سابسیژن

سابسیژن

خانه / خدمات کلینیک / سابسیژن

سابسیژن به چه صورت عمل میکند؟

بروز جوش و آکنه در صورت، یکی از عواملی است که زیبایی چهره را تحت تاثیر قرار داده و ممکن است ظاهری ناخوشایند داشته باشد.

اگرچه استفاده از ماسک های خانگی و طب سنتی می تواند تا حدودی در این زمینه به شما کمک کند، اما مشکل دیگری که پس از خود جوش برای اغلب افراد ایجاد می‌شود، جای جوش صورت به شکل‌های مختلف است. با اینکه خود آکنه و جوش به‌ مرور زمان بهبود پیدا می‌کنند، اما از بین بردن اسکار و جای جوش به همین راحتی نیست.

اسکارهای آتروفیک یا فرورفته، زمانی ایجاد می‌شوند که جوش‌ها به قدری در عمق لایه‌های پوستی نفوذ کرده‌اند که باعث صدمه زدن به این لایه‌های داخلی می‌شوند. در واقع عامل اصلى فرورفتگى پوست پس از جوش‌ها، چسبندگى و فیبروز لایه پوستی زیرین آنها و عدم تولید کلاژن کافی در روند بهبود زخم است، که موجب کشیده شدن پوست به داخل و فرورفتگی آن می‌شود.

بنابراین برای از بین بردن و جداسازی آنها از پوست نیاز است از روشی استفاده شود که که این چسبندگی هارا از بین ببرد؛ یکی از روش‌هایی که ما به شما توصیه می کنیم سابسیژن است.

سابسیژن چگونه عمل می کند

سابسیژن چیست؟

رشد بافت های همبند در اثر برخی عوامل مانند اسکار متوقف شده و باعث شکافی عمیق در سطح پوست می شود. همانطور که گفتیم پس از آبله مرغان یا جوش‌های عمیق به دلیل وجود چسبندگی و فیبروز زیر آنها، بافت داخلی پوست به درون کشیده شده و سفت می گردد. این بافت سفت شده زیر پوست مانع بازسازی دوباره پوست شده و ظاهر پوست به صورت فرورفته به نظر می رسد.

سابسیژن روشی ساده، سریع و کاربردی در درمان جای جوش، اسکار، بخیه و آبله مرغان می باشد که با جداسازی بافت های همبند و فیبروتیک به کمک یک وسیله تیز و برنده، روند رشد پوست را بهبود بخشیده و باعث ترمیم و در نهایت زیبایی پوست می گردد.

در واقع این کلمه برگرفته از دو عبارت ساب به معنای زیر و سیژن به معنای برش می باشد که با برش در زیر پوست و البته بدون اعمال تیغ انجام می شود. این روش نوعی عمل زیبایی غیر تهاجمی است که بصورت سرپایی و از طریق بی حسی موضعی انجام می شود که ابتدا با آزادسازی رشته های فیبروتیک سپس با تحریک کلاژنسازی در پوست باعث بهبود اسکارهای به جامانده از جوش و آکنه میشوند.

کاربرد سابسیژن

نحوه انجام سابسیژن

در درمان سابسیژن ابتدا نواحی مورد نظر به صورت موضعی بی حس شده تا پزشک بتواند به راحتی سوزن را از زوایای مختلف وارد پوست کند.

پس از انجام بی‌حسی، پزشک متخصص با وارد کردن و حرکت دادن یک وسیله‌ی تیز و برنده، قسمت آسیب دیده‌ای را که روی بافت‌های سالم مجاور نیز اثر می‌گذارد برداشته و از بین می‌برد. در نتیجه، تولید کلاژن در محدوده‌ی مورد نظر چندین برابر شده و به مرور زمان جای زخم از بین می‌رود و پوست سالم و صاف می‌شود.

با حرکت مداوم سوزن در پوست شما به راحتی صدای پاره شدن رشته های فیبروزی را خواهید شنید که این صدا نشان دهنده آزاد شدن پوست از لایه های زیرین می باشد. البته روش های استفاده شده در سابسیژن از گذشته تاکنون فراز و نشیب های بسیاری داشته است یکی از آنها سوزن نوکور است که یکی از ابزارهای عمل سابسیژن است.

این سوزن تیز و بسیار برنده است و کاربرد اصلی این سوزن، برای آزادسازی بافت های پوست و بافت های زیرین پوست است. این سوزن از کنار ناحیه درمان، وارد پوست شده و چسبندگی بین پوست و ناحیه زیرین خود را از بین می برد. از معایب سابسیژن با استفاده از سوزن نوکور می‌توان به درد زیاد آن برای بیمار اشاره کرد، از دیگر ابزاری که استفاده از آن مورد تایید قرار گرفته، سوزن کانولاست که بدلیل اینکه نوک تیز نیست مطمئن تر است.

سابسیژن با کانولا

روش های مختلفی برای انجام سابسیژن وجود دارد که امروزه یکی از کاربردی ترین و موثرترین روش ها استفاده از روش سابسیژن با کانولا می باشد.

سوزن کانولا معمولا در سایزهای 18 تا 20 و 25 تا 27 وجود داشته که استفاده از هریک از آنها بسته به نوع زخم و عمق آن متفاوت می باشد اما معمولا استفاده از سوزن 20-18 رایج تر بوده و کاربرد بیشتری دارد.

روش درمانی سابسیژن با کانولا یک روش جایگزینی مناسب در درمان زخم و ترمیم جای جوش می باشد که علاوه بر راحتی پزشک در استفاده از ابزارها، کمترین عواض را به دنبال دارد. همچنین این روش در یک بازه زمانی کوتاه انجام شده و پزشکان استفاده از این روش را ترجیح می دهند.

این روش که با سوزن کانولا انجام شده بدون درد بوده و با نفوذ به لایه زیرین پوست و بدون آسیب به بافت های فیبروتیک، آن را برش می دهد. اگرچه استفاده از روش سابسیژن با کانولا به نسبت نوکور عوارض کمتری دارد اما خالی از عارضه هم نیست. گاهی ممکن است بیمار پس از انجام این عمل به علت ورود سوزن در پوست در ناحیه مذکور احساس درد داشته و یا با تورم و قرمزی روبرو شود که هیچکدام از آن ها نگران کننده نبوده و می توان با کمپرس آب سرد این عوارض را کاهش داد.

همچنین در موارد نادر ممکن است سوزن کانولا آلوده بوده و باعث برزو عفونت در پوست شود که البته بسیار بعید است زیرا در هر بار استفاده سوزن کانولا تعویض می شود اما در صورت مواجه با این مشکل با پزشک خود مشورت نمایید.

سوزن کانولا بر خلاف نوکور که تیز و برنده بود، بسیار ظریف و کوچک بوده و با نوک کند خود کمترین درد و عوراض را دارد. این سوزن با ورود به پوست با حرکات سریع و موازی با سطح پوست، قسمت های زیرین درم را برش داده و با قطع زنجیره بافت اسکار باعث آزاد سازی بافت های فیبری می شود.

نمونه کار سابسیژن

سابسیژن مناسب چه کسانی نیست؟

مزایای سابسیژن

پیشنهاد مطالعه: رفع جای جوش با CO2

فواید روش ترکیبی سابسیژن و co2

مدت زمان اثر سابسیژن چقدر است؟

این عمل مانند عمل‌های زیبایی دیگر نیاز به جلسات مختلف درمانی دارند تا بهترین نتیجه برای بیمار رقم بخورد. تعداد جلسات درمانی عمل زیبایی سابسیژن به عوامل مختلفی بستگی دارد که می توان به شدت، عمق و تعداد اسکار و نوع پوست بیمار اشاره کرد.

به طور معمول تعداد جلسات این عمل، ۲ و ۳ جلسه است که به فاصله شش هفته به طول می‌انجامد. در مواردی که جای زخم در بیمار کم است با یک جلسه درمانی می توان نتایج خوبی را برای بیمار رقم زد اما اگر جای زخم بیمار عمیق باشد و یا پوست بیمار دارای مشکلات دیگری باشد، ممکن است که جلسات درمانی سابسیژن افزایش یابد.

ایا سابسیژن به تنهایی کافیه؟

برای از بین بردن جای جوش روش های مختلفی وجود دارد مانند دستگاه آفرودیت، لیزر آیکون، میکرودرم آبریژن، لیزرCO2  فرکشنال و … وجود دارد که در میان همه آنها سابسیژن و آفرودیت درمان قطعی برای جای جوش‌های فرورفته بوده که با از بین بردن چسبندگی بافت های زیر پوست و پر کردن فضای خالی بوجود آمده توسط کلاژن از عمیق شدن و بروز مجدد جوش جلوگیری کرده و پوستی صاف و یکدست را برای شما به ارمغان می آورد.

اگرچه سابسیژن به تنهایی یک عمل موفق در درمان مشکلات پوستی می باشد اما اگر همزمان با میکرونیدلینگ، لیزر آیکون و یا تزریق فیلر انجام شود با افزایش جریان خون در نواحی آسیب دیده و بهبود عملکرد غدد لنفاوی باعث کاهش اندازه اسکار و احساس درد و خارش در فرد خواهد شد. همچنین این عمل با دفع سلول های مرده از روی پوست و نزدیک کردن رنگ اسکار به رنگ پوست در ناحیه مبتلا به بهبود علائم بیمار کمک می کند.

دستگاه آفرودیت یکی از جدیدترین دستگاه های زیبایی بوده که از تلفیق تکنولوژی آراف و سابسیژن جهت رفع جای جوش فرورفته و جوانسازی پوست استفاده می‌کند.

سابسیژن روش موثری است که با وارد کردن سوزنی خاص زیر پوست، ارتباط بافت آسیب دیده با بافت سالم پوست را از بین میبرد و با تحریک لایه‌ی اپیدرم پوست برای کلاژن‌سازی باعث بازسازی پوست شده و جای فرورفته پر می‌شود.

امواج RF (رادیو فرکانسی) دارای طول موج کوتاه و انرژی بالا است که روی بافتهای پوستی تاثیر می‌گذارد و باعث افزایش کلاژن‌سازی در عمق پوست میشود و سلولهای پوستی را برای بازسازی تحریک می کند که نتیجه آن پوستی صاف و بدون جای جوش‌های آزردهنده است.

پیشنهاد مطالعه: رفع جای جوش با آفرودیت

عوارض سابسیژن

عوارض سابسیژن

سابسیژن روشی غیر جراحی و کم تهاجمی بوده که در صورت انجام توسط پزشک مجرب و در محیطی استریل، جز تورم، قرمزی و التهاب پوست، همچنین احساس درد مختصر در محل درمان، عارضه خاص دیگری ندارد؛ که البته این مشکلات هم نهایتاً پس از گذشت 7 الی 10 روز به طور کامل برطرف می‌شوند.

مراقبت های قبل از سابسیژن
مراقبت های بعد از سابسیژن
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دریافت مشاوره

جهت اخذ نوبت در کلینیک آرمان الهیه کافیست فرم زیر را با کامل نمایید

سوالات متداول

نظرات کاربران

ثبت دیدگاه شما

کاربر محترم شما میتوانید دیدگاه خود درباره مطلب فوق و یا هرگونه سوال مرتبط را کادر زیر وارد نمایید تا پس از تایید کارشناسان ما به نمایش گذاشته شود.

مشاوره حضوری رایگان