علائم پیر شدن پوست  و راهکارهای پیشگیری

علائم پیر شدن پوست و راهکارهای پیشگیری

خانه / تازه های سلامت / علائم پیر شدن پوست و راهکارهای پیشگیری

پیری پوست

علائم پیری پوست : چروک های گوشه خارجی چشم اولین نشانه های پیری است. این چروک ها به طور معمول در اواسط دهه 20 زندگی هر فرد پدیدار شده و با گذر زمان، بیشتر می شوند.

علم پیوسته در حال پیشرفت است، اما چیزی که هنوز با وجود پیشرفت دانش، نتوانستهایم به آن برسیم، اکسیر جوانی و متوقف کردن روند پیری است. با این وجود، اگر از پوست خود به خوبی مراقبت کنیم ، می توانیم روند پیری پوست را کند تر کنیم.

در کل، علائم پیری در تمام لایه های پوست بروز می کند. بنابراین، هر لایه پوست به مرور تغییر کرده و در نهایت، پیری به صورت چین و چروک خودش یا نشان می دهد.
پوستی که از نظر ما جوان است ؛ در حقیقت، خاصیت کشسانی خود را حفظ کرده و صاف می باشد. با گذر زمان، از میزان تولید کلاژن و الاستین کاسته شده و در نتیجه، خاصیت کشسانی پوست کم می شود.

این روند دلیل اصلی و اولیه پیری می باشد. علاوه بر این،ترکیبی از مسائل درونی و محیطی نیز ممکن است در تخریب پوست نقش داشته باشند.

دو عامل مهم در درون بدن که در پیری پوست نقش دارد به ترتیب، عملکرد ضعیف سیستم گردش خون بدن و همچنین مسائل ژنتیکی است.

از طرف دیگر، از عوامل محیطی که در پیری پوست موثرند می توان به اشعه ماورابنفش خورشید، آلودگی هوا، سیگار، مصرف مشروبات الکلی، تغذیه ضعیف و ناسالم و همچنین عدم رسیدگی لازم و مداوم به پوست اشاره کرد.

گذر زمان وجود خود را روی پوست نشان می دهد. اما با انجام کارهایی می توانید پوست خود را جوان تر ساخت و جلوی پیری زودرس را بگیریم.

چین و چروک پاکلاغی گوشه چشم

چین و چروکی گوشه خارجی چشم ها اولین نشانه های پیری پوست است. این چین و چروک معمولا در اواسط دهه 20 زندگی هر فرد پدیدار شده و با گذر زمان، زیاد می شوند.

این علائم در اثر کاهش تولید کلاژن و الاستین در پوست ایجاد می شوند. علاوه بر این، قرارگیری طولانی مدت و متناوب درمعرض اشعه خورشید، مصرف دخانیات و آلودگی نیز در تولید این چین و چروک ها موثر هستند.

برای مقابله با این مشکل، روزی 2 بار به آرامی روغن ویتامین E را به دور چشم خود مالیده و ماساژ دهید. اگر به این روغن دسترسی ندارید، می توانید کپسول این ویتامین را شکسته و محتویات آن را به اطراف چشم بمالید.

علاوه بر این، ژل آلوئه ورا نیز برای این منظور کار ساز است. بنابراین، هر شب قبل از رفتن به رختخواب، دور چشم خود را با این ژل ماساژ دهید.

چین و چروک های پوست

چین و چروک در حقیقت همان خطوط ریز هستند که روی پوست در اثر بالا رفتن سن و یا عارضه پیری زودرس، ایجاد می شوند.

این خطوط معمولا حدود 25 سالگی روی پوست صورت، بینی، پشت دست ها و روی ساعدهای دست، به وجود می آید. از آنجایی که با گذر زمان کلاژن و الاستین به اندازه کافی وجود ندارد، پوست مثل قبل هموار و صاف نبوده و همانند گذشته جوان و شاداب نیست.

بعلاوه ، کشیدن سیگار، محیط سخت و آلوده، استرس، کاهش وزن ناگهانی و وراثت ممکن است باعث به وجود آمدن آن ها شود. برای بهبود این شرایط، روزانه قسمت هایی که آسیب دیده است را با روغن نارگیل یا زیتون گرم شده ماساژ دهید.

این کار پوست را مرطوب کرده و باعث بازسازی سلول های آن و در نهایت، کاهش میزان چین و چروک خواهد شد.

در ضمن، شما می توانید ماسکی از یک عدد موز کاملا رسیده خرد شده، پاپایا و یا آووکادو ساخته و 2 تا 3 بار در هفته و هر دفعه به مدت 30 دقیقه، آن را روی پوست خود قرار دهید؛ سپس، پوست تان را با آب گرم کاملا بشویید.

پوست خشک

پوست مرطوب تان ممکن است ناگهان خشک و زبر شود که این نشانه پیری پوست است. با گذر عمر، پوست توانایی سابق را در تولید چربی طبیعی از دست می دهد و نمی تواند آن را مثل گذشته صاف و مرطوب نگه دارد.

این باعث خشکی بالاترین لایه پوست می گردد. علاوه بر این، با بالارفتن سن، سرعت بازسازی سلول های مرده پوست کاهش می یابد.

علاوه بر این موارد، قرارگیری طولانی مدت در معرض نور آفتاب، استفاده بیش از حد از مواد شوینده، هوای خشک، حمام آب داغ، کم آبی بدن، سیگار و استرس باعث خشکی پوست نیز می شوند.

بنابراین، برای اینکه خشکی پوست خلاص شوید، باید روزانه این موارد را انجام دهید: حدود 30 دقیقه قبل از دوش گرفتن، با مقداری روغن زیتون پوست تان را به آرامی ماساژ دهید. بعد، حمام کرده و از یک مرطوب کننده معمولی استفاده کنید. در روش دیگر می توانید کمی قبل از حمام، مقداری کرم عسل یا شیر را به بدن خود مالیده و 5 دقیقا آن را به حال خود رها سازید.

افتادگی پوست

افتادگی پوست به دلیل کاهش خاصیت کشسانی آن به وجود می آید. عامل دیگر این است که پوست، برخی از اجزای مرطوب کننده خود را از دست می دهد.

درضمن، تغذیه نامناسب، اشعه آفتاب، مصرف دخانیات، کاهش و افزایش پی در پی وزن و کمبود آب بدن از جمله مواردی هستند که منجر به شلی افتادگی پوست می شوند.

برای بهبود این مشکل، 1 قاشق غذاخوری ماست چکیده را با یک سفیده تخم مرغ کاملا مخلوط کنید. سپس ماسک حاصل را روی صورت و بینی خود مالیده و آن را به مدت 20 تا 30 دقیقه به حال خود رها سازید.

بعد آن را کاملا بشویید. فراموش نکنید که این کار را باید هفته ای چند بار تکرار نمایید. همچنین ماساژ منظم پوست با روغن زیتون و نارگیل می تواند پوست را جمع کرده و از افتادگی آن کم کند.

تغییر رنگ پوست

عواملی از جمله افزایش سن باعث تغییر رنگ پوست می شوند. تغییر هورمونی نیز باعث افزایش تولید ملانین شده و رنگ پوست را تیره می کند.

همچنین استرس، آفتاب سوختگی و اشعه خورشید نیز باعث تغییر رنگ پوست می شود. این تغییر رنگ ها معمولا در نواحی صورت، بازوها و دست ها قابل مشاهده است.

برای حل این مشکل، مقداری آب لیمو تازه را روی پوست مالیده و یک پارچه نخی را به مدت چند دقیقه روی آن قرار دهید؛ سپس، با آب بشویید.

این کار را روزی چند مرتبه تکرار نمایید. همچنین قبل از اینکه به رختخواب بروید، مقداری ژل آلوئه ورا را روی پوست تغییر رنگ یافته مالیده و کل شب آن را به حال خود رها سازید. صبح، محل را کامل بشویید. در ضمن، همیشه از کرم ضد آفتاب استفاده کنید.

پوست گردن نسبت به دیگر جاهای پوست بدن، ظریف تر و نازک تر می باشد به همین دلیل، با افزایش سن، زودتر خاصیت کشسانی خود را از دست داده

در این حالت، پوست گردن دچار افتادگی و چروک می گردد. مسائل وراثتی ، اشعه خورشید، تغییر وزن پی در پی در بروز این مشکل تاثیر گذارند. برای مقابله با آن روزانه از کرم های مرطوب کننده و ضد آفتاب با SPF 30 استفاده نمایید.

سیاهی زیر چشم ها

کمبود چربی و کلاژن باعث به وجود آمدن سیاهی دور چشم ها می شود. این مساله با افزایش سن نیز بیشتر شده و پوست نازک این ناحیه را تیره می کند.

برای مقابله با آن، قبل از رفتن به رختخواب، مقداری روغن بادام یا کره گوسفندی را به این نواحی زده و پوست را با آرامی ماساژ دهید. علاوه بر این، می توانید یک پارچه نخی را با گلاب خیس کرده و روی پلک های بسته خود به مدت 15 دقیقه قرار دهید. این کار را چند بار در روز انجام دهید.

منافذ بزرگ پوست

کاهش کلاژن باعث ایجاد حفره های بزرگ روی صورت شده و خاصیت کشسانی آن را کمتر می کند. ماسک یخ می تواند باعث بهبود این مشکل شود.

برای این کار، مقداری یخ را درون یک پارچه نخی قرار داده و پارچه را جمع کنید؛ سپس آن را روی محل مورد نظر به آرامی به مدت چند دقیقه بمالید.

این کار را روزانه می توانید چند مرتبه تکرار کنید. همچنین، می توانید مخلوطی از سرکه سیب و آب به یک میزان ایجاد کرده و آن را به پوست صدمه دیده بمالید تا منافذ بسته شوند. این روند را می توانید 2 تا 3 بار در هفته تکرار کنید.

پیری پوست

پلک های افتاده

با کاهش خاصیت کشسانی پوست اطراف چشم، پلک ها دچار شلی و افتادگی می شوند. بنابراین، به آرامی پوست اطراف چشم را ماساژ داده تا گردش خون در این نواحی بیشتر شود؛

در نتیجه، افتادگی پلک ها به مرور بهبود می یابد. برای ماساژ می توانید از روغن زیتون یا نارگیل قبل از خواب، استفاده کنید. در ضمن، همیشه از عینک آفتابی و کرم ضد آفتاب مناسب پوستتان استفاده کنید.

پف زیر چشم ها

گریه کردن زیاد، مصرف مشروبات الکلی، کمبود خواب و واکنش های حساسیتی باعث پف زیر چشم ها می شود. برای برطرف کردن آن،

چای سیاه کیسه ای سرد شده و یا تکه های خرد شده خیار را روی پلک های خود به مدت چند دقیقه قرار دهید. در ضمن، هرگز چشمان خود را با فشار نمالید. همچنین نمک و مصرف مشروبات الکلی را کنار بگذارید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دریافت مشاوره

جهت اخذ نوبت در کلینیک آرمان الهیه کافیست فرم زیر را با کامل نمایید

نظرات کاربران

ثبت دیدگاه شما

کاربر محترم شما میتوانید دیدگاه خود درباره مطلب فوق و یا هرگونه سوال مرتبط را کادر زیر وارد نمایید تا پس از تایید کارشناسان ما به نمایش گذاشته شود.

مطالب پیشنهادی

مشاوره حضوری رایگان