ماندگاری لیفت صورت با نخ به چه عواملی بستگی دارد؟

ماندگاری لیفت صورت با نخ به چه عواملی بستگی دارد؟

خانه / تازه های سلامت / ماندگاری لیفت صورت با نخ به چه عواملی بستگی دارد؟

لیفت با نخ یکی از روش‌هایی است که برای از بین بردن چین و چروک و پیری مورد استفاده قرار می‌گیرد و نتایج فوق‌العاده‌ای به همراه دارد. در این مقاله قصد داریم تا عوامل موثّر بر میزان ماندگاری لیفت صورت با نخ را به شما عزیزان توضیح دهیم.

طبق تجربه پزشکان، طول عمر نخ های لیفت صورت بر اساس متغیرهای مختلف 3 ماه تا 9 سال متفاوت بوده. ماندگاری لیفت صورت با نخ به عوامل مختلفی چون دقت و مهارت پزشک متخصص، نوع تکنیک مورد استفاده، نوع نخ‌های مورد استفاده، ویژگی‌های بیماران از جمله سن، نوع پوست و نیز بروز عوارض ناشی از لیفت نخ و میزان پیروی از دستورالعمل‌های مراقبتی بعد از لیفت بستگی دارد.

لیفت صورت با نخ

لیفت با نخ یک فرآیند پیشگیری از پیری پوست است که با تکرار ترمیم‌ها منجر به جوانسازی واقعی و ماندگاری دائم می شود و مورد استقبال مردم در سراسر جهان حتی بازیگران و … شده است.

در روش لیفت با نخ صورت، نخ های لیفت در همان لحظه پس از جایگذاری باعث ایجاد کشش در پوست میشوند و شما میتوانید تغییرات خودرا بلافاصله مشاهده کنید.

اما بهترین زمان برای مشاهده نتیجه لیفت با نخ، یک ماه پس از انجام آن است، زمانی که ورم و التهاب صورت تا حد زیادی از بین رفته و نخ ها کاملا جا افتاده باشند.

لیفت با نخ مناسب کسانی است که دوست دارند نواقص صورت خود، مانند افتادگی پوست و یا غیر قرینگی را درمان کنند و یا حتی افرادی که پوست خوبی دارند اما میخواهند از پیری آن پیشگیری کنند و ظاهر طبیعی خود را حفظ کنند؛ همچنین برای افرادی که به دلیل عوارض جراحی مثل جای بخیه، دوران نقاهت طولانی و … حاضر به انجام آن نیستند و یا حتی افرادی که به هردلیلی نمی توانند جراحی انجام دهند، لیفت با نخ بهترین روش برای جوانسازی و رفع افتادگی پوست است.

از علل اصلی محبوبیت لیفت صورت با نخ این است که احتیاجی به بیهوشی ندارد در نتیجه نیازی به بستری و ریکاوری در بیمارستان نیست زیرا این روش تنها با استفاده بی حسی (کرم یا تزریق با توجه به شرایط زیباجو) انجام میشود.

نتایج لیفت صورت با نخ چه زمانی مشخص میشود؟

پس از جایگذاری نخ ها آثار لیفت طی دو مرحله آشکار می شوند. مرحله اول، لیفت اولیه است که کشش پوست صورت، بینی یا هر ناحیه ای که نخ کارگذاری شده است بصورت مکانیکال بوده و توسط خارهای نخ انجام میشود که در این مرحله تغییرات پس از انجام لیفت صورت، کاملا مشهود است.

لیفت ثانویه که از حدود سه ما پس از انجام لیفت شروع و تا جذب کامل نخ ها ادامه دارد. در این دوره، سلول ها تحریک به تولید کلاژن شده و با ایجاد یک طناب فیبری موجب سفتی پوست و ماندگاری بالا میشود.

عوامل بسیاری در بهبود روند کلاژنسازی پوست تاثیر دارد مثل استفاده از نخ های pdo  یا انواع لیزرها مثل آیکون که علاوه بر سفت کردن پوست باعث از بین رفتن چروک های سطحی و بسته شدن روزنه های باز پوست میشود که به صلاحدید پزشک جهت زیبایی بیشتر شما انتخاب میشود.

ماندگاری لیفت صورت با نخ

همانطور که اشاره کردیم تغییرات اولیه در کلیه لیفت‌ها مشاهده می شود ولی پایداری بعدی آنها در انواع لیفت صورت با نخ با توجه به جنس نخ ها و تعدادشان و همچنین تعداد دفعات ترمیم متفاوت است. در ادامه دیگر عوامل موثر ماندگاری لیفت با نخ را به شکل مفصل برای شما توضیح خواهیم داد.

امروزه معمولا از نخ های جذبی استفاده میشود که با توجه به ساختار خاصی که دارند جذب می شوند و کلاژنسازی را افزایش میدهند. کلاژن ها، از پروتئین های پوست هستند و باعث قوام و سفتی پوست میشوند که بر اثر افزایش سن و یاعوامل دیگر از بین میروند و روند تولید آنها کند میشود.

از آنجایی که کلاژن ها دائما در حال تخریب هستند برای دائم شدن اثرات لیفت صورت با نخ، باید جلسات ترمیم را تکرار کرد که در هر جلسه بیست درصد از تغییرات آن ماندگار می شوند به همین دلیل برای رسیدن به یک نتیجه ماندگار و مطلوب، به سه تا شش جلسه ترمیم نیاز است که معمولا با توجه به میزان افتادگی و نیاز شما، ابتدا فواصل سه ماهه سپس به شش ماه و یک سال نیاز دارد.

البته بهتر است به این نکته توجه داشته باشیم که بسیاری از افراد افتادگی صورتشان حاصل از تحلیل رفتگی بافت آن است که در این صورت بهترین نتیجه زمانی حاصل میشود که فرد از تکنیک ژل لیفتینگ در کنار لیفت با نخ استفاده کند، در واقع ژل باعث جبران حجم از دست رفته میشود، همچنین کلاژنسازی را افزایش میدهد و در سفتی و فرمدهی صورت تاثیر بسزایی دارد

ساختار نخ، با گذر زمان و پیشرفت علم و تکنولوژی تغییرات فراوانی کرده است. جنس نخ ها امروزه پلی‌ دی اکسینان است که در تحریک سلول برای ساخت کلاژن و الاستین موثر است و پس از پایان این فرآیند جذب میشود.این نخ ها علاوه بر درمان علائم پیری پوست با تحریک کلاژنسازی، به سفت شدن و جوانسازی آن کمک میکند.

درمان های ماندگاری لیفت صورت با نخ باعث بهبود فوری و طبیعی ظاهر پوست میشه. یک فرآیند سنتز پروتئین طبیعی پس از حدود ۱۰-۱۴ روز شروع میشود. در هفته های بعدی نتایج همچنان بهبود می یابند، در حدود ۶ ماه به اوج خود میرسند و تا ۲ سال ادامه می یابند زیرا بدن همچنان به ساخت کلاژن، الاستین و اسید هیالورونیک ادامه می دهد و همین باعث میشود که نتیجه عمل لیفت با نخ ماندگاری طولانی داشته باشد.

نخهای مورد استفاده از نظر بیولوژیکی کاملاً قابل تجزیه هستند و در عرض ۱۲ هفته یا سه ماه حل میشود و پس از آن کلاژن جدیدی در اطراف این نخ شروع به تشکیل شدن میکند تا همچنان از نتایج جوانسازی پوست را تداوم بخشد و حالت صاف و لطیف پوست را حفظ کند.

نخ (pdo)  پلی دی اکسینان

نخ های ظریفی هستند که خاصیت لیفت ثانویه داشته و برای کلاژن سازی و سفت شدن پوست مورد استفاده قرار میگیرد. همچنین یکی از مزایای آن رفع چروک های سطحی پوست است.

نخ های از جنس پلی دیوکسانون PDO)) نخ مخصوص پزشکی است که نازک تر از مو می باشد و از پروتئین ساخته شده است. PDO از طریق تحریک سیستم دفاعی بدن در مقابل واکنش جسم خارجی باعث بهبود جریان خون در منطقه شده و باعث تحریک فرایند نئوکلاژنز (تولید جدید کلاژن در پوست) میشود. همچنین تولید الاستین و اسید هیالورونیک را تحریک میکند که هر دو ماده برای حفظ پوست محکم و جوان ضروری هستند.

در ماندگاری لیفت صورت با نخ معمولا نخ های PDO نسبت به نخ های دیگر میزان لیفتینگ کمتری ایجاد میکنند و انواع صاف و خاردار آن نیز متفاوت عمل میکنند و نوع صاف نخ های پلی دیوکسانون ماندگاری کمتری دارند و نتایج آنها نیز طبیعی تر است اما نخ های خاردار کشش بیشتری در پوست ایجاد میکنه.

نخ های خاردار (کاگ)

نخ های کاگ معمولا از جنس پلی دی اکسینان (pdo)و یا پلی کاپرولاکتون (pcl) هستند که در میزان کشش و دوام با یکدیگر متفاوت هستند.

نخ های از جنس پلی کاپرولاکتان که نتایج لیفت آنها نسبت به نخ های قدیمی تر بیشتر از یکسال است زیرا فرایند لیفتینگ آنها حتی مدتها پس از جذب نخ ادامه می‌یابد.

این نخ ها دارای خارهای ریزی هستند که باعث کشش، سفت و محکم شدن پوست می شود و بدلیل سازگاری با بافت بدن، جذب پوست شده و کلاژنسازی را افزایش میدهند. این نوع نخ ها کشش بسیار خوبی برای بالا کشیدن پوست در روش لیفت با نخ دارند.

رفع افتادگی پوست با نخ و تزریق ژل لیفتینگ

نخ سیلوئت

جنس این نخ پلی ال لاکتیک اسید و ساخت کشور آمریکا است و مانند نخ کاگ در لیفت با نخ استفاده می شود. تفاوت این نخ با نخ کاگ در شکل آن ها است که به جای خار، دارای کورن(مخروط) بوده و شبیه به دانه های تسبیح است؛ تفاوت دیگر در دوام بیشتر نخ سیلوئت است و حدود دوسال طول میکشد که پس از لیفت، جذب شود.

نخ مش

مش که با نام نخ کلاژن ساز نیز شناخته میشود در واقع با از هم تنیده شدن ۸ رشته نخ به شکل توری ساخته شده است، از این نخ در نواحی که خطوط عمیق دارند مانند خط خنده یا خطوط پیشانی و بنا بدلایلی نمی توانند از فیلر(ژل) استفاده کنند استفاده میشود.

نخ آپتوس

اولین بار نخ آپتوس توسط جراح زیبایی مشهور، دکتر مارلن سولامانیدزه جهت رفع چین و چروک ها و افتادگی پوست به جهانیان معرفی شد و مورد استفاده قرار گرفت. این نخ‌ ها ساخت کشور آلمان و اولین نخ‌ های خارداری بودند که به جهت لیفت مورد استفاده قرار گرفتند و باعث انقلابی در صنعت زیبایی و جوانسازی شدند.

نخ های آپتوس در طی سالها دچار تغییراتی شدند و به لحاظ ماندگاری و ایجاد کشش پیشرفت کرده اند.

انتخاب نخ مناسب را باید به پزشک واگذار کرد تا با توجه میزان افتادگی و نیاز زیباجو بهترین نخ را جهت دستیابی به نتیجه دلخواه استفاده کند.

انواع نخ ها برای روش لیفت با نخ

نحوه توزیع و قرار دادن نخ ها، زاویه قرار گیری آنها و تعداد نخ های مورد استفاده نیز در دوام لیفت بی تاثیر نیست؛ البته همه‌ی اینها به میزان مهارت و تجربه جراح برای بکار بردن روش و تکنیک‌های صحیح بستگی دارد.

همانطور که اشاره شد نخ ها به لحاظ شکل و جنس با یکدیگر متفاوت هستند؛ از دیگر تفاوت نخ ها، طول آنها است که به دو دسته کوتاه و بلند تقسیم میشوند. انتخاب نوع نخ و تکنیک جایگذاری آنها را باید به پزشک خود بسپارید تا با خلاقیت و تجربه ای که دارد به صورت ترکیبی بهترین نتیجه را رقم بزند.

البته لازم نیست که نگران هزینه ها باشید؛ زیرا حتی با تعداد کم نخ هم میتوانید شروع کنید و با انجام ترمیم ها روز به روز جوان و زیباتر شوید.

میتوان گفت ویژگی‌های مختص هر زیباجو در دوام نخ های لیفت موثرهستند و به سن و سلامت بیمار، میزان افتادگی پوست، مقدار و عمق خطوط و چین چروک ها، ضخامت پوست و حجم بافت و چربی از دست رفته صورت بستگی دارد.

هر چند که برخی از بیماران مبتلا به بیماری های فشار خون، دیابت و قلبی نیز در صورت صلاحدید پزشک میتوانند کاندیدای انجام لیفت با نخ باشند؛ اما با این حال سلامت عمومی بیماران بر ماندگاری لیفت و پیشگیری از عوارض تاثیر دارد. هر چه بیماران از سلامت بیشتری برخوردار باشند احتمال بروز عوارض بعد از لیفت کمتر خواهد بود.

علاوه بر اینها بعضی از عادت ها مانند سیگار کشیدن و نوشیدن مشروبات الکلی می توند از طریق تاثیر بر عروق خونی باعث کاهش اکسیژن رسانی به بافت پوست و همچنین کاهش کلاژنسازی در پوست شوند و نتایج لیفت صورت با نخ را تحت تاثیر قرار بدهد.

در مورد بیمارانی که سن کمتری دارند و پوست صورت آنها ضخیم است و میزان حجم چربی زیر پوستی به اندازه کافی میباشد، معمولا نتایج مطلوب و رضایت بخشی از لیفت با نخ کسب میکنند و اثرات لیفت مدت زمان بیشتری دوام خواهد داشت.

اما برخلاف جوانترها، افرادی که میزان الاستیسیته و خاصیت ارتجاعی پوست آنها کمتر است و حجم صورت بیشتری از دست داده اند و دارای مقدار زیادی پتوز یا افتادگی عضلات و پوست صورت هستند؛ ممکن است تزریق ژل و استفاده از سایر روش ها چون لیزرهای جوانساز پیشنهاد شود تا آثار لیفت با نخ ماندگارتر شود.

مراقبت های بعد از لیفت با نخ

با انجام این مراقبت ها نه تنها از بروز هرگونه عارضه احتمالی پیشگیری میکنید بلکه ماندگاری نتایج لیفت با نخ را افزایش خواهید داد.

مهمترین عامل فیزیکی افت نخ ها را میتوان در نحوه جویدن و باز و بسته کردن دهان یافت. اکثر افراد بنا به عادت، بیشتر با یک طرف دهان غذا می جوند که این عامل باعث می شود انقباض مداوم عضله در یک سمت مانند اهرمی صورت را تحت فشار قرار دهد.

البته شستشوی سر و صورت با آب ساده بلامانع است اما تا  یک هفته، قبل از استحمام محل ورود نخ ها را با پماد تترا سایکلین چرب کنید تا مواد شوینده از محل ورودی نخ ها به داخل وارد نشوند.

چگونه می توان ماندگاری لیفت با نخ را افزایش داد

چگونه میتوان ماندگاری لیفت با نخ را افزایش داد؟

همانطور که از ابتدا گفتیم، برای افزایش ماندگاری لیفت با نخ حتما باید ترمیم‌ها را طبق پیشنهاد پزشک انجام دهید اما راه حل دیگری که هم باعث دائمی شدن آثار لیفت با نخ میشود هم به بهبود نتایج کمک میکند؛ استفاده از سایر روش های زیبایی و جوانسازی چون تزریق ژل و فیلر، تزریق مزوژل، اندولیفت، آفرودیت، آیکون و … که حتما باید با مشورت پزشک انجام شوند.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دریافت مشاوره

جهت اخذ نوبت در کلینیک آرمان الهیه کافیست فرم زیر را با کامل نمایید

سوالات متداول

نظرات کاربران

ثبت دیدگاه شما

کاربر محترم شما میتوانید دیدگاه خود درباره مطلب فوق و یا هرگونه سوال مرتبط را کادر زیر وارد نمایید تا پس از تایید کارشناسان ما به نمایش گذاشته شود.

مطالب پیشنهادی

مشاوره حضوری رایگان