بوتاکس سردرد چیست؟

بوتاکس سردرد چیست؟

خانه / تازه های سلامت / بوتاکس سردرد چیست؟

شاید شما هم گاهی دچار سردردهای شدید و طولانی‌ مدت میگرنی شده باشید. سردرد هایی که با نبض سر، حالت تهوع و سرگیجه همراه است بسیار آزار دهنده هستند به گونه‌ای که حتی ممکن است از فعالیت‌های روزمره دست بکشید؛ اما برای تمامی افراد رخ نمی دهند این دردها گاهی اوقات موجب فشار بر چشم‌ها شده و حتی تابش نور به آن‌ها منجر به تشدید شدن درد خواهد شد.

اگر علائم میگرن را 15 روز یا بیشتر در ماه دارید، مبتلا به میگرن مزمن می باشید. اگر شماهم دچار سردرد‌های شدید و طاقت فرسای میگرنی شده باشید، حتما به‌دنبال روشی قطعی و موثر برای درمان آن هستید.

سردرد های میگرنی

یکی از روش‌های درمان سردرد میگرنی، تزریق بوتاکس است. شاید شماهم هرزمانی که نام بوتاکس می‌آید تصور کنید این روش فقط برای زیبایی و جوانسازی کاربرد دارد اما باید بدانید اثرات مثبت بوتاکس در درمان میگرن و و بیماری‌های دیگر نیز ثابت شده‌اند.

در این مقاله، در مورد روش های درمان سردرد با تزریق بوتاکس یا بوتاکس سردرد توضیح داده می شود. 

سردرد میگرنی چگونه است؟

سردرد یکی از مشکلات فراگیر جهانی است که تمامی گروه‌های سنی، نژادها در تمامی مناطق جغرافیایی را در برمی‌گیرد. اما سردرد میگرنی یک نوع متفاوت از سردرد است. میگرن یک بیماری نورولوژیک(سیستم عصبی) است که می‌تواند باعث چندین علامت شود. حملات میگرنی ممکن است ساعت‌ها یا حتی روزها به طول بینجامد و علاوه بر دردهای شدید ضربان دار، معمولا با حالت تهوع، استفراغ، بی اشتهایی، تاری دید، حساسیت شدید به نور و صدا همراه است.

منشأ این نوع سردرد همه افراد شبیه هم نیست و منشأ درد شما ممکن است، با شخص دیگری متفاوت باشد. سردردهای میگرنی در ابتدا با دردهای مبهمی در اطراف سر شروع‌شده و به‌تدریج به دردهای متمرکز و ضربان دار تبدیل می‌شوند. دردها ممکن است ازیک‌طرف سر به سمت دیگر جابجا شوند. این دردها گاهی به‌صورت منتشر و گاهی متمرکز در ناحیه پیشانی هستند.

در مبتلایان به میگرن معمولاً ماهانه سه یا چهار حمله رخ می‌دهد. البته دفعات سردردهای میگرنی در افراد متفاوت است به‌طوری‌که در برخی‌ها هر چند روز یک‌بار سردردها احساس می‌شوند درحالی‌که در برخی افراد سالانه حداکثر دو الی چهار حمله میگرنی بروز می‌کند.

در ایجاد سردردهای میگرنی چندین فاکتور نقش دارند. عمده‌ترین دلیل میگرن بر اساس تحقیقات علمی، زمینه‌های ارثی و ژنتیکی است. تفاوت‌های ژنتیکی باعث بروز تغییراتی در ساقه مغز و برخی رشته‌های عصبی می‌شود که نتیجه آن حساس شدن سیستم عصبی به یک‌سری محرک‌های محیطی و متعاقباً شروع سردرد است. تغییر الگوی خواب، وجود ادویه‌های زیاد در غذا، تغییرات دمای هوا، گرسنگی طولانی مدت، کم شدن آب بدن، نور زیاد چراغ‌ها، صداهای بسیار بلند، تغییرات هورمونی و… از دیگر دلایلی هستند که باعث شروع و یا تشدید سردردهای میگرنی میشود.

بوتاکس چیست؟

بوتاکس فرمی از سم بوتولینوم است. شاید با شنیدن نام سم بترسید، اما باید بدانید که جای هیچ نگرانی نیست؛ زیرا بوتولونیوم، خالص شده استریل باکتری کلستردیوم بوتولونیوم اسید که با دوزهای بسیار پایین با اهداف مختلفی چون کاهش چین و چروک، کاهش تعریق و درمان میگرن در نواحی خاص تزریق میشود. پیشنهاد می شود مقاله فواید بوتاکس زیر بغل را مطالعه کنید. 

در واقع پس از تزریق، بوتولینوم جذب عضله می‌شود و در انتهای اعصابی که فرمان انقباض را به عضلات می‌رسانند مستقر می‌شود، در این محل بوتولینوم از آزاد شدن یک واسطه شیمیایی به نام استیل کولین که مسئول انقباض عضلانی است جلوگیری می‌کند، در نتیجه دستور انقباض به عضله نمی‌رسد و از فعالیت‌های عضلانی یا سوخت ‌وساز در آنجا جلوگیری میشود، که نتیجه آن نوعی فلج عضلانی موقت است.

بوتاکس بیش از بیست سال است که در زمینه های مختلف زیبایی و درمانی مورد استفاده قرار میگیرد و نتایج بسیار مطلوبی برجای گذاشته است. اگر این سم توسط پزشک ماهر در ناحیه درست و با دوز مناسب تزریق شود هیچگونه خطری برای سلامت بدن نخواهد داشت.

بوتاکس برای اولین بار در سال 1980 توسط  پزشک کانادایی کشف و مورد استفاده قرار گرفت. این پزشک متوجه شد که سم بوتولیسم می‌تواند با تزریق به نواحی مختلفی مانند پیشانی و اطراف چشم‌ها، خطوط این نواحی را از بین ببرد. برای آگاهی بیشتر پیشنهاد می شود مقاله ی هزینه ی تزریق بوتاکس را مطالعه کنید.

درمان میگرن با بوتاکس

امروزه تزریق بوتاکس به عنوان یکی از موثرترین روش های پیشگیری از سردرد میگرنی مطرح می باشد. در سال ۲۰۱۰، اثرات مثبت درمان میگرن با بوتاکس تایید شد و بسیاری از بیماران نتایج موفقیت‌آمیزی گزارش کرده‌اند.این متد پس از بررسی‌های بسیار سر انجام موفق به دریافت گواهی از سازمان غذا و دارو آمریکا (FDA) شد.

محققان با انجام یک سری تحقیقات و بررسی ها متوجه شدند که، سم بوتولینوم میتواند با مسدود کردن مواد شیمیایی‌ به نام انتقال دهنده‌های عصبی که مسئول حمل سیگنال‌های درد هستند، باعث پیشگیری و تسکین سردردهای میگرنی در بزرگسالان شود.

در واقع بوتاکس در اطراف رشته‌های درد که باعث سردرد می‌شوند، تزریق می‌شود. سم بوتولینوم تزریق شده، وارد انتهای عصبی اطراف محل تزریق می‌شود و از انتشار مواد شیمیایی دخیل در انتقال درد جلوگیری می‌کند که این اقدام از فعال شدن شبکه‌های درد در مغز جلوگیری می‌کند.

این کار در مطب و به صورت سرپایی و معمولا در عرض ۱۰ تا ۱۵ دقیقه انجام میشود و بعد از تزریق بوتاکس بیمار میتواند به فعالیتهای روزمره خود ادامه دهد.

نکته مهم در ارتباط با درمان سردرد با تزریق بوتاکس این است که باید به یک پزشک مجرب و ماهر که تجربه و اطلاعات کافی دارد مراجعه کنید زیرا این روش ممکن است برای همه مفید نباشد. همچنین بهتر است بدانید در این جهان هیچ چیز قطعی نیست وعوامل و شرایط مختلفی میتوانند برروی میزان اثرگذاری بوتاکس، موثر باشند.

برای تزریق بوتاکس، پزشک با استفاده از سوزن های خیلی ریز مقدار کمی بوتاکس را بطور سطحی به ماهیچه‌ی پوست وارد میکند. در هر درمان به طور معمول ۳۱ تزریق در هفت ناحیه ی اصلی سر و گردن انجام میشود.

پیشنهاد مطالعه: سریع روش رفع افتادگی صورت

درمان میگرن با بوتاکس

مزایای تزریق بوتاکس برای درمان میگرن

تزریق بوتاکس برای درمان میگرن مناسب چه کسانی است؟

برای اینکه بدانید آیا کاندید مناسبی برای درمان سردرد با تزریق بوتاکس هستید یا نه ایتدا باید با پزشک متخصص مغز و اعصاب مشورت کنید تا پس از بررسی شواهد و مدارک شما و انجام معاینات پزشکی تشخیص دهد که بهترین روش درمان برای شما چیست؛ البته به طور کلی تزریق بوتاکس برای درمان میگرن به افرادی که دارای شرایط زیر هستن توصیه میشود:

نواحی تزریق بوتاکس برای درمان میگرن

یکی از نکات مهم در نتیجه درمان با بوتاکس سردرد، به صورت تزریق در نواحی مناسب و طبق پروتکل FDA است. که شامل ۳۱ نقطه از عضلات سر و گردن است؛ در واقع ۷ نقطه در عضله فرونتال (پیشانی)، ۴ نقطه در عضلات تمپورال (گیجگاهی) هر طرف، ۳ نقطه در عضلات اکسی پیتال (پس سری) هر طرف، دو نقطه در عضلات پاراوتبرای گردن هر طرف و ۳ نقطه در عضله تراپزیوس (بالای شانه) هر طرف تزریق میشود.

از آنجایی که این نقاط بسیار حساس هستند توصیه میشود حتما به یک متخصص حاذق و با تجربه مراجعه کنید.

پیشنهاد مطالعه: سریعترین روش از بین بردن چربی شکمی بدون جراحی

نواحی تزریق بوتاکس برای درمان سردرد

نتیجه و ماندگاری درمان میگرن با بوتاکس

باید توجه داشته باشید که بوتاکس به سرعت میگرن را درمان نمی کند. ممکن است از زمان شروع تزریق ۱ تا ۲ هفته طول می‌کشد تا درمان اثر کند و باعث کاهش تعداد دفعات و شدت سردردها شود.

در یک مطالعه روی افراد بزرگسال مبتلاء به سردردهای مزمن میگرنی، تقریباً نیمی از افرادی که دو نوبت تزریق بوتاکس را انجام دادند، کاهش ۵۰ درصدی در تعداد روزهایی که به حملات میگرنی دچار میشدند، مشاهده کرده اند.

با اینکه برخی افراد بعد از اولین جلسه درمانی، تأثیرات مثبتی حس میکنند، اما در اغلب افراد 2 تا 3 جلسه درمانی زمان می برد تا متوجه شوند که آیا درمان در کاهش تعداد و شدت درد میگرنی مؤثر بوده یا خیر. از همین رو توصیه میشود برای دستیابی به نتیجه دلخواه به مدت 2-3 بار هر 12 هفته درمان را تکرار کنید.

در برخی افراد بعد از ۵ تا ۶ بار تزریق سردردها به طور کامل از بین می روند. برخی از بیماران متوجه می شوند که می توانند بدون بازگشت میگرن های مکرر، تزریق را قطع کنند. برخی دیگر برای تحت کنترل نگه داشتن میگرن به درمان های منظم نیاز دارند. اگر بعد از 3 جلسه درمانی سردرد میگرنی بهتر نشد، پس ممکن است بوتاکس درمان مناسب شما نباشد.

عوارض جانبی تزریق بوتاکس در درمان درد میگرنی

مشکلات و عوارض جانبی درمان بوتاکس نادر هستند. معمولاً تزریق بوتاکس اگر در یک مرکز پزشکی معتبر و توسط یک متخصص باتجربه انجام گیرد، نسبتا ایمن است. با این حال هر درمانی ممکن است یک سری عوارض جانبی به‌همراه داشته باشد.

درد، کبودی یا تورم در محل تزریق، سردرد یا علائم آنفولانزا، خشکی یا آبریزش چشم، ضعف عضلانی موقتی در گردن و بالای شانه ها، آزردگی یا درد در ناحیه تزریق، گردن درد افتادگی پلک و ابرو از عوارض شایع درمان سردرد با تزریق بوتاکس می باشند که معمولاً در عرض چند روز خود به خود رفع می گردد.

در موارد نادر، سم بوتاکس می تواند باعث مشکلات بینایی، ضعف عضلانی، مشکل در صحبت کردن یا بلعیدن، ناتوانی در کنترل مثانه، دشواری در تنفس، تورم در ساق پا و کهیر شود که باید در اسرع وقت به پزشک خود اطلاع دهید.

برای کاهش احتمال بروز عوارض جانبی جدی و مشکلات، همیشه مطمئن شوید که تزریق بوتاکس توسط یک متخصص حاذق در محیطی مناسب با موادی استاندارد انجام میشود.

هزینه تزریق بوتاکس برای درمان میگرن

هزینه تزریق بوتاکس برای درمان میگرن به عوامل مختلفی بستگی دارد و برای هر شخص میتواند متفاوت باشد:

مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس میگرن

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دریافت مشاوره

جهت اخذ نوبت در کلینیک آرمان الهیه کافیست فرم زیر را با کامل نمایید

سوالات متداول

نظرات کاربران

ثبت دیدگاه شما

کاربر محترم شما میتوانید دیدگاه خود درباره مطلب فوق و یا هرگونه سوال مرتبط را کادر زیر وارد نمایید تا پس از تایید کارشناسان ما به نمایش گذاشته شود.

مطالب پیشنهادی

مشاوره حضوری رایگان