کلینیک تخصصی پوست و مو

دلایل اصلی ریزش مو

1402/02/11
بدون نظر

ریزش مو: از دست دادن صد عدد تار مو در روز طبیعی است اما اگر شما بیشتر از این حرف ها دچار ریزش مو می شوید، شاید دچار یک مشکل سلامتی جدی تر هستید.

ریزش مو دلایل متعددی دارد. وقتی ریزش مو به صورت ناگهانی اتفاق می افتد،ممکن است علت آن بیماری، رژیم، داروها، یا بارداری باشد. اگر ریزش مو به صورت تدریجی اتفاق بافتد، فرد ممکن است ریزش موی ارثی داشته باشد.

با این حال رایج ترین دلایل ریزش مو از این قرارند:

مصرف نکردن به اندازه پروتئین: به گفته پزشکان تغذیه دانشگاه تگزاس، فقدان پروتئین یکی از اصلی ترین علل ریزش موها و توقف رشد موها است. کمبود پروتئین حتی باعث تغییر رنگ موها می شود. زنان باید حداقل ۴۶گرم پروتئین در روز مصرف کنند. فراموش نکنید کمبود پروتئین در برنامه غذایی و یا صرفا مصرف پروتئین های گیاهی مانند حبوبات و غیره که دارای پروتئینی با کیفیت مرغوب نیستند، (پروتئین های گیاهی دارای تمام اسیدهای آمینه به اندازه کافی نیستند) ریزش موها را به دنبال خواهد داشت.

فقر آهن: برای گیاه خواران و یا افرادی که سعی دارند گوشت کم مصرف کنند، فقر آهن یک مشکل واقعی است ضمن اینکه ریزش موها نیز در این افراد مشاهده می شود. زنان بین سنین ۱۹ تا ۵۰ سال باید حداقل روزانه ۱۸ میلی گرم آهن در روز مصرف کنند و این میزان در زنان بالای ۵۰ سال باید ۸ میلی گرم در روز باشد. در کنار محصولات حیوانی حاوی آهن، مصرف گیاهانی مانند کلم، سویا، اسفناج، عدس و کدو نباید فراموش شود.

ریزش مو

استرس شدید: یکی از پیامدهای موقتی استرس و ریزش مو است که البته به گفته م پزشکان کلینیک مایو، با کنترل استرس، ریزش موها متوقف و رشد موها از سر گرفته می شود.

تغییرات هورمونی: تغییرات قابل توجه در سطح هورمون ها به ویژه در زنان می تواند موجب ریزش مو شود. ریزش مو در زمان یائسگی و همچنین به دنبال تولد نوزاد به خاطر پایین افتادن سطح استروژن خون شایع است. وقتی ریزش مو به علت پایین افتادن استروژن خون باشد این ریزش مو موقتی است و موها مجددا به حالت اول خود برخواهند گشت. یک خانم در سن ۴۰ سالگی یا بالاتر نباید انتظار داشته باشد موهایش به اندازه سنین ۲۰ سالگی رشد کنند.

مشکلات تیروئید: تیروئید شما مسئول تنظیم بدن مانند چرخه عادت ماهیانه ، ضربان قلب و دمای بدن است. وقتی غده تیروئید کم کار باشد سبب کاهش سرعت متابولیزم بدن، خشک، نازک و شکننده شدن موها شده و در نهایت باعث ریختن موها می گردد، از طرفی دیگر به دلیل کند شدن سرعت متابولیسم و سوخت و ساز بدن رویش مجدد موها نیز با سرعت کمتری روی می دهد که تدریجا باعث خالی شدن قسمت های مختلف از سر می گردد. از دلایل کم کاری غده تیروئید می توان به کمبود ید، سلنیوم، منگنز، ویتامین سی و سایر مواد مغذی که غده تیروئید جهت فعالیت خود به آن ها احتیاج دارد اشاره کرد.

مصرف داروها: به عقیده پزشکان، برخی داروها از جمله داروهای فشار خون می توانند باعث ریزش مو شوند. البته اگر از این داروها استفاده می کنید و دچار ریزش مو هستید، نباید قبل از مشاوره با پزشک، اقدام به قطع خود سر دارو کنید.

منبع سلامت نیوز

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

مشاوره حضوری رایگان

دیدگاه شما

بر روی (من ربات نیستم) تیک بزنید

مشاوره حضوری رایگان

مشاوره حضوری رایگان

سوالی دارین ؟ ما آماده پاسخگویی هستیم 🙂پشتیبان آنلاین است.