شش نوع از بدترین ضد آفتاب ها برای پوست

شش نوع از بدترین ضد آفتاب ها برای پوست

خانه / تازه های سلامت / شش نوع از بدترین ضد آفتاب ها برای پوست

خیلی از افراد وقتی از ضدآفتاب ها استفاده می کنند، بر این باورند که حتما در برابر آفتاب سوختگی و سرطان پوست محافظت می شوند، در حالی که گاهی به علت سهل انگاری در خواندن دستورالعمل های کرم های ضدآفتاب و یا حتی مقررات لازم در تولید ضدآفتاب ها، این محصولات ضعیف ترین ابزار مبارزه در برابر ابتلا به ملانوما (یکی از جدی ترین انواع سرطان پوست) هستند تا جایی که موسسه مستقل زیست محیطی آمریکا آنها را تایید نمی کند.
این موسسه طی تحقیقی، ایمنی و اثربخشی ۱۴۰۰ کرم ضدآفتاب، رژلب ترمیمی ضد ترک و خشکی لب، لوازم آرایشی و لوسیون های SPF دار(مقاوم در برابر اشعه مضر خورشید) را بررسی کرده و نتیجه تحقیقاتش نشان داده است فقط ۲۵ درصد از این محصولات، در مقابل اشعه های خورشید حفاظت کافی ایجاد می کنند.

در اینجا شش نوع از بدترین انواع ضدآفتاب ها را معرفی می کنیم:
1- ضدآفتاب های حاوی رتینول

رتینول یا همان ویتامین A می تواند خطر ابتلا به سرطان را در افرادی که در معرض نور آفتاب هستند، افزایش دهد، اما هنوز به علت آثار ضدپیری اش، آن را به ضدآفتاب ها و لوسیون ها اضافه می کنند. این ماده ممکن است حساسیت پوست شما را در برابر نور آفتاب افزایش دهد. این جمله باید روی جعبه این ضدآفتاب ها نوشته شود: «لطفا هنگام استفاده از این محصول و به مدت یک هفته پس از آن، کمتر در معرض نور آفتاب قرار بگیرید»

۲- ضدآفتاب هایی با SPF بالاتر از ۵۰

SPF فقط میزان محافظت در برابر اشعه های UVB که باعث آفتاب سوختگی می شود را نشان می دهد و کاربردی در مقابل اشعه های UVA که باعث سرطان می شود ندارد یا بسیار ضعیف است، اما این باور غلط وجود دارد که محصولات با SPF بالاتر، محافظت بیشتری دارند. سازمان غذا و داروی آمریکا، تبلیغ محصولات با SPF بالای ۵۰ را «دروغین و فریب دهنده» می داند و این نوع تبلیغ را برای شرکت ها ممنوع کرده است.

۳ -ضدآفتاب های حاوی اکسی بنزن

اکسی بنزن یک ماده ضدآفتاب شیمیایی است که به وسیله پوست جذب می شود، اما مشکل اینجاست که این ماده به راحتی پس از جذب وارد جریان خون می شود و مانند هورمون استروژن عمل می کند و در طولانی مدت می تواند باعث بروز مشکلاتی در باروری و غده تیرویید شود. محققان روان پزشکی بر این باورند که این ماده شیمیایی برای سیستم عصبی سمی است. برای دچار نشدن به عوارض این ماده، برچسب محصولات را با دقت بخوانید. این ماده ممکن است همچنین با نام هایی مانند بنزوفنون یا بنزوفنون ۳ نوشته شود.

۴ -ضدآفتاب های پودری یا افشانه ای

زمانی که ضدآفتاب را روی بدن خود اسپری می کنید، سخت است بفهمید که آیا همه نقاط را پوشش داده است یا نه. این مشکل در مورد ضدآفتاب های پودری و آرایشی هم وجود دارد. سازمان غذا و داروی آمریکا، فروش محصولات ضدآفتاب پودری یا موجود در مواد آرایشی را بعد از پایان سال ۲۰۱۳ ممنوع اعلام کرده است.

۵- ضدآفتاب های حاوی مواد دافع حشرات

افزودن این مواد به ضدآفتاب ها لازم نیست و حتی احتمال دارد به پوست آسیب بزند. مواد دافع حشرات می توانند حاوی موادشیمیایی موثری باشند، اما به این محصولات فقط یک بار در روز احتیاج دارید، در حالی که ضدآفتاب باید هر دو ساعت یک بار تمدید شود. طبق بررسی ها هر فرد بیشتر از یک بار در روز، به استفاده از مواد دافع حشرات نیاز ندارد، مگر زمانی که قصد پیاده روی طولانی در بیابان یا طبیعت را داشته باشد. البته در این حالت نیز حشرات فقط صبح زود و شب می توانند باعث آزار شوند که در این زمان ها هم اشعه های مضر آفتاب وجود ندارند و نیازی به ضدآفتاب ها پیدا نمی کنید!

۶- مرطوب کننده ها، رژلب های ترمیمی و مواد آرایشی SPF دار

کمتر از ۱۰ درصد این محصولات، معیارهای موسسه مستقل زیست محیطی آمریکا را برای محافظت در برابر اشعه های UVA وUVB و… دارند و بیشتر محصولات موجود در بازار چنین کارایی ای ندارند. هر گونه ادعا در این باره که این قبیل لوازم آرایشی می توانند از آسیب نور خورشید بر پوست جلوگیری کنند، اغراق آمیز است. به علاوه، بیشتر خانم ها، از این محصولات فقط یک بار در روز استفاده می کنند، بنابراین اثر حفاظتی احتمالی آنها فقط برای یک مدت کوتاه (چند ساعت) است.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دریافت مشاوره

جهت اخذ نوبت در کلینیک آرمان الهیه کافیست فرم زیر را با کامل نمایید

نظرات کاربران

ثبت دیدگاه شما

کاربر محترم شما میتوانید دیدگاه خود درباره مطلب فوق و یا هرگونه سوال مرتبط را کادر زیر وارد نمایید تا پس از تایید کارشناسان ما به نمایش گذاشته شود.

مطالب پیشنهادی

مشاوره حضوری رایگان