ضرر ها و فواید خمیر دندان ها

ضرر ها و فواید خمیر دندان ها

خانه / تازه های سلامت / ضرر ها و فواید خمیر دندان ها

خمیر دندان خوب : در کل یک خمیر دندان مناسب باید فرآیند زدودن و پاک کردن پلاکت دندان را بدون آسیب به مینا یا عاج دندان و لثه انجام دهد، از خاصیت تمیزکنندگی خوبی برخوردار باشد و زیبایی دندان را حفظ و تضمین کند. همچنین باید با پوست و مخاط دهان و لثه سازگاری داشته و بزاق را زیاد کند و علاوه بر آن طعمش مطبوع و خوشایند باشد.
ترکیب خمیر دندان‌ها از استفاده روزمره آن ها ، دستخوش تغییرات بسیاری شده است. با وجود این مساله، عضو همیشه ثابت در ترکیب اکثریت خمیر دندان‌ها، ماده ساینده در آن ها است.اکثرا خمیر دندان‌های سفیدکننده حاوی درصد بیشتری از مواد ساینده هستند و در نقطه مقابل خمیر دندان‌های ضد حساسیت حاوی مواد ساینده کمی هستند. خمیردندان‌های سفیدکننده رنگ دندان‌ها را از طریق سایندگی یا مکانیسم‌های شیمیایی از بین می‌برند.‏ این نوع از خمیر دندان‌ها همچنین دارای برخی مواد شیمیایی سفیدکننده مانند پراکسیدها هستند. چیزی که باعث نگرانی است، این که استفاده مکرر از پراکسیدها یا محصولات حاصل از متابولیسم این است که می‌تواند به رشد مواد مضر ازجمله قارچ‌ها و پیدایش بیماری‌هایی مانند زبان سیاه مودار منجر شود. پراکسیدها ممکن است باعث آسیب به پالپ یا بافت‌های نرم لثه نیز بشوند. تأخیر در بهبود زخم‌ها هم از دیگر عوارض استفاده طولانی‌مدت از خمیر دندان‌های سفیدکننده دارای پر اکسیدها هستند. برای انجام لیفت ابرو به لینک قبل مراجعه کنید.
خمیر دندان‌های ضدپوسیدگی دارای مقادیر متفاوتی از فلوراید هستند. معمولا هر مقدار فلوراید بیشتری در خمیر دندان وجود داشته باشد اثر ضدپوسیدگی بیشتر خواهد بود. سطح فلوراید فعال باید ‏کافی و در تمام عمر خمیر دندان ثابت بماند. چنانچه این گونه خمیر دندان‌ها تا مدت زمان انقضای مندرج روی بسته‌بندی مصرف نشوند عملا خاصیت ضدپوسیدگی خود را از دست می‌دهند. خمیر دندان‌های ضدجرم و پلاکت انواع دیگری از خمیر دندان‌ها هستند که با توجه به وجود مواد ضدعفونی‌کننده مانند کلر هگزیدین در آنها از تشکیل پلاک و همچنین بیماری‌هایی مانند التهاب لثه جلوگیری می‌کنند.
در افرادی که جرم دندان بالایی دارند، استفاده هر روزه از خمیر دندان‌های ضدجرم برای جلوگیری از تشکیل جرم می‌تواند مفید باشد. استفاده از این نوع از خمیر دندان‌ها نیاز به جرم گیری در مطب را کاهش می‌دهد. استفاده از خمیر دندان به میزان کمتر از 20 درصد در پاک کردن پلاک دندان مؤثر است، زیرا بیشترین تأثیر (80 درصد) مربوط به روش درست مسواک‌زدن است. بعضی افراد به خاطر حساس بودن دندان هایشان به گرما، سرما یا بعضی مواد خاص باید از خمیر دندان‌های ضد حساسیت کمک بگیرند. این خمیر دندان‌ها دارای ترکیباتی است که به مرور زمان موجب کاهش حساسیت دندانی می‌شوند. باید توجه داشت اثرگذاری این فرآورده‌ها بر حساسیت دندان مستلزم گذشت زمان است.

اگر فردی دندان‌های خوب و سالمی دارد و مخاط و لثه او نیز سالم است و مشکلی از حیث دهان و دندان ندارد، لزومی به تغییر خمیر دندان مصرفی خود وجود ندارد؛ چراکه با هر شرایطی که خمیر دندان مصرفی او داشته است، دهان و دندان‌ها نسبتا تمیز و بدون مشکل هستند و اگر فردی مشکلاتی از لحاظ دهان و دندان دارد، باید نوع مشکل مشخص شود و خمیردندانی استفاده کند که مشکل اصلی او رفع شود.
مثلا فردی که دچار پوسیدگی دندان است بهتر است از خمیر دندان‌های دارای مقادیر بالاتر فلوراید کمک بگیرد. همچنین برای فردی که سایش دندانی داشته و دندان هایش حساس است، خمیر دندانی که کمترین سایش را دارد بهترین گزینه است.
یکی از سؤالاتی که افراد همواره دارند این است که چه موقع خمیر دندان خود را تعویض کنند؟ نظرات محققان در رابطه با استفاده متناوب از خمیر دندان‌ها متناقص است، اما خمیر دندان‌هایی مانند آنتی پلاک‌ها و سفیدکننده‌ها که جنبه درمانی دارند، بهتر است به طور متناوب استفاده شود. نکته آخر این که هنگام گذاشتن خمیر دندان روی مسواک، خمیر دندان را با فشار دادن داخل موهای مسواک کنید تا نیمی از آن وارد برس‌های مسواک شود.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 6 میانگین: 4]

دریافت مشاوره

جهت اخذ نوبت در کلینیک آرمان الهیه کافیست فرم زیر را با کامل نمایید

نظرات کاربران

ثبت دیدگاه شما

کاربر محترم شما میتوانید دیدگاه خود درباره مطلب فوق و یا هرگونه سوال مرتبط را کادر زیر وارد نمایید تا پس از تایید کارشناسان ما به نمایش گذاشته شود.

مطالب پیشنهادی

مشاوره حضوری رایگان