کلینیک تخصصی پوست و مو

مضرات کم خوابی روی زیبایی

1402/02/12
بدون نظر

حتی یکی دو روز بی‌خوابی هم کافی است تا پوست کدر ، مرده و زیر چشم گود و سیاه شود اما چین و چروک‌ها در مدت طولانی تر و پس از چند هفته بروز نمی‌کنند و گاهی به دنبال بی خوابی در چند ماه یا چند سال شکل می‌گیرند.

مدتی پیش خبری انتشار یافت در مورد خبرنگاری انگلیسی که داوطلبانه در مشارکت با پژوهشگران مرکز خواب لندن، ساعت‌های خوابیدن خود را از8 به 6ساعت رسانده بود تا ثابت کند بی‌خوابی چه تاثیری بر سلامت پوست، و زیبایی افراد دارد. هم زمان با این خانم،46 خانم دیگر به مدت یک هفته میزان ساعت‌های خواب خود را کمتر کردند. قبل و بعد از تمام شدن دوره آزمایش از صورت این خانم‌ها عکسی گرفته شد تا متخصصان درباره آن اظهار نظر کنند. نتایج تحقیقات نشان داد کم‌خوابی حتی به میزان کم می تواند باعث سیاهی زیر چشم و کدر شدن پوست بشود. دقت روی عکس این خانم‌ها و مقایسه پوستشان قبل و بعد از اتمام دوره آزمایشی، نشان داد منافذ پوست در اثر کم‌خوابی بیش از حد نرمال گشاد شدند، در ناحیه چانه لک‌های قهوه‌ای  رنگ ظاهر و برخی از نقاط پوستشان  ملتهب می‌شود. براساس نتایج این پژوهش ها که در دیلی‌میل منتشر شده است، سارا کالمر، خبرنگار، گفته است هرگز فکر نمی‌کرده 2 ساعت کم‌خوابی چنین تاثیری بر بدنش داشته باشد و از این پس به هیچ وجه کمتر از 8 ساعت نخواهد خوابید. اکثر ما هم به‌دلیل مشکلات  کاری و یا حضور در شب‌نشینی‌ها تا نیمه‌های شب بیدار می مانیم در حالی که این را نمی دانیم دلیل ریزش زیاد مو یا التهاب و قرمزی پوستمان چیست و چرا اینقدر زود پوستمان در حال پیر شدن است.

از دکتر احسانی، پزشک پوست ، در مورد اثر بی‌خوابی بر زیبایی پوست پرسیده شده است.

پیشنهاد مطالعه : فرمدهی و رفع نواقص صورت با لیفت با نخ

تاثیر کم خوابی پوست

واقعا بی‌خوابی بر زیبایی پوست می تواند اثر منفی بگذارد؟
قطعا بله، اضطراب و شوک‌های روانی از مسائلی هستند که به شدت بر زیبایی و سلامت پوست تاثیر گذارند و باعث پیری زودرس می‌شود و یکی از نکته های تقویت‌کننده استرس، بی‌خوابی و کم‌خوابی می باشد.

کمبود خواب  چطور باعث پیری پوست می‌شود؟
اولین مشکل کم‌خوابی، سیاهی زیر چشم است که به دنبال کم شدن خونرسانی به این نقاط رخ می‌دهد. با خواب در شرایط و زمان بهتر، خون‌رسانی به بافت‌ها بهتر و سرعت انتشار سلول‌ها بیشتر می‌شود و پوست شاداب تر و زیباتر می شود. وقتی فردی دچار بی خوابی می شود، به‌دلیل اختلالی که در سوخت و ساز ملاتونین یا هورمون تنظیم‌کننده خواب و بیداری رخ می‌دهد، روند جوان‌سازی و تکثیر سلول‌ها هم به مشکل می خورد. از طرفی هم ، ترشح هورمون استرس و اضطراب یا کورتیزول به دنبال کم‌خوابی می تواند افزایش یابد و این هورمون سبب کاهش تولید کلاژن می تواند شود که یکی از مهم ترین ساختارهای پوستی می باشد. به دنبال کم‌خوابی، میزان ترشح هورمون رشد هم کاهش می یابد که خود در جوان‌سازی پوست و ترمیم زخم‌ها نقش مهمی دارد و جلوی پیری زودرس پوست را می تواند بگیرد. وقتی مشکل بیخوابی داریم، سرعت خونرسانی کاهش می یابد و پوست افتاده‌تر و شکسته تر می شود می‌شود و چین و چروک و پیری زودرس اتفاق می افتد. تحقیقات بسیاری نشان داده زنانی که دچار بی خوابی‌اند، پوست پرچروک‌تر و پر لک‌ تری  دارند و پوستشان نازک‌تر و افتاده‌تر می شود. پوست افرادی که خواب منظم  دارند، شاداب‌تر است و جذاب‌تر می باشد.

پیشنهاد مطالعه : رفع نواقص بینی با لیفت بینی با نخ

چند وقت بی‌خوابی می‌تواند این تاثیرات بد را داشته باشد؟
حتی یکی دو روز کم خوابی می تواند کافی باشد تا پوست کدر و زیر چشم گود و تیره بشود اما چین و چروک‌ها معمولا پس از یکی دو هفته به وجود نمی آید و گاهی به دنبال چند ماه یا چند سال، وقتی کم‌خوابی به یک عادت بد تبدیل شود،به وجود می آید و باعث پیری زود هنگام پوست می‌شود.

اگر کسی کم‌خوابی‌اش را جبران کند، شادابی به پوست او برمی‌گردد؟
اصلا این‌ گونه نیست که کم‌خوابی را بشود آخر هفته جبران کرد؛ یعنی تمام طول هفته به علت مشغله کم‌خوابی داشته باشیم و آخر هفته در تعطیلات ، تمام روز بخوابیم. اگر این عادت نادرست درست شود و فرد هر روز خواب کاملی و در ارامش داشته باشد، پوستش شاداب و جوان خواهد شد.

کم‌خوابی روی سلامت مو هم می تواند تاثیر گذار باشد؟
بله، کم‌خوابی در ریزش زیاد مو، بدحالتی و کدری مو اثر گذار است که البته این مشکلات نیز با برطرف شدن بی‌خوابی و تنظیم صحیح ساعت خواب به مرور زمان برطرف می‌شوند.

کم‌خوابی با سلامت ما چه می‌کند؟
اکثرا افراد برای حفظ تعادل و سلامتی خود به 7 تا 8 ساعت خواب در شبانه روز نیاز دارند این در حالی است که کمتر از 7 ساعت در شب می‌خوابند. محققان می‌گویند کافی است یک هفته هر شب را کمتر از 6 ساعت بخوابید تا 700 ژن شما تحت‌تاثیر قرار بگیرند. به گفته پزشکان  مرکز پزشکی هاروارد، یک شب بی‌خوابی یا یک هفته بدخوابی (5-4 ساعت خواب شبانه) عوارضی مشابه به وجود 0.1 درصد الکل در خون دارد این در حالی که در کشورهای غربی میزان الکل مجاز در خون برای رانندگی 0.08 درصد است.

 

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

مشاوره حضوری رایگان

دیدگاه شما

بر روی (من ربات نیستم) تیک بزنید

مشاوره حضوری رایگان

مشاوره حضوری رایگان

سوالی دارین ؟ ما آماده پاسخگویی هستیم 🙂پشتیبان آنلاین است.