لیپوماتیک

لیپوماتیک

خانه / تازه های سلامت / لیپوماتیک

یکی از معضلاتی که امروزه افراد زیادی با آن درگیر هستند چاقی و اضافه وزن می باشد که علاوه بر ظاهر ناخوشایند سلامتی فرد را تهدید کرده و باعث بروز بیماری های همچون ناراحتی قلبی، افزایش کلسترول، خطر سکته قلبی و مغزی می شود.

امروزه روش‌های زیادی برای کاهش وزن وجود دارد که از جمله آنها می توان به ورزش، انواع رژیم‌های غذایی و دستگاه های لاغری اشاره کرد؛ اما اگر با وجود انجام این روش‌ها به نتیجه دلخواه خود دست نیافته اید و یا بدنبال لاغری در زمان کوتاه‌تر هستید؛ لیپوماتیک میتواند انتخاب مناسبی برای شما جهت رسیدن به اندام دلخواه باشد.

لیپوماتیک، عمل جراحی زیبایی-لاغری برای خلاص شدن از شر چربی اضافی در بدن می باشد که به صورت سرپایی انجام شده و معمولا نیازی به بیهوشی ندارد. عمل لیپوماتیک طی یک جلسه مقدار زیادی چربی از بدن خارج کرده و حداقل عوارض را در پی دارد. با استفاده از این عمل جراحی بیمارعلاوه بر کاهش وزن، پوستی صاف و یکدست را تجربه خواهد کرد. در این عمل جراحی چربی از نظر جسمی کاملا از بین می رود و با حرکات لرزشی چربی‌ها آزاد می شود و این چربی ها بدون درد و خونریزی از بدن خارج می شوند. هدف از این عمل جراحی تغییر اندازه و فرم بدن است.

لیپوماتیک چیست؟

پیکرتراشی با دستگاه لیپوماتیک یکی از روش‌های پیکرتراشی کم تهاجم، امن و بدون عوارض جانبی می باشد که با استفاده از ایجاد ارتعاش با امواج صوتیِ فرکانس پایین باعث شکسته شدن پیوند سلول‌های چربی اضافی در قسمت‌های مختلف بدن می شود. این دستگاه بسیار هوشمند و ایمن بوده و از آن به عنوان یکی از بی خطرترین و امن‌ترین روش‌های پیکرتراشی یاد میشود.

در واقع لیپوماتیک یک نوع عمل جراحی با دستگاه است که در آن از تکنولوژی ساکشن برای خارج کردن چربی‌های موضعی استفاده می‌شود و باعث می‌شود چربی زیر پوست یکنواخت شده و پس از جراحی، برآمدگی در زیر پوست وجود نداشته باشد. همچنین به دلیل مکش بالای این دستگاه، پوست به صورت همزمان در ناحیه مورد نظر لیفت شده و پس از آن نیز جای زخم و اسکاری بر روی پوست باقی نخواهد گذاشت.

لیپوماتیک، نوعی جراحی پیکرتراشی بوده که تنها با یک جلسه می توانید به اندام دلخواه خود دست پیدا کنید. در واقع در همین یک جلسه می توان حجم زیادی از چربی را از ناحیه مورد نظر خارج کرد اما گاهی در برخی بیماران با وسعت چربی بیشتر، به بیش از یک جلسه عمل لیپوماتیک نیاز است.

یکی از بزرگترین مزیت‌های لیپوماتیک در این است که می توان از سلول‌های چربی استخراج شده می‌توان برای تزریق چربی در قسمت‌های مختلف بدن و حجیم‌دهی آن‌ها استفاده کرد. البته چنانچه دچار چاقی بیش از اندازه هستید، عمل لیپوماتیک برای شما مناسب نیست و باید از سایر روش‌های جایگزین استفاده نمایید؛ زیرا روش لیپوماتیک امکان تخلیه حداکثر 12 لیتر چربی را فراهم می کند.

در عمل لیپوماتیک، هیچ خبری از ناهمواری‌های فاحش در چربی، آسیب شدید به بافت و همچنین، مشکلاتی مثل ریسک بالای آمبولی وجود ندارد.

لیپوماتیک چگونه انجام میشود؟

برای انجام این عمل زیبایی، ابتدا بی حسی موضعی در نواحی مورد نظر انجام میشود سپس پزشک، در بخش‌هایی از بدن که قرار است عمل لیپوماتیک انجام شود،سوراخ‌هایی ایجاد میکند. بعد، وسیله ای لوله مانند به نام کانولا، از طریق سوراخ ایجاد شده وارد بافت چربی می‌شود.

در مرحله بعد، دستگاه لیپوماتیک بدون آسیب زدن به عروق و سایر بافت‌های بدن به کمک چرخش 360 درجه کانولاها و با استفاده از امواج صوتی، ارتعاش و لرزش ایجاد شده توسط کمپرسور هوایی تعبیه شده در دستگاه لیپوماتیک، باعث شکسته شدن پیوند میان سلول‌های چربی و خرد شدن آن‌ها میشود؛ در نهایت، این سلول‌ها پس از شکسته شدن به صورت محلول در آمده و توسط لوله کانولا و مکش از بدن خارج می شوند. مقدار باقی مانده در بدن نیز توسط کبد و کلیه دفع می شود.

برش‌های ایجاد شده که نهایتا 2 میلی متر هستند با نخ‌های جذبی، بخیه میشوند و پس از چند روز کاملا بهبود پیدا می‌کنند.

از بین رفتن چربی در لیپوماتیک هرگز به معنای سوزاندن چربی نیست؛ بلکه خرد کردن چربی و تخلیه آن است. از آنجایی که سلول‌ها تغییر شکل پیدا نکرده‌اند، می‌توان از سلول‌ها برای تزریق در نقاط دیگر بدن چنانچه احتیاج به بزرگ شدن داشته باشند، مثل سینه، باسن، گونه‌ها و اندام‌های دیگر استفاده کرد.

پیشنهاد مطالعه: جراحی لیفت سانترال لب

لیپوماتیک چیست؟

لیپوماتیک برای کدام قسمت‌های بدن مناسب است؟

تجربه نشان داده است که حتی پس از از دست دادن وزن اضافی، چربی‌های سرسخت همچنان در برخی از قسمت‌های بدن باقی می‌مانند. یکی از روش‌هایی که بهترین نتیجه را از آن خواهید گرفت، لیپوماتیک است.

این نوع از جراحی پیکرتراشی معمولاً به شکل مجزا و یا چند ناحیه باهم، در نقاط مختلف بدن مانند کمر، شکم، غبغب، بازوها و ران‌ها اعمال می‌شود و پس از کاهش وزن از طریق این عمل زیبایی، علاوه بر اینکه چربی‌های سرسخت از بین می رود، پوست و عضلات ناحیه مورد نظر سفت شده و اندام شما خوش فرم و جذاب به نظر خواهد رسید.

بسیاری از افراد با تجمع چربی در شکم و پهلو خود مشکل دارند. چاقی این نواحی به عوامل مختلفی از جمله سابقه چاقی، کاهش وزن، بارداری و زایمان بستگی دارد. یکی از پرطرفدارترین و رایج ترین عمل های زیبایی لاغری، لیپوماتیک شکم و پهلو می باشد که از بازگشت و انباشته شدن چربی در این نواحی به مدت طولانی جلوگیری می‌کند. لیپوماتیک شکم و پهلو، علاوه بر از بین بردن چربی در این ناحیه باعث کشیده شدن پوست و رفع سلولیت خواهد شد.

صاف شدن شکم پس از جراحی لیپوماتیک بسته به سایز شکم دارد؛ در شکم‌های کوچک می‌توان پس از لیپوماتیک شکمی صاف و تخت را تجربه کرد، اما در شکم‌های بزرگ تر تنها می توان برجستگی شکم را ازبین برد و برای صاف کردن آن نیاز به سایر روش‌های پیکرتراشی خواهد بود.

لیپوماتیک شکم و پهلو باعث می‌شود کمری خوش فرم و باریک را تجربه کرده و بافت شل و چین خورده روی شکم نیز از بین می رود.

بازوان سفت و خوش فرم یکی از آیتم های زیبایی در زنان و مردان می باشد که باعث می شود، بدن شما عالی و ورزیده به نظر برسد. اما تجمع چربی در این ناحیه و یا افتادگی پوست بازو بر اثر افزایش سن و نوسان وزنی، علاوه بر ظاهر ناخوشایند باعث کاهش اعتماد به نفس در فرد می شود به طوری که فرد نمی‌تواند پوشش دلخواه خود را داشته باشد.

به دلیل وجود رگ‌های خونی متعدد در بازو، انجام جراحی از حساسیت زیادی برخوردار است. اما لیپوماتیک بازو، با تخلیه سلول‌های چربی در این ناحیه، بدون هیچ گونه آسیبی به سایر بافت‌های بدن و ایجاد جای زخم و اسکار، موجب لیفت بازو و فرم‌دهی به آن خواهد شد.

در بعضی افراد با اینکه وزن زیادی ندارند، اما چربی بیش از حد در بخش ران آنها جمع می شود و باعث می شود این قسمت بزرگتر از سایر قسمت های بدن باشد و فرد از ظاهر خود رضایت نداشته باشد. بزرگ بودن پایین تنه نسبت به بالا تنه، بیشتر در زنان دیده می شود.

خلاص شدن از شر چربی‌های ران دشوار است و ممکن است حتی با رژیم و ورزش سخت نیز از بین نروند. با لیپوماتیک میتوان چربی‌های تجمع یافته در هردو قسمت‌ داخلی و خارجی ران‌ها را از بین برد.

پیشنهاد مطالعه:جراحی زیبایی سینه

لیپوماتیک ران

تجمع چربی در پشت کمر یکی از مشکلاتی است که افراد چاق با آن روبه رو می شوند و باعث حس نارضایتی از اندام حین پوشیدن لباس میشود. خوشبختانه با استفاده از لیپوماتیک کمر می توان این مشکل را برطرف کرد و در کمترین زمان ممکن از شر چربی‌های اضافی این ناحیه خلاص شد.

چربی‌های اضافی در زیر چانه و گردن که به آن غبغب می‌گویند باعث می‌شود پیرتر به نظر برسید. وجود چربی‌های اضافه در غبغب تنها به‌دلیل چاقی نبوده و ژنتیک نیز بر آن موثر است.

لیپوماتیک غبغب یک روش جراحی کم تهاجم و اثر بخش بوده که با تخلیه چربی از این ناحیه، ظاهری زیباتر و جوانتر به صورت میدهد.

جراحی لیپوماتیک، عمدتا برای شکم، پهلو، ران و بازوها مورد استفاده قرار میگیرد؛ اما به صورت اختصاصی میتوان برای کوچک کردن سینه‌ی آقایان نیز انجام داد.

ممکن است عدم تعادل‌های هورمونی و چاقی بیش از حد باعث تجمع چربی در ناحیه سینه در آقایان شود که ناخوشایند و حتی خجالت‌آور خواهد بود. لیپوماتیک از روش‌های اثربخش برای کوچک کردن سینه‌ی آقایان خواهد بود.

 

مزایای لیپوماتیک

عوارض لیپوماتیک

همانطور که پیش‌تر اشاره کردیم، لیپوماتیک روشی کم تهاجم، مطمئن و ایمن برای از بین بردن چربی جمع شده در بدن است؛ اما اگر در انتخاب پزشک متخصص دقت نکنید و مراقبت‌های قبل و بعد از لیپوماتیک را جدی نگیرید، ریسک بروز مشکلات و عوارض، افزایش می‌یابد. اگرچه اندکی احساس درد و ضعف، حالت تهوع، سرگیجه، تورم، کبودی و … طبیعی است.

در صورت بروز علائم و عوارض زیر، سریعا با پزشک خود درمیان بگذارید:

افتادگی و شل شدن پوست: البته اگر از گن استفاده کنید، احتمال این عارضه به حداقل میرسد.

بروز کلیوئید زخم و اسکار: با اینکه برش های ایجاد شده بسیار کوچک هستند اما در برخی افراد ممکن است جای زخم برروی پوست، باقی بماند.

گلوله شدن چربی: اگر لیپوماتیک توسط پزشک غیر متخصص یا دستگاه غیرحرفه‌ای انجام گیرد و از پوشیدن گن مناسب و ماساژ مرتب اجتناب کنید، احتمال ایجاد ناهمواری زیرپوست زیاد است.

عدم تقارن: این عارضه معمولا به دلیل حرفه ای نبودن پزشک و تخلیه بیشتر یک ناحیه نسبت به نواحی دیگر اتفاق می‌افتد.

عفونت: یکی دیگر از عوارض احتمالی است که در جراحی‌ها، هرچند کوچک وجود دارد.

آلرژی به داروی بی‌حسی و بی هوشی: یکی از عوارضی است که به‌طور نادر در بعضی افراد اتفاق می‌افتد و مشکلاتی مثل سرگیجه، تهوع، گیجی و برخی عوارض دیگر را ایجاد می‌کند. جهت پیشگیری از این عارضه، باید پزشک را از کلیه حساسیت‌های دارویی‌تان مطلع کنید.

مشکلات کلیوی یا قلبی: تغییر سطح مایعات بدن ممکن است باعث مشکلات کلیوی یا قلبی شود.

پیشنهاد مطالعه:عمل بلفاروپلاستی (جراحی پلک)

لیپوماتیک بازو

نتایج و ماندگاری لیپوماتیک

توجه داشته باشید اگرچه دقیقا پس از انجام لیپوماتیک میتوانید نتایج آن‌را مشاهده کنید؛ اما به طور کلی، ممکن است چند ماه طول بکشد تا متوجه نتایج نهایی لیپوماتیک شوید.

از آنجایی که سلول‌های چربی با لیپوماتیک کاملا از بدن تخلیه میشوند و از بین می‌روند، امکان برگشت آنها وجود ندارد و اگر از یک رژیم غذایی مناسب پیروی کنید و فعالیت بدنی کافی داشته باشید، نتایج لیپوماتیک دائمی خواهد بود.

چه کسانی کاندید مناسبی برای انجام لیپوماتیک هستند؟

به‌طورکلی، لیپوماتیک می‌تواند برای افراد بالای 18 سال و با سلامت عمومی خوب انجام شود؛ اما افرادی که شرایط زیر را دارند نتایج بهتری بدست می آورند:

چه کسانی نمیتوانند لیپوماتیک انجام دهند؟

به همان میزان که اطلاع از افراد کاندید انجام عمل لیپوماتیک اهمیت دارد، اطلاع از افرادی که نباید از این روش استفاده کنند نیز، حیاتی است.

اگرچه لیپوماتیک نسبتا بی‌خطر است، اما برای افرادی که مشکلات سلامتی خاصی دارند، می‌تواند بی اثر و یا حتی مخاطره‌آمیز باشد. معمولا به افراد زیر توصیه میشود قبل از انجام لیپوماتیک حتما با پزشک خود مشورت کنند و شرایط خودرا کاملا شرح دهند تا پزشک بهترین درمان را به آنها پیشنهاد دهد:

تفاوت لیپوماتیک و لیپوساکشن

لیپوماتیک غالبا با لیپوساکشن اشتباه گرفته می شود؛ اما از نظر تکنیکی که بر تصحیح کانتور بدن متمرکز است یک عمل جراحی متفاوت است. در لیپوساکشن، فرآیند ذوب و جذب چربی انجام میشود؛ اما در لیپوماتیک پیوند میان سلول‌های چربی شکسته شده و برای اصلاح و تغییر شکل بدن از زیر پوست تخلیه میشوند.

ایمنی لیپوماتیک در مقایسه با روش لیپوساکشن سنتی بسیار بیشتر خواهد بود و عوارض نسبتا کمتری در پی دارد. در لیپوماتیک، سلولهای چربی به جای راه حل تابشی یا گرما به صورت کاملاً فیزیکی امولسیون می‌شوند. چربی امولسیون شده به آرامی و بادقت از بدن خارج می‌شود تا تا بعد از عمل ناهمواری و تورفتگی در سطح پوست دیده نشود. 

هزینه لیپوماتیک

عوامل زیادی بر هزینه لیپوماتیک تاثیرگذار است که از جمله آنها می توان به تعداد و وسعت نواحی تحت درمان و میزان چربی استخراج شده اشاره کرد. دقت کنید، از آنجا که جراحی لیپوماتیک یک عمل زیبایی محسوب می شود تحت پوشش بیمه قرار نگرفته و باید به شخص تمامی هزینه های ناشی از این عمل را پرداخت کنید.

هزینه‌های جانبی چون آزمایش‌های ضروری قبل از عمل و داروهایی که بعد آن باید استفاده کنید، دستمزد پزشک، تجهیزات و امکانات بیمارستان و یا کلینیک که عمل در آنجا انجام میشود، از دیگر عوامل تاثیر گذار بر هزینه لیپوماتیک می باشد.

بهترین راه برای بدست آوردن هزینه دقیق عمل لیپوماتیک مشاوره شخصی با پزشک مورد نظر است تا بررسی شرایط، نیاز و خواسته‌های شما، هزینه را برآورد کند.

نکته بسیار مهم که باید به آن توجه کنید این است که پیش از مراجعه به مرکز و پزشک مدنظر خود حتما در ارتباط با رضایت مراجعین، سابقه، تخصص و مهارت آنها به شکل دقیق تحقیق و بررسی نمایید تا از نتیجه اطمینان داشته باشید و از بروز هرگونه مشکل و عارضه پیشگیری کنید.

دوره نقاهت لیپوماتیک

متوسط زمان برای دوران نقاهت بعد از لیپوماتیک، حدود ۳ الی ۷ روز است و معمولا افراد با یک هفته استراحت می توانند به انجام فعالیت‌های روزمره خود برگردند. اما از آنجایی که عملکرد بدن هر فرد به سبک زندگی و ژنتیک او بستگی دارد؛ بدن هر فرد پاسخ متفاوتی به درمان خواهد داد.

همچنین آثار کبودی و زخم های باقی مانده ناشی از عمل که معمولا بسیار کم و جزئی هستند، پس از گذشت یک تا دو هفته از بین خواهند رفت.

آمادگی‌های لازم قبل از لیپوماتیک

برای انجام عمل لیپوماتیک لازم است برای دستیابی به نتیجه مطلوب اقدامات زیر را انجام دهید:

مراقبت‌های بعد از لیپوماتیک

مراقبت‌های بعد از جراحی‌های زیبایی در نتیجه نهایی آن بسیار اهمیت دارد. پس از انجام این روش بهتر است به نکات زیر توجه کنید:

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دریافت مشاوره

جهت اخذ نوبت در کلینیک آرمان الهیه کافیست فرم زیر را با کامل نمایید

نظرات کاربران

ثبت دیدگاه شما

کاربر محترم شما میتوانید دیدگاه خود درباره مطلب فوق و یا هرگونه سوال مرتبط را کادر زیر وارد نمایید تا پس از تایید کارشناسان ما به نمایش گذاشته شود.

مطالب پیشنهادی

مشاوره حضوری رایگان