مقایسه واکنش های بافتی نخ های کاگ با نخ های لیفت دارای طلا

مقایسه واکنش های بافتی نخ های کاگ با نخ های لیفت دارای طلا

خانه / تازه های سلامت / مقایسه واکنش های بافتی نخ های کاگ با نخ های لیفت دارای طلا

خلاصه: امروزه لیفت با نخ به عنوان غیر تهاجمی ترین روش محبوبیت زیادی پیدا کرده است اما شواهد بالینی خیلی کمی برروی اثرات بلند مدت آن وجود دارد.
اهداف: نویسندگان این مقاله اثرات سه نوع نخ مورد استفاده در لیفت را برروی موشها به مدت 7 ماه بررسی کردند.
روش: در این مطالعه 18 موش از گونه ی ویستار نخ گذای شدند که این نخ ها 3 نوع بودند :
1- کاگ تک رشته ی غیر قابل جذب
2- طلای خالص بدون کاگ
3- کاگ با روکش طلا
و این نخ ها زیر پوست حیوان در قسمت پشتی کار گذاشته شد.
یافته ها: بررسی های بافتی مشخص می کند که 1- واکنش های حاد بافتی به نخ های کاگ معمولی از نوع میو فیبر و بلاستی بوده 2- واکنش های دیرتر بافتی به نخ های طلا شامل بزرگ شدن سلول ها بود.
نخ های کاگ با روکش طلا ترکیبی از تغییرات هر دو نوع نخ را نشان داد که شامل: واکنش های سریع ضعیف، واکنش های دیرتر قوی و تشکیل کپسول با دوام بیشتر بود.
قابل توجه این که روکش طلا به تدریج از سطح نخ لیز می خورد و به نظر می آید که آزاد شدن این ذرات ریز طلا باعث پیشبرد واکنش های بافتی با ماندگاری طولانی تر هستند.
نتیجه: ترکیبی از نخ کاگ و نخ با روکش طلا برای اولین بار در این مطالعه بررسی شد و نتیجه نشان می دهد نخ های با روکش طلا بطور بالقوه اثر درمانی دارند.

روش لیفت با نخ چیست؟

لیفت با نخ به عنوان کم تهاجمی ترین روش مورد استفاده در پوست صورت و بافت های نرم بسیار محبوب شده است. ابتدا این تکنیک جهت متوقف کردن فعالیت در بافت هایی که تحملش را دارند استفاده شد، مثل بافت های گونه (meta fat pad) وگردن (platysma) این تکنیک حتی گاهی اوقات به صورت جراحی باز هم استفاده میشد.

اخیراً انواع مختلف نخ با طراحی های گوناگون جهت دستیابی به اثرات قابل اطمینان تر و مفیدتر به بازار عرضه شده است که این مدل نخ ها باعث کمتر شدن اثرات تهاجمی تکنیک کارگزاری هم شده است.
یکی از انواع این نخ ها که بیشتر از سایرین مورد استفاده قرار می گیرد نخ های کاگ (یا خاردار) هستند. در این نخ ها برروی ساقه اصلی نخ شاخه هایی به صورت خار به بیرون آمده است. به نظر می آید که دوام هر نخ ناشی از نیروی مکانیکی و واکنش بافتی (تشکیل پوشش یا کپسول) اطراف نخ کار گذاشته شده می باشد.
جانک و همکاران در یک مطالعه مقایسه ای که بر روی پوست صورت جسد انسان و موش انجام دادند نخ های کاگ، نخ های تک رشته ای و نخ های چند رشته ای را کار گذاشتند.
بعد از 4 هفته نتایج نشان داد که نخ های کاگ قدرت نگهداری بیشتری داشته و تشکیل لایه های پوششی ضخیم تری در اطراف نخ ایجاد میکنند. علی رغم نتایج اولیه حاصل از مطالعه جانک مدت زمان طولانی تری از زمان نخ گذاشتن لازم است تا اثرات دراز مدت استفاده از نخ کاگ و اثرات بالینی بارزتری از آن دیده شود.

نخ ها به منظور تولید لایه ها (کپسول ها ) کار گذاشته می شوند تا باعث انقباض و نگهداری سازه های کپسولی شوند این کپسول ها باعث حفظ قوام بافتی و پوستی می شوند. به همین منظور برخی از متخصصان نخ های طلای بدون کاگ را استفاده کردند. رند (Ronde) و همکاران گزارش داده اند که کارگزاری نخ های طلا باعث ایجاد واکنش های گرانولوماتوسی (Granulomatous) می شود که این واکنش شامل ایجاد ساختارهای کپسول مانند همراه با تعداد زیادی فیبرهای رتیکولین (Reticulin) می باشد.
این واکنش ها منجر به افزایش نگهدارنده های کلاژنی پوست می شود. به هر حال نویسندگان هیچ توضیحی مبنی بر ترتیب زمانی این اتفاقات ندارند و اطلاعات جهت توضیح دوام و واکنش گرانولوماتوس بسیار ناکافی بودند.
اگر چه در حال حاضر نخ های کاگ به طور گسترده به عنوان روش های غیر تهاجمی بکار می روند. مطالعات اخیر ادعا کردند که تبلیغات مبنی بر اثرات طولانی مدت آن تضمین شده نیست و عمرشان کوتاه است.

بنابراین نقش سازه های خاری در جراحی های زیبایی هنوز قابل بحث است چون اثرات طولانی مدت آن قابل پیش بینی نیست و اطلاعات علمی از مطالعات بالینی و پایه ای بسیار ناکافی است. در این مقاله ما نتایج مطالعه ی مقایسه ای از واکنش های بافتی طولانی مدت (7ماه) را به نخ های کار گذاشته شده در زیر جلد پشت موش ها را گزارش می دهیم.

مقایسه واکنش های بافتی نخ های کاگ با نخ های لیفت دارای طلا

در این مطالعه اثرات نخ کاگ به عنوان یک سازه مکانیکی و نخ طلا به عنوان یک ماده امن در واکنش های بافتی را با هم مقایسه میکنیم علاوه بر آن یک مدل از نخ کاگ با روکش طلا هم در مطالعه بررسی میکنیم تا اثرات مفید از الگوهای ترکیبی را بتوانیم مطالعه کنیم.
روش ها:
نخ های کاگ تک رشته ای (نخ آپتوز(Aptos) نخ 0- 2 پلی پرونیل با شرکت توتال چارم روسیه – مسکو) از کارخانه تهیه شده که در این مقاله تحت عنوان نخ کاگ نام برده می شود و نخ های طلا ساخته کمپانی Tanaka ژاپن و نخ های کاگ با روکش طلا هم ساخته همین شرکت می باشند. نخ های کاگ با پوشش طلا ازهمان جنس نخ های غیر قابل جذب ساخته شده و فقط روکش طلا دارند. میزان خلوص طلا در این نخ بالای 99/99 درصد (24 عیار) می باشد. سیمای مورفولوژی نخ ها با اسکن میکروسکوپی الکترون (ژاپن – توکیو هیتاچی و S35000N ) بررسی شد. نخ ها قبل از مشاهده با پلاتینیوم روکش دار شدند.
18 موش با وزن هایی بین 350-250 گرم خریداری شده مطالعه بر طبق راهنمای حیوانات آزمایشگاهی منطقه طراحی شد. مراحل جراحی تحت بیهوشی بوسیله تزریق داخل وریدی پنتوباربیتون عمومی انجام شد.( mg/kg 50) در هر گروه 6 موش قرار داده شد و در هر موش یکی از سه نوع نخ کار گذاشته شد. نمونه ی بافتی (که شامل نخ و بافتهای زیر جلدی اطراف آن بود) بعد از3 ماه و 7 ماه از هر موش مورد آزمایش قرار گرفت.
بعد از بیوپسی، نمونه های بافتی ابتدا در محلول 10 درصد فرمالین و سپس در پارافین قرار داده شدند. و تحت آزمایش های لازم قرار گرفتند و علاوه بر بررسی دقیق در زیر میکروسکوپ از هر نمونه فوتومیکروگراف هم تهیه شد. جهت انجام بررسی کمی هم یکسری آزمایش انجام شد و لایه ی پوششی از طریق نرم افزارهای پردازش تصویر (فتوشاپ، آدوب سیستم) اندازه گیری شد و محاسبه شد. تعداد میوفیبریلها αsma در پوشش های اطراف نخ اندازه گیری شد و داده ها برای هر گروه محاسبه گردید.
نتایج:
سیمای ساز و کار هر نخ توسط بررسی های میکروسکوپی الکترون اندازه گیری شد. شکل (1)قطر نخ در نخ های طلا 100 میکرومتر و در نخ های کاگ 385 بود شکل (2) و در نوک نخ 770 میکرومتر بود و قطر در نخ های کاگ با روکش طلا 540 میکرومتر بوده و 630 در نوک نخ و قطر خود روکش طلاحدوداً 80 میکرومتر بود. سطح نخ طلا طوری ساخته شد که نرم باشد اما در برخی نواحی خارهای ریزی مشاهده می شد که شاید به دلیل آسیب پذیر بودن طلا از نظر مکانیکی باشد. فاصله ی بین خارها در نخ های کاگ و نخ های کاگ با روکش طلا یکسان بود (2100 nm) در حالیکه قطر سر نخ کاگ از نخ های با روکش طلا کمتر بود و شاید این به دلیل کم شدن زاویه های خار در اثر روکش دار شدن با طلا باشد. بررسی های بافتی نشان داد که تمام نخ ها توسط سازه های پوششی کپسول مانند احاطه شده اند ( این نکته در تمام طول دوره تحقیق دیده شد بعد از 1 ماه 3 ماه و 7 ماه) ضخامت (شکل 2) و ترکیب (شکل 3) این پوشش ها مورد ارزیابی قرار گرفت و این ارزیابی از روی شمارش سلول های αsmaمیوفیبروپلاستها ( شکل 4) انجام شد.
نخ های طلا در عرض 1 ماه با یک پوشش ظریف پوشیده شدند که به تدریج تا 7 ماه ضخیم تر شدند (شکل 2) در مقابل پوشش اطراف نخ کاگ در ماه اول ضخیم تر بود و به مرور زمان نازک تر شد.
نخ های کاگ با روکش طلا نتایج 2 نخ دیگر را نشان داد به این صورت که در عرض یکماه نازک تر شدند ولی با گذشت زمان ضخامتشان بیشتر شد که این تغییرات زمان بر به احتمال زیاد ناشی از قشر طلا می باشد. در آزمایشات انجام شده فیبرهای کلاژنی به رنگ صورتی و ترکیبات سلولی به رنگ زرد نشان داده شده اند. (شکل A 3 ) پوشش های نخ های طلا ابتدا در یکماه اول از ترکیبات سلولی تشکیل شده اند و بتدریج با فیبرهای کلاژنی جایگزین شدند این تعویض ترکیبات پوششی در نخ های کاگ زودتر دیده شد . در حالیکه فیبرهای کلاژنی در عرض 3 ماه به طور کامل جایگزین کپسول ها می شوند. در نخ های کاگ با روکش طلا اثراتی کاملا متفاوت با دو نوع نخ دیگر دیده شد.در عرض مدت 3 و 7 ماه روکش طلا از سطح نخ به کپسول دور نخ حرکت کرده و ذرات ریز طلا در کپسول ها دیده می شود (شکل 3 A ) در کپسول های نخ های طلا و نخ های کاگ با روکش طلا سلولها بزرگ چند هسته ای دیده شد. در حالیکه این سلولها در کپسول های اطراف نخ های کاگ پلی پروپیلن دیده نشد.
سلولهای αsma به عنوان میوفیبروبلاستها مشخص شدند ( شکل 4 A ) و در کپسول ها شمارش شدند. ( شکل 4 B)
در طول دوره مطالعه در اطراف نخ های طلا تعداد این میوفیبر و بلاستها خیلی کم بود اما به مرور زمان افزایش متوسطی نشان دادند. نخ های کاگ درماه اول در مقایسه با سایر نخ ها افزایش خیلی بیشتری از میوفیبروبلاست ها نشان دادند ولی باید توجه داشت که این میوفیبروبلاستها تقریبا در عرض سه ماه از بین رفتند.کاهش دیده
اما در نخ های کاگ با روکش طلا در ابتدا و یکماه اول در تعداد میو فیبروبلاستها کاهش دیده شد و در سه ماه کاهش بیشتر و بعد از 7 ماه از بین رفتند. واکنش های عروقی مثل بازسازی و انشعاب در اطراف کپسول ها مشاهده شد و هر چند که این مشاهدات در داده های ما کمی نشد. ولی این تغییرات از نمونه های نخ کاگ بارزتر بود. نخ های طلا واکنش های عروقی نسبتا ضعیف تری نشان دادند و این واکنش در اطراف نخ های کاگ با روکش طلا به طور متوسط بود.

لیفت با نخمقایسه ی اثر سازه های نخ های کاگ و اثر ماده ای طلا

در این مطالعه دو عامل مرتبط با نخ های لیفت مورد بررسی قرار گرفت اثر سازه های نخ های کاگ و اثر ماده ای طلا
نخ کاگ قطر سطح مقطع بیشتری و شکل غیر معمولی تری داشت که نیروی مکانیکی و آسیب بیشتری را در محل کارگذاری القاء می کرد . بنابراین احتمالاً نخ کاگ هم بعنوان قلاب برای کشش پوست و بافت عمل می کند. و هم به عنوان القاء کننده واکنش های بافتی اطراف نخ عمل میکند.

به هر حال طلا کاربرد های بالینی زیادی دارد به عنوان مثال در افتادگی پلک در بیماران دچار فلج صورت و در موارد مصرفی درمان های دندانپزشکی استفاده می شده است و این درمان ها بدون هیچ گونه واکنش ایمنی انجام می شده است. اگرچه کارگزاری طلا ممکن است باعث واکنش های نامطلوب سیستم ایمنی در محل کارگزاری شود.
ولی طلای خالص (24 عیار) یک ماده مفید بالینی و بدون عوارض ایمنی و آلرژی و آنتی باکتریال هستند متاسفانه تا به امروز دانش زیادی در مورد استفاده گسترده از نخهای طلا (چه بصورت خاردار یا ساده) وجود ندارد ولی این مطالعه جهت فراهم کردن یک ارزیابی علمی از کاربرد طلای ناب در نخ های مورد استفاده در لیفت انجام شد.
یافته های ما پیشنهاد میکند که نخ های طلا واکنش های ضعیف ولی بادوام بیشتری در طی این دوره مطالعه نشان داد در حالیکه نخ های کاگ پلی پروپیلن واکنش های قویتر ولی کوتاهتری نشان می دهد برطبق نظر جانک و همکاران که واکنش های بافتی را در نخ های تک رشته ای و خاردار مقایسه کرده بودند.
نخ های کاگ کپسول های ضخیم تر و با دانستیدی بالاتری از میوفیبروپلاست ها نسبت به نخ های تک رشته ای در مدت 4 هفته تولید می کنند. نمونه های بافتی ما هم پس از یکماه کپسول های ضخیم تر با تعداد میوفیبروبلاستهای بیشتری نشان داد. به تدریج در طی مدت 3 ماه از بین رفتند و کپسول در عرض 7 ماه به طور مشهودی ضخامتشان کم شد. نتایج حاصل از مطالعه ما مبنی بر افزایش ضخامت کپسول ها و محتوای کلاژن در طی زمان با نتایج قبلی مبنی بر کارگزاری طلا که تولید کپسول را کند ولی ماندگاری بیشتر نشان می داد همراستا بود.
سلولهای بزرگ چندهسته ای که در اطراف نخ های طلا دیده شد به نظر ناشی از ماکروفاژها می آید و در پوسته ی بیرونی گرانولوماها دیده شد. به همین دلیل به نظر می آید که کارگزاری نخ های طلا باعث تثبیت تشکیل کپسول های مشابه گرانولوماها شده که این کپسول ها باعث کشش پوست و بافت به مدت طولانی مدت تری می شود.

پوشش طلای نخ ها به طور قابل توجهی با گذشت زمان از سطح نخ جدا می شوند و تصور می شود که رها سازی ذرات ریز طلا باعث ماندگاری واکنش های بافتی می شود.
دوام مکانیکی پایدارتر و واکنش های انقباضی قوی تر احتمالاً ناشی از نخ های با روکش طلا می باشد یکی از موانع مطالعه ما این بود که امکان بررسی بروی انسان نبود و برروی موش بررسی انجام شد. و یکی دیگر از نواقص این بود که کشش پوستی و بافتی اندازه گیری نشد ولی خود این نواقص می تواند زمینه ای جهت مطالعات بالینی بعدی باشد.

نتیجه گیری:

نتایج این مطالعه نشان می دهد نخ های کاگ با روکش طلا واکنش های بافتی ایجاد می کند که ترکیبی از اثرات نخ کاگ و نخ های طلاست و شامل دوام مکانیکی بالاتر و واکنش های انقباضی قوی تر است. به همین دلیل می توان نتیجه گرفت که نخ های کاگ با روکش طلا دارای پتانسیل بالینی هستند.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دریافت مشاوره

جهت اخذ نوبت در کلینیک آرمان الهیه کافیست فرم زیر را با کامل نمایید

نظرات کاربران

ثبت دیدگاه شما

کاربر محترم شما میتوانید دیدگاه خود درباره مطلب فوق و یا هرگونه سوال مرتبط را کادر زیر وارد نمایید تا پس از تایید کارشناسان ما به نمایش گذاشته شود.

مطالب پیشنهادی

مشاوره حضوری رایگان