اصلاح فرم چانه

اصلاح فرم چانه

خانه / تازه های سلامت / اصلاح فرم چانه

اصلاح فرم چانه: یک چانه خوش‌فرم و برجسته به توازن صورت کمک کرده و بخش عمده‌ای از نیم‌رخ فرد را می‌سازد. هنگامی که افراد در آینه می نگرند، بیشترین تمرکزشان روی اندازه و شکل بینی، افتادگی پوست زاویه فک، یا چروک‌های ظریف صورت است. با این حال، اگرچه افراد کمی چنین دقتی نسبت به چانه‌شان دارند، اما داشتن یک چانه کوچک ویژگی مفیدی نیست.

اغلب متخصصان رینوپلاستی، یا جراحان بینی، معتقدند تغییر در اندازه یا شکل چانه می‌تواند به اندازه رینوپلاستی در بهبود نیم‌رخ شخص موثر باشد.

برجسته سازی چانه را می‌توان با استفاده از ایمپلنت‌های صورت (که برای بزرگ کردن یا جلو آوردن چانه استفاده می‌شوند) یا از طریق جراحی کوچک کردن چانه (که مناسب اشخاصی است که می‌خواهند فکشان جلوه کمتری در نیم‌رخشان داشته باشد) انجام داد.

روش‌های اصلاح مدل چانه

– بزرگ کردن چانه
– کاهش اندازه چانه
– از بین بردن چانه دوتایی

انواع عقب‌رفتگی چانه

۱-کوتاهی جزئی طول چانه

می‌توان عقب‌رفتگی چانه در حد ملایم را با تزریق چربی یا فیلر در نوک چانه، بدون جراحی از بین برد.

2-عقب‌رفتگی فک

در این شرایط، می‌بایست در کنار جابجا کردن نوک چانه از تزریق ژل ، از تزریق چربی هم استفاده شود.

3-موارد شدید عقب‌رفتگی چانه

در چنین مواردی، از آنجا که تنها اصلاح نوک چانه باعث ایجاد ظاهری طبیعی نمی‌شود، می‌بایست کل بدنه فک پایین جلو کشیده شود، یا اینکه به دو عمل جراحی فک نیاز خواهد بود.
راه ها و روش های جراحی زیبایی چانه

تزریق ژل و فیلر

در این عمل فیلرهای پوستی (پرلان، ژودرم یا رادیس ) با یک سوزن کُند (کانولا) تزریق می‌شوند تا، بدون نیاز به جراحی، برجستگی چانه بیشتر و تعادل صورت بهتر شود. در موارد نادری، بعد از عمل بیمار دچار کبودی و ورم می شود. رادیس از هیدروکسی‌آپاتیت کلسیم تشکیل شده که فیلر بی‌نظیری برای ناحیه‌هایی مثل چانه و گونه‌ها است. نتیجه بدست آمده از رادیس، ظاهری طبیعی داشته و تقریباً شش تا دوازده ماه ماندگار است. بزرگ کردن چانه با مایع عملی است که معمولاً در مطب و کلینیک های زیبایی انجام می‌شود.

ژل ها دو نوع دارند:

– ژل های زیست‌تجزیه‌پذیر

– ژل های غیرزیست‌تجزیه‌پذیر

ژل های زیست‌تجزیه‌پذیر به مرور زمان توسط بدن تجزیه می‌شوند، که به همین دلیل اثر آن‌ها به آرامی از بین می‌رود. بهترین مواد قابل تزریق شناخته شده، که برای برجسته‌سازی چانه مورد استفاده قرار می‌گیرند، موادی با پایه اسید هیالورونیک هستند. مزیت استفاده از فیلرهای زیست‌تجزیه‌پذیر این است که نتیجه آن تا دو سال دوام دارد، که بعد از آن می‌توان درمان را تکرار کرد.

مزیت استفاده از ژل های غیرزیست‌تجزیه‌پذیر این است که بیمار تنها به یک بار درمان، و احتمالاً یک ترمیم ، نیاز خواهد داشت. نتیجه درمان با این مواد، دائمی است. از نسل جدید مواد قابل تزریق برای جوانسازی صورت و پر کردن چروک‌ها (که به آن تکنیک لیفت مایع صورت گفته می‌شود) هم استفاده می‌شود.

– تزریق چربی (از چربی بدن خود بیمار)

تزریق چربی : اگر به ترمیم نسبتاً کم یا متوسطی نیاز باشد، می‌توان از روش تزریق چربی استفاده کرد که راه‌حلی دائمی بوده و بهترین گزینه برای دوری از جراحی می‌باشد. بدن به خوبی به تزریق چربی جواب داده و چربی را در ناحیه دریافت کننده ادغام می‌کند؛ البته، بدن حدوداً ۳۰% از چربی انتقال یافته را جذب می‌کند.

اصلاح فرم چانه

بنابراین، به ناحیه تحت درمان بیش از حد نیاز چربی تزریق می‌شود تا از دست رفتن این مقدار چربی جبران شود. در یک عمل استاندارد تزریق چربی، برش کوچکی به طول تقریبی ۱ تا ۲ میلیمتر ایجاد می‌شود که کانولاها از آن وارد شده و چربی را تزریق می‌کنند. پیوند چربی عبارت است از برداشتن چربی از ناحیه‌هایی از بدن که دارای چربی اضافی‌اند، مانند ران‌ها و باسن، و تزریق کردن آن، به شکل چندلایه، به خط چانه.

توصیه می‌شود بعد از جراحی تا ۲ ماه روی ناحیه‌هایی که در آن‌ها برش ایجاد شده است، با نوارچسب مخصوص محافظت شود. برای بدست آوردن بهترین نتیجه و جلوگیری از بروز عوارض باید از استرس دوری کنید، زیر آفتاب نروید، رژیم غذایی سالمی داشته باشید، وزن بدنتان را در حد یک شاخص توده بدنی نرمال حفظ کنید و دو روز قبل و دو هفته بعد از عمل الکل مصرف نکنید. لطفاً دست‌کم به مدت یک هفته قبل از عمل و حداقل دو هفته بعد از عمل از استعمال دخانیات خودداری کنید زیرا استعمال دخانیات می‌تواند از کیفیت نتیجه نهایی بکاهد.

– پروتز چانه

ایمپلنت چانه یا فک، پروتزی از جنس سیلیکون یکپارچه است. ایمپلنت‌ها (پروتزها) در اندازه‌ها و اشکال مختلف وجود دارند، که می‌توان با آن‌ها چانه را پهن‌تر (مردانه‌تر) یا باریکتر (زنانه‌تر) کرد. تصمیم‌گیری در این مورد به خواست شما بستگی دارد.

لیفت یا برجسته‌سازی چانه با کمک پروتز، روش ساده و در عین حال مفید برای متعادل کردن صورت است. با نصب یک ایمپلنت چانه نیم‌رخ صورت متعادل می‌شود، یعنی تناسب بینی و چانه بهبود یافته و بینی‌تان کوچکتر دیده می‌شود.
همچنین، استفاده از یک ایمپلنت چانه یا پروتز فک، به خط فک و چانه فرم مشخص‌تر و بهتری می‌دهد.

– جراحی استخوان برای اصلاح فرم چانه

تراشیدن استخوان چانه یک تکنیک جراحی است که در آن به استخوان فعلی شکل جدیدی داده می‌شود. تنها ایجاد یک تفاوت ناچیز چند میلیمتری می‌تواند باعث ظاهر چشمگیری شود. به اصلاح استخوان چانه، منتوپلاستی هم گفته می‌شود. جراحی می‌تواند در مواردی عوارض داشته باشد که می‌توان با بزرگ کردن چانه به روش‌های غیرجراحی از دچار شدن به آن‌ها اجتناب کرد.

در جراحی ایمپلنت چانه، احتمال جابجا شدن ایمپلنت وجود دارد. ممکن است، ایمپلنت به خاطر حرکات فیزیکی یا برخورد حرکت کند، که این باعث ناراحتی و احتمال ورم بافت‌های اطراف می‌شود. باقی ماندن اسکار، نیاز به دوره استراحت، عفونت، خونریزی، آسیب‌دیدگی عصب‌ها، جذب شدن استخوان فک (لایه نازکی از استخوان به‌تدریج از بین می‌رود)، پس زدن ایمپلنت و نقص عملکرد لب هم جزء پیامدهایی است که باید در زمان تصمیم‌گیری برای انجام یک جراحی مثل ایمپلنت چانه مد نظر قرار بگیرند.

دوره بهبودی

انتظار می‌رود که تورم به صورت جزئی بروز کند که معمولاً ظرف یکی دو روز از بین می‌رود. همچنین درصد کمی از بیماران دچار کبودی ناچیزی می‌شوند. بیماران می‌بایست به مدت ۲۴ ساعت بعد از عمل از وزش کردن اجتناب کنند تا میزان تورم به حداقل خود برسد؛ البته مراجعه کننده می‌توانند، با رعایت این موضوع، بدون نیاز به استراحت به کار و فعالیت‌های عادی خود برگردند.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دریافت مشاوره

جهت اخذ نوبت در کلینیک آرمان الهیه کافیست فرم زیر را با کامل نمایید

نظرات کاربران

ثبت دیدگاه شما

کاربر محترم شما میتوانید دیدگاه خود درباره مطلب فوق و یا هرگونه سوال مرتبط را کادر زیر وارد نمایید تا پس از تایید کارشناسان ما به نمایش گذاشته شود.

مطالب پیشنهادی

مشاوره حضوری رایگان