چال گونه

چال گونه

خانه / تازه های سلامت / چال گونه

ایجاد چال گونه

چال یک تورفتگی طبیعی کوچک در گوشت می باشد که بر روی بخشی از بدن انسان وجود دارد که مهمترین آنها در گونه یا روی چانه است. حتی در برخی افراد این تو رفتگی در قسمت پایین کمر و بالای لگن قرار گرفته است. چال گونه ها در دو طرف دهان یافت می شود. شما می توانید این تورفتگی را در هر دو طرف دهان یا فقط در یک طرف آن داشته باشید.

تورفتگی و فلج عضلات ماهیچه ای یکی از رایج ترین و شناخته شده ترین معیارهای زیبایی است که اکثر اوقات روی گونه ها ایجاد می شود و حتی می تواند بیش از دو چال در دو طرف گونه باشد.

این چال گونه ها اغلب در اثر تغییر در عضله صورت ایجاد می شود که به آن زایگوماتیک ماژور گفته می شود برای از بین بردن آن ها می توان از روش تزریق ژل گونه استفاده کرد. این عضله در بیان حالات چهره دخیل بوده و دقیقا همان عضله بالا برنده گوشه لب در هنگام لبخند زدن می باشد که می شود بتوانید به راحتی لبخند بزنید. این عضله از استخوان زایگوماتیک شروع شده اما انتهای دیگر آن انشعاب پیدا کرده و به دو عضله گوشه دهان و زیر گوشه دهان تقسیم شده و به پوست بالای آن گره می خورد. در هنگام خندیدن عضله اول که در گوشه دهان قرار داشته و باعث ایجاد لبخند می شود کشیده شده و عضله دیگر نیز با کشیدگی پوست باعث ایجاد چال گونه می شود.

آیا بدون جراحی چال گونه می توانید این نقص زیبای صورت را تجربه کنید؟ اگر شما با چال گونه به دنیا نیامده اید می توانید با استفاده از روشهایی مانند ورزش صورت چال های ریز و کمرنگی را در صورت خود ایجاد کنید که اغلب ماندگار خواهد شد. برخی از افراد نیز برای دست پیدا کردن به این معیار زیبایی دست به عمل جراحی چال گونه می زنند که متأسفانه نتایج آن با توجه به پاسخ دهی بدن بیمار می تواند محدود و متغیر باشد و حین از بین برود به همین بسیاری از افراد از ایده عمل جراحی پال گونه و برگشت آن ناراحت هستند اما فراموش نکنید این مسئله نسبی بوده و ممکن است هرگز با برگشت گونه به حالت عادی خود مواجه نشوید.

چال گونه به طور طبیعی و مادرزادی بر روی گونه فرد وجود داشته و در نتیجه یک حفره در یکی از عضلات گونه به نام عضله شیپوری ایجاد می شود. اگرچه این تورفتگی و چال گونه در اثر فلج شدن همین عضله اتفاق می افتد اما یکی از زیباترین و جذاب ترین نقص عضوهای دنیا شمرده می شود که بسیاری از افراد دوست دارند آن را داشته و برای رسیدن به آن حتی دست به عمل جراحی چال گونه نیز می زنند. در واقع چال گونه نشانه ای از جوانی و زیبایی محسوب می شود که لبخند شخص صاحب آن را برجسته، زیبا و منحصر به فرد می کند. افرادی که با ایجاد چال های طبیعی صورت و گونه متولد می شوند می توانند تا پایان عمر آن را بر روی صورت خود داشته باشند یا با افزایش سن و از دست دادن حجم و چربی صورت و همچنین ضعیف شدن عضلات ماهیچه ای صورت آن را از دست بدهند.

جراحی چال گونه

برای داشتن چال گونه می توان با یک روش ساده به نام ایجاد دیمپلDimpleیاSurgeryDimple (جراحی چال گونه )به این چال زیبا در صورت دست یافت. محبوبیت این روش در حال افزایش بوده و ما شاهد هستیم که تعداد بیشتری از افراد برای انجام این کار به مراکز جراحی و کلینیک های زیبایی مراجعه می کنند.

جراحی چال گونه یا دیمپل پلاستی یک عمل کم تهاجمی است که تحت بی هوشی موضعی انجام شده و حدودا 20 الی 30 دقیقه طول می کشد. پس از بی حسی جراح محل قرار گیری چال را علامت گذاری کرده و بر اساس آن حفره کوچکی را روی گونه و عضله شیپوری ایجاد می کند. پس از ایجاد برش و حفره انکی از بافت این ناحیه برداشته شده و سپس با بخیه جذبی کوچکی پوست و عضله به هم متصل شده و چال گونه ایجاد می شود. در واقع بخیه زدن باعث می شود پوست به سمت داخل کشیده شده و بدون اینکه اثری از زخم و اسکار بر جای بماند بخیه جذب می شود.

برای جراحی چال گونه بهتر است گونه فرد زیاد چاق نباشد. اگر برخی افراد به دنبال چال‌هایی باشند که برجستگی زیاد داشته باشد، با یک نمونه‌برداری بزرگ‌تر می‌توان برای برداشتن بخش بیشتری از بافت نرم گونه آن‌ها استفاده کرد.

اثر ناشی از جراحی چال گونه ممکن است دائمی به نظر برسد اما گاهی بازسازی ماهیچه صورت و آزاد سازی بافت گونه و جدا شدن از لایه های زیرین باعث می شود گونه به حالت طبیعی و قبلی خود بازگردد.

بهبودی پس ازجراحی چال گونه نسبتا کوتاه بوده و نیازیبه بستری شدن ندارد. در حقیقت، معمولا می توانید بلافاصله بعد از عمل به خانه بروید. به زودی بعد از عمل ، ممکن است تورم خفیفی را تجربه کنید. برای کاهش تورم می توانید از کمپرس سرد استفاده کنید ، اما معمولاً طی چند روز این علائم از بین می رود.

عوارض ناشی از یک جراحی چال گونه نسبتا نادر و کمیاب می باشد اما با این وجود در صورت بروز خطرات احتمالی ممکن است باید آن را جدی بگیرید. برخی از عوارض احتمالی شایع این عمل عبارتند ازخونریزی در محل عمل، آسیب عصب صورت، قرمزی و تورم، عفونت جای زخم می باشد. اگر در محل عمل خونریزی بیش از حد وجود دارد ، سریع به پزشک مراجعه کنید.

همچنین ممکن است آبسه های دو طرفه را در گونه تجربه کنید. اگر 10 روز بعد از جراحی چال گونه این آبسه به تدریج افزایش یافته و با محدودیت باز شدن دهان روبرو شدید که با مراجعه به پزشک و مصرف آنتی بیوتیک می توانید در طی 3 هفته این عارضه را کاهش دهید.

 چال گونه

مراقبت بعد از عمل چال گونه

از آنجا که دهان منبع باکتری است و می تواند باعث بروز عفونت در محل بخیه شود بنابراین نیاز است پس از صرف هر وعده غذایی دهان خود را با یک دهانشویه مناسب به مدت حداقل 2 هفته کاملا شستشو دهید. همچنین باید آنتی بیوتیک های تجویز شده توسط دکتر را در فواصل زمانی معین مصرف کنید. دستورالعمل ها و راهنمایی های دکتر خود درباره سلامت دهان را حداقل دو هفته قبل و دو هفته پس از عمل رعایت کنید. همچنین لازم است در روز عمل از آرایش چشم یا صورت خودداری و اجتناب شود.

تا زمان رفع بی حسی کامل گونه ها از خوردن ونوشیدن غذاهای گرم و سرد خودداری کرده تا بتوانید با بدست آوردن حس لامسه خود از آسیب رساندن به نواحی گونه و اطراف دهان در نتیجه مصرف غذا جلوگیری کنید.

برای کاهش درد پس از جراحی چال گونه، هرگز به صورت خود رسانه از مسکن های استروئیدی مانند ایبوپروفن و ناپروکسن و آسپرین استفاده نکنید بلکه از پزشک خود بخواهید تا مسکنی را برای شما تجویز کند. زیرا این مسکن ها باعث افزایش گردش خون و تشدید کبودی و تورم خواهد شد. معمولا در این شرایط استفاده از مسکن پراستامول توصیه می شود.

داشتن کمی تورم پس از جراحی طبیعی بوده و جای هیچ گونه نگرانی وجود ندارد اما اگر این تورم و التهاب برای شما آزار دهنده بود می توانید از کمپرس سرد یا گیاه دارویی آرنیکا استفاده نمایید.

از آنجا که این عمل تحت بی هوشی موضعی انجام می شود ممکن است برخی از افراد به این داروها حساسیت داشته و باعث بروز واکنش های آلرژیک در این افراد شود. در صورت واکنش بدن داروها پزشک را در جریان قرار دهید تا با تجویز دارو شما را در این امر یاری رساند.

در حدود 2 هفته پس از جراحی چال گونه بخیه ها حل و جذب می شوند و پوست نرم می شود و ظاهر طبیعی تری ایجاد می کند. هنگامی که بافت داخلی بهبود مییابد، عضله گونه به پوست متصل شده و بنابراین در هنگام لبخند زدن ، چال گونه ایجاد می شود. این دوره بسته به بهبود و میزان برداشت بافت ، از چند روز تا چند هفته متفاوت است. به طور معمول چند هفته طول می کشد تا چال گونه جدید شما طبیعی به نظر برسد. شما قادر خواهید بود بعد از عمل غذا بخورید ، اما توصیه می شود صبر کنید تا اثر بیهوشی از بین برود.

بعد از گذشت چند ساعت پس از جراحی چال گونه، می توانید به فعالیتهای عادی خود بازگردید. همچنین به مدت سه روز از غذاهای تند و مرکبات جلوگیری کنید تا زخم ها به طور کامل بسته شوند. علاوه بر این شما می‌توانید یک روز پس از عمل به محل کار خود بازگردید، اما از انجام فعالیت‌های شدید همچون ورزش و تمرین‌های سخت که می‌تواند به صورت شما آسیب برساند، خودداری کنید. در انتها لازم است در طول 5الی10 روز پس از جراحی چال گونه برای کشیدن بخیه‌ های احتمالی باقیمانده و معاینات موردنیاز با پزشک خود ملاقات کنید تا از سلامت خود مطمئن شوید.

صبح پس از جراحی و حتی قبل از عمل حمام کرده و کل بدن خود را بشویید. در روز عمل جراحی از لنزهای چشمی، لاک ناخن، جواهرات و هیچ نوع لوازم آرایشی استفاده نکنید. لباس راحت بپوشید که از جلو باز می شود و امکان درآوردن آنها به سادگی وجود دارد. علاوه بر این در روز عمل جراحی از هیچ گونه لوازم جانبی برای چشم استفاده نکرده یا آرایش صورت انجام ندهید، زیرا انجام این کار می تواند در فرآیند جراحی اختلال ایجاد کند. بنابراین در صورت داشتن آرایش ناحیه مورد نظر را با دستمال مرطوب تمیز کنید.

عمل چال گونه

هزینه عمل چال گونه

هزینه عمل جراحی بسته به اندازه گونه و میزان بافت چربی داخل آن متغیر است. زیرا گونه برجسته نیاز به صرف وقت بیشتر و خروج میزان بیشتری از چربی داشته تا بتوان حفره دلخواه را ایجاد کرد.

علاوه بر این دستمزد پزشک نیز در هزینه عمل جراحی چال گونه موثر می باشد زیرا این عمل به مهارت بالایی نیاز داشته تا ضمن افزایش مدت زمان ماندگاری با عوارض کمتری مواجه شوید. بنابراین نیاز است تا در انتخاب پزشک نهایت دقت را به خرج داده و رضایت مراجعین وی را در الویت قرار دهید.

جدا از دستمزد پزشک، منطقه جغرافیایی شهر و مرکز جراحی که قرار است در آن تحت جراحی چال گونه قرار بیرید نیز در تخمین هزینه نقش مهمی دارد زیرا هزینه جراحی در کلینیک های شمالی شهر بالطبع از کلینیک های مرکزی و جنوب شهر بیشتر می باشد. اما نمی توان قطع به یقین گفت که کلینیک های مرکزی نمی توانند خدمات خوبی به شما ارائه دهند بلکه هدف در نظر گرفتن منطقه جغرافیایی است. علاوه بر این تجهیزات پزشکی کلنیک و مرکز جراحی به مراتب از مکان قرار گیری آن از اهمیت بیشتری برخوردار است زیرا ارائه یک عمل بی نقص با کمترین عوارض جانبی تنها در مراکز پیشرفته و مجهز به آخرین تکنولوژی روز دنیا اتفاق می افتد بنابراین آنچه در تخمین هزینه شما نقش مهمی دارد صرف هزینه برای ارائه خدمات و تجهیزات مرکز جراحی است که باید در ازای آن بهای بیشتری بپردازید.

فراموش نکنید عمل زیبایی جراحی چال گونه یک عمل زیبایی محسوب شده و به همین دلیل تحت پوشش بیمه قرار نمی گیرد بنابراین اگر قصد انجام این عمل را دارید باید تمامی هزینه ها را به صورت آزاد محاسبه کنید. برای تعیین دقیق این هزینه ها نیز می توانید با یک مشاور زیبایی یا پزشک متخصص مشاوره کرده و سپس نسبت به بودجه خود نسبت به انجام عمل جراحی چال گونه اقدام نمایید. زیرا باید بدانید تنها هزینه جراحی و جلسات پزشکی ملاک نیست بلکه باید شما باید تمامی هزینه ها ازجمله هزینه جانبی، هزینه تجهیزات، آزمایش، مراقبت های قبل و بعد از جراحی و همچنین هزینه تهیه دارو را در نظر بگیرید.

آنچه به بهبود هرچه بیشتر شما در مدت زمان اندک کمک می کند رعایت نکات بهداشتی و پزشکی قبل و بعد از جراحی می باشد که شما می بایست برای آن هزینه جداگانه ای را لحاظ کنید. زیرا علاوه بر تهیه دارو باید رژیم غذایی و سبک خود را تغییر داده و آنچه شما را در جهت بهبود سوق می دهد را تهیه کنید. اگر در این زمینه اطلاعاتی ندارید حتما از یک فرد آگاه بخواهید که شما را راهنمایی کند .

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 2 میانگین: 3.5]

دریافت مشاوره

جهت اخذ نوبت در کلینیک آرمان الهیه کافیست فرم زیر را با کامل نمایید

نظرات کاربران

ثبت دیدگاه شما

کاربر محترم شما میتوانید دیدگاه خود درباره مطلب فوق و یا هرگونه سوال مرتبط را کادر زیر وارد نمایید تا پس از تایید کارشناسان ما به نمایش گذاشته شود.

مطالب پیشنهادی

مشاوره حضوری رایگان