها به بهبود نسبی جوشگاه کمک بسیاری می‌کند.

3- رادیوفرکوئنسی (RFفرکشنال)

به کمک این روش، در لایه میانی پوست حرارت خفیفیایجاد می شود و این حرارت سبب از بین رفتن کلاژن فرسوده پوست می‌شود و بدن را برای ساخت کلاژن جدید تحریک می‌کند.

رفع جای آبله مرغان

4- استفاده از برخی لیزرها مانند لیزر کیوسوئیچ یا co2

لیزر CO2 فرکشنال و کیوسوئیچ مناسب‌ترین لیزر برای از بین بردن جوشگاه آبله‌مرغان می باشد. با توجه به شدت و عمق جای جوش ها، می‌توان از فرکانس‌های متفاوتی استفاده و به عمق پوست نفوذ کرد تا کلاژن سازی پوست شروع شود. ترمیم زخم به وجود آمده با این لیزرها سریع‌ انجام می‌شود و عوارضی هم  دارد. برای پاک کردن تاتو با لیزر کیوسوئیچ نیز میتوانید به کللنیک آرمان الهیه مراجعه کنید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

مشاوره حضوری رایگان

دیدگاه شما

بر روی (من ربات نیستم) تیک بزنید

مشاوره حضوری رایگان

مشاوره حضوری رایگان

سوالی دارین ؟ ما آماده پاسخگویی هستیم 🙂پشتیبان آنلاین است.