عوارض ماینوکسیدیل

عوارض ماینوکسیدیل

خانه / تازه های سلامت / عوارض ماینوکسیدیل


توی این مقاله قراره تا در مورد عوارض ماینوکسیدیل صحبت کنیم. جالبه که بدونین این دارو در اوایل تولیدش اصلا برای رشد مو نبوده و مهم ترین کاربردش در پزشکی برای تنظیم فشار خون بوده. بعد از یک مدتی که مورد استفاده قرار گرفت مشاهده کردن که استفاده از این دارو توی بیمارها باعث افزایش رشد مو میشه.

پس برای بررسی عوارض ماینوکسیدیل موارد زیر رو بررسی میکنیم.

عوارض ماینوکسیدیل

عوارض ماینوکسیدیل


همون طور که گفتیم مکانیسم عمل این دارو از طریق افزایش گشادی عروق خونیه. دقیقا این همون مسئله ایه که باعث ایجاد عوارض هم میشه. بهتر حتما مقاله تجربه استفاده از ماینوکسیدیل را مطالعه نمایید.

در داخل جریان خون همه امکانت مورد نیاز برای بدن وجود دارد که شامل گلبول های قرمز که اکسیژن حمل میکنن، مواد مغذی و ویتامین ها و همچنین گلبول های سفید که مسئول دفاع از بدنن.

به طور طبیعی زمانی جایی از بدن دچار مشکل بشه در خون اون قسمت موادی ترشح میشه که باعث گشادی عروق میشه. برای مثال فرض کنین که جایی از دستتون زخم شده. چه اتفاقی ممکنه بیفته؟


در ابتدا مواردی ترشح میشن که باعث گشادی عروق اون قسمت میشن تا هم مواد غذایی و هم پلاک ها اونجا افزایش پیدا کنن. در کنار افزایش این ها، گلبول های سفید هم زیاد میشن، چون بدن روی ایمنی خیلی حساسه و هر جا احساس خطر داشته باشه سریع گلبول های سفید رو اونجا قرار میده.

افزایش گلبول های سفید باعث میشه که تولید موادی به اسم سایتوکاین های افزایش پیدا کنه. این مواد مسئول اصلی ایجاد قرمزی و تورم روی بافت ها و سلول ها هستن. اصلا هم فکر نکنید که کاملا بد و به درد نخورن.

خوب اگه واقعا اینطور بود که بدن ازشون استفاده نمیکرد. در این مورد که زخم اتفاق افتاده که وجود تورم و التهاب اونجا خیلی لازمه چون اجازه نمیده میکروب و یا ویروسی وارد بدن بشه. برای همینه که شما ممکنه در طول عمرتون هزاران بار دستتون و یا هر جای دیگه بدنتون زخم بشه ول هیچ مشکلی براتون پیش نیاد.

مطالب مرتبط: جایگزین ماینوکسیدیل

مصرف ماینوکسیدیل


حالا اینها رو گفتیم که بریم سراغ عوارض ماینوکسیدیل. خوب همون طور که گفتیم این دارو باعث گشادی عروق میشه اما به صورت مصنوعی. ولی بدن که حالت مصنوعی و طبیعی رو نمیتونه از هم تشخیص بده .

پس زمانی که گشادی عروق اتفاق میفته دقیقا همون چیزی اتفاق میفته که در ایجاد زخم اتفاق افتاد.

بله موارد مغذی و اکسیژن زیاد میشن و اینم خیلی خوبه مخصوصا برای موها، ولی در کنارش گلبول های سفیدم افزایش پیدا میکنه که نتیجش هم افزایش التهاب و قرمزیه بهتره عوارض این دارو رو در دو حالت بررسی کنیم که شامل:

مصرف خوراکی
مصرف موضعی

بیشتر بدانید: سفت شدن پوست صورت طب سنتی

مصرف خوراکی


مصرف خوراکی این دارو که قبلا برای تنظیم فشار خون بوده و برای افزایش رشد موها اصلا توصیه نمیشه. چون علاوه بر اینکه باعث رشد موهای زائد هم میشه، همچنین ممکنه عوارض کاهش فشار خون شدید رو داشته باشه. اگر قصد مصرف خوراکی اون و به هر دلیل دارین حتما با پزشک مشورت کنین.


مصرف موضعی


برای مصرف موضعی این دارو که معمولا محلول و یا اسپری های اون استفاده میشه. خوب چون وارد جریان خون نمیشه به هر حال عوارضش خیلی کمتره تا مصرف خوراکی . ولی خوب بازم عوارض گشادی عروق رو که گفتیم هم داره.

در مصرف موضعی البته چون ما داریم اون رو توی نقطه ی خاصی که میخوایم رشد مو داشته باشه استفاده میکنیم، پس باعث رشد موهای زائد نمیشه. ولی در همین شرایط هم باید حواستون باشه که موقع استفاده به جاهای دیگه تماس پیدا نکنه.


عوارض بلند مدت مصرف ماینوکسیدیل

عوارض بلند مدت مصرف ماینوکسیدیل


اولا که پزشکان همواره توصیه میکنن که افراد دارای بیماری زمینه ای و همچنین افراد زیر 18 سال به هیچ وجه ممکن از این دارو استفاده نکنن. چون برای بیماران که ممکن باعث تشدید بیماری شون بشه و برای افراد زیر 18سال هم به خاطر ایجاد عوارض بیشتر اصلا گزینه ی مناسبی نیس.

عوارض ماینوکسیدیل در بلند مدت شامل:


افزایش ضربان قلب که به خاطر گشادی عروق اتفاق میفته و ممکن در بعضی افراد تهدید کننده باشه.
احساس خستگی برای انجام کار های روزانه


افزایش شدید وزن که به خاطر افزایش اشتها در افراد اتفاق میفته
درد قفسه سینه که از عوارض گشادی عروقه.
ایجاد جوش و خارش که همون طور که قبلا هم در موردش صحبت شد به خاطر ایجاد التهاب در بدنه.


وجود ورم در بدن که یکی دیگه از عوارض گشادی عروقه که به علت افزایش مایعات در مویرگ های بدنه.


ریزش مو بعد از قطع مصرف ماینوکسیدیل


اصلا این باور درست نیست که قطع مصرف ماینوکسیدیل باعث افزایش ریزش مو میشه. چون ماینوکسیدیل یک دارو به حساب میاد و مکمل و یا ماده ی مغذی که نیست که حالا نبود ویا کمبودش باعث افزایش ریزش مو بشه.

واقعیت اینه که تا زمانی که شما از این دارو استفاده می کنین، چون گشادی عروق اتفاق میفته و افزایش خونرسانی رو دارین، رویش موهاتون تقویت میشه و موهاتون پرپشت میشه.

اما هر زمانی که این دارو رو قطع کنین چون دیگه اون شرایط سابق افزایش خونرسانی قطع شده میزان رویش موهاتون مثل قبل نیس و لی این به معنی ریزش مو نیست.

البته این مورد یکی از عوارض ماینوکسیدیل به حساب میاید، که در حقیقت مصرفش باعث بهبود وضعیت شما به صورت قطعی نمیشه و فقط اثرات گذار داره ولی در برخی موارد که افراد نیازمند همین اثرات گذرا هم هستن میتونه مفید باشه.

عوارض ماینوکسیدیل ۵ درصد

عوارض ماینوکسیدیل ۵ درصد


داروی ماینوکسیدیل دارای دو تا غلظت 5 درصد و 2درصده . که قاعدتا میزان ماده موثره داخل 5 درصد بیشتر از 2 درصده و به همین خاطر میزان اثرات 5 درصد و همچنین عوارض 5 درصد بیشتر از 2 درصده. پزشکان همیشه توصیه میکنن حتی اگه محدودیت مصرف برای این دارو ندارین مصرف اون رو در غلظت های پایین انجام بدین تا عوارض زیادی براتون ایجاد نکنه.

اگر حتی نیاز به اثرات فوری این دارو دارین برای مصرف زیاد اون با پزشک مشورت کنین و اگر قراره 5 درصد رو استفاده کنین، فقط اون رو در شروع درمانتون استفاده کنین نه برای مدت طولانی.


تاثیر مصرف ماینوکسیدیل بر دیگر اعضای بدن


همون طور که در مورد مکانیسم این دارو صحبت کردیم ، این دارو از طریق ایجاد گشادی در عروق باعث اثرگذاری میشه. گشادی عروق در همه جای بدن اتفاق میفته و یک فرایند انتخابی نیس.

یعنی زمانی که شما این دارو رو استفاده میکنین، اینطور نیس که فقط در جاهایی که مو وجود داره گشادی عروق اتفاق بیفته، بلکه این مورد در همه جا و همه اندام ها و بافت های بدن اتفاق میفته و گشادی عروق در هم جا خوب نیست برای اگه ما سیستم های هورمونی رو در نظر بگیرین، این گشادی عروق میتونه باعث به هم خوردن سیستم های هورمونی و افزایش و یا کاهش ترشحشون بشه.

همچنین گشادی عروقی که همراه با افزایش التهاب هم باشه پوست همه جای بدن رو میتونه تحت تاثیر قرار بده و باعث التهاب و قرمزی در همه جای بدن بشه.


یکی دیگه از عوارض ماینوکسیدیل در اندام های دیگه بدن اثرگذاری اون روی قلبه. گشادی عروق میتونه باعث افزایش خون ورودی به قلب بشه. زمانیکه خون زیادی در حال وارد شدن به قلب باشه، اتفاقی که میفته اینه که ضربان قلب در یک حالت نامنظمی افزایش و کاهش پیدا میکنه.


خلاصه نکات مقاله


عوارض ماینوکسیدیل میتونه تا حد زیادی بدن رو تحت تاثیر قرار بده و به همین دلیله که همیشه توصیه میشه که مصرف این دارو زیر نظر پزشک باشه که تا حد ممکن از عوارض ماینوکسیدیل کاسته بشه. همون طور که میدونین این دارو دارای یک دوز 5 درصد و یک دوز 2 درصده.

پزشکان همواره توصیه میکنن که برای اینکه به عوارض زیاد این دارو دچار نشین در استفاده از دوز 5 درصد محتاط باشین. عوارض ماینوکسیدیل شامل: قرمزی، التهاب، به هم خوردن تنظیم هورمونی و افزایش ضربان قلبه که به خاطر همین عوارض توصیه میشه مصرف اون زیر نظر پزشک باشه.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دریافت مشاوره

جهت اخذ نوبت در کلینیک آرمان الهیه کافیست فرم زیر را با کامل نمایید

نظرات کاربران

ثبت دیدگاه شما

کاربر محترم شما میتوانید دیدگاه خود درباره مطلب فوق و یا هرگونه سوال مرتبط را کادر زیر وارد نمایید تا پس از تایید کارشناسان ما به نمایش گذاشته شود.

مطالب پیشنهادی

مشاوره حضوری رایگان